Otřesy dosáhly síly 5,6 a byly citelné i v hlavním městě Jakartě, informovaly tiskové agentury s odvoláním na indonéské činitele. Lidé vybíhali ven z kanceláří, když ucítili, jak se budovy třesou, a viděli pohybující se nábytek.
Zdravotníci ošetřovali stovky zraněných na nemocničním parkovišti, některé také ve stanu určeném pro nouzové situace, popsal Reuters. Do nemocnice podle něj ještě dlouho do noci přijížděly sanitky a přivážely další zraněné. Na jiných místech Cianjuru se podle něj obyvatelé choulili na rohožích na volném prostranství nebo ve stanech, přičemž z okolních budov zbyly prakticky jen trosky.
Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod městem Cianjur, které leží asi 75 kilometrů jihovýchodně od metropole Jakarty. Herman Suherman, vládní činitel v Cianjuru, už dříve řekl, že v troskách zřícených budov byli stále uvěznění lidé. Ve městě nefunguje elektřina, v některých oblastech brání evakuaci lidí sesuvy půdy.
„Většina mrtvých jsou děti,“ cituje agentura AP Ridwana Kamila. Mnoho z nich byli žáci státních škol, kteří absolvovali dodatečnou výuku v islámských školách, dodal činitel. Počet obětí podle něj může růst.
Úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB zatím stále uvádí 62 obětí a záchranáři se snaží pomoci 25 lidem, kteří zřejmě zůstávají uvězněni pod troskami budov, upozornila agentura Reuters.
Indonéský ostrov Sulawesi zasáhlo zemětřesení. Vyžádalo si desítky obětí |
Během dvou hodin po zemětřesení zaznamenal místní geologický úřad 25 následných otřesů. Oficiální činitelé varovali, že hrozí riziko sesuvů půdy, zvlášť pokud by v oblasti silně pršelo.
Otřesy byly citelné i v hlavním městě Jakartě, kde lidé vybíhali ven z kanceláří, když ucítili, jak se budovy třesou, a viděli pohybující se nábytek.
Indonésie, kterou tvoří 17 000 ostrovů a ostrůvků, leží na rozhraní tří velkých tektonických desek, a zemětřesení jsou v této oblasti častá. V lednu 2021 si otřesy o síle 6,2 na ostrově Sulawesi vyžádaly více než sto mrtvých.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Silnější otřesy na Šalamounových ostrovech
O den později než v Indonésii zasáhlo silné zemětřesení Šalamounovy ostrovy v Tichém oceánu. Otřesy o síle 7,0 poškodily budovy a způsobily přerušení dodávek elektřiny v hlavním městě Honiaře. Žádné oběti ani zranění nejsou hlášeni.
Epicentrum zemětřesení bylo v oceánu asi 56 kilometrů jihozápadně od Honiary, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy vycházely z hloubky 15 kilometrů.
Meteorologická služba sdělila, že tsunami nehrozí, přesto řada lidí v obavách z nebezpečných vln vyběhla z domů a kanceláří a vydala se na výše položená místa. V metropoli Honiaře zemětřesení poškodilo mimo jiné budovu australského velvyslanectví, letiště a nákupní centra. Na letišti byla uzavřena část terminálu kvůli poničenému stropu.
Šalamounovy ostrovy, které se rozkládají severovýchodně od Austrálie, tvoří více než 200 obydlených ostrovů s celkovým počtem asi 700.000 obyvatel. Leží na takzvaném Tichomořském ohnivém kruhu, kde se stýkají kontinentální desky. Jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz