Oběťmi jsou podle listu The Independent dvanáctiletá dívka Roshni a její desetiletý bratranec Avinash, kteří patří ke kastě dalit neboli nedotknutelných. Policie v souvislosti s brutální vraždou zadržela dva bratry náležící ke kastě jádav, která je ve společenském žebříčku výše postavená.
Útok se odehrál ve středu kolem půl sedmé ráno ve vesnici Bhavkhedi ve středoindickém státě Madhjapradéš. Rodina obětí vypověděla, že doma nemají záchod, protože se jim nepodařilo získat státní příspěvek na jeho stavbu.
Indický premiér Naréndra Módí se v posledních letech snaží eliminovat defekaci na veřejných prostranstvích pomocí programu s názvem Čistá Indie. Milionům lidí v zemi totiž kvůli absenci toalety nezbývá nic jiného, než si dojít na ulici. Tato praxe je však nebezpečná pro ženy a děti, které se opakovaně staly terčem různých útoku.
Podle policie si pachatelé děti nejprve vyfotili na mobilní telefony. „Poté je začali nemilosrdně mlátit dřevěnými tyčemi, dokud nebyly bezvládné. Útok skončil smrtí obou dětí,“ uvedl šéf místní policie RS Dhakad. Ačkoli rodina převezla potlučené děti do nemocnice, lékaři konstatovali už jen smrt.
Avinashův otec Manoj Balmaki, uvedl, že kasta nedotknutelným musí ve vesnici čelit násilí a diskriminaci. Zatčení bratři, kterými jsou podle něj Hakim a Rameshwar Yadavovi, kteří už dříve na děti ve vesnici zaútočili.
„V obci žije mnoho nedotknutelných. Už dříve jsme se s jejich rodinou dostali do potyčky. Naše děti si nemohou hrát s jejich dětmi,“ popsal Balmaki.
Toaletu nemá k dispozici velká část vesnických obyvatel
Policie nyní vyšetřuje, jestli vražda souvisí s veřejnou defekací dětí nebo s jejich společenským postavením. Podle policie se útočníci dopustili porušení zákonů, které slouží k ochraně dalitů a dalších kast vystavených diskriminaci.
V Indii roste počet potratů kvůli pohlaví. Dívky jsou pro rodiče přítěží |
Kromě přetrvávající mezitřídní nerovnosti poukazují vraždy na nedostatky zmíněného vládního programu, který Módí zahájil v roce 2014. Jeho cílem bylo ukončit veřejnou defekaci v Indii do 2. října 2019. Na tento den totiž připadá 150. výročí narození politického a duchovního vůdce Mahátmy Gándhího.
Vláda tvrdí, že v posledních pěti letech pomohla vybudovat více než sto milionů toalet a lidé v 600 tisících vesnic už nemusí chodit na záchod na ulici. Humanitární organizace nicméně uvádějí, že miliony lidí v rurálních oblastech stále nemají přístup k toaletám.
Studie Institutu RICE z ledna 2019 zjistila, že 23 procent venkovských škol nemá funkční toalety a dospěla k závěru, že 44 procent venkovského obyvatelstva ve čtyřech indických státech musí stále chodit defekovat ven.