Úterý 7. července 2020, svátek má Bohuslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 7. července 2020 Bohuslava

Napětí v Kašmíru. Pákistán zajal indického pilota, Indie žádá jeho propuštění

  8:14aktualizováno  16:15
Indicko-pákistánský konflikt se dál vyhrocuje. Pákistánský úřad civilního letectví oznámil, že uzavřel vzdušný prostor země pro veškeré komerční lety. Pákistánská armáda pak oznámila, že nad svou částí Kašmíru ve středu sestřelila dva indické letouny a že zajala jednoho indického pilota. Indie požaduje jeho bezpečný návrat.

Mluvčí pákistánské armády uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila ve středu nad pákistánským územím dvě indická vojenská letadla. Jedno z nich údajně dopadlo na Pákistánem ovládanou část Kašmíru, druhé do části, kterou kontroluje Indie. 

Fotogalerie

Pákistánský armádní mluvčí nejprve uvedl, že byli v Pákistánu zadrženi dva indičtí piloti a že jeden z nich je ve vazbě a druhý, který utrpěl zranění, byl hospitalizován. Později se však bez dalšího vysvětlení opravil, že jde jen o jednoho pilota.

Indická strana už podle Al-Džazíry potvrdila, že pohřešuje jednoho pilota. Poté dodala, že sestřelila jeden pákistánský letoun, což Pákistán popírá, a že přišla o jeden svůj. Indická diplomacie pak zveřejnila výzvu k okamžitému propuštění pilota a jeho bezpečnému návratu domů. Nezávisle v provincii  Budgam v indické části Kašmíru se také zřítila indická helikoptéra.

Indický premiér Nárendra Módí se kvůli krizi sešel s představiteli indických tajných služeb a zástupci bezpečnostních složek země. Veřejně se zatím k poslednímu vývoji nevyjádřil, v úterý však národ ujistil, že „ochrání vlast před veškerým ponížením a hrozbami“.

Podle agentury AP pákistánský úřad civilního letectví ve středu také uzavřel vzdušný prostor země pro veškeré komerční lety. Jediné letiště, které nyní v zemi přijímá letadla ze zahraničí, je to v Karáčí. Letiště v oblasti uzavřela také Indie. Lety do Pákistánu už zrušil Bahrajn i dubajské aerolinky Emirates.

Leteckým akcím předcházela v noci na středu dělostřelecká palba z obou stran, uvedla agentura Reuters. Podle indické armády Pákistánci ostřelovali granáty velké ráže 12 až 15 míst podél kontrolní linie. Indická armáda v odvetné palbě pak údajně zničila Pákistáncům pět stanovišť a způsobila jim neupřesněné ztráty. Na své straně Indové přiznali jen pět zraněných vojáků.

Nedostatek dialogu vede k válkám, vzkázal Chán Indii

Pákistánský premiér Imran Chán však do Indie vzkázal, že jeho země je připravená k dialogu, a prohlásil, že je potřeba, aby „zvítězil zdravý rozum“.„Obracím se k Indii. Je velmi důležité, abychom použili moudrost,“ uvedl v televizi. 

Mnoho zemí se podle něj v minulosti ocitlo ve válce právě proto, že spolu málo komunikovaly. „Všechny velké války jsou výsledkem špatného odhadu. Hitler si nemyslel, že jeho válka bude trvat tolik let. Američané si nikdy neuměli představit, že se války ve Vietnamu nebo Afghánistánu potáhnou celé dekády,“ řekl podle BBC.

„Má otázka zní, vzhledem k druhu zbraní, které máme: Můžeme si dovolit špatný odhad? Pokud to dopustíme, už to nebude pod kontrolou mojí, ani (indického premiéra) Nárendry Módího,“ dodal Chán a zdůraznil, že obě země musí spolupracovat na zajišťování bezpečnosti v Kašmíru. „Po vašem boku budeme bojovat proti terorismu.“ 

Pákistánský prezident Arif Alvi Chánův projev pochválil a dodal, že „Pákistán chce mír“. Samotní Pákistánci sestřelení indických letounů oslavují v ulicích Láhauru či Karáčí.

Zpráva o sestřelení indických letadel přišla krátce poté, co pákistánská policie oznámila, že při ostřelování raketami indické armády zahynulo ve městě Kotli v pákistánské části Kašmíru šest lidí včetně dětí a řada dalších lidí utrpělo zranění. Několik tisíc obyvatel pohraniční oblasti bylo evakuováno a školy zde byly uzavřeny, místní úřady také vyhlásily výjimečný stav.

Rusko mění trasu letadel

Ruské dopravní letouny letící do jihovýchodní Asie jsou odkloněny nebo nuceny přerušit let. Napsala to v úterý agentura TASS s tím, že letecké společnosti dostaly instrukci změnit trasy vedoucí přes pákistánský vzdušný prostor. „Aerolinky žádají o povolení využívat trasy vedoucí přes Turkmenistán a Írán,“ uvedla.

V uzbeckém Taškentu přistály letouny ruských společností Rossija a Aeroflot mířící do Bangkoku a letoviska Pchúket. Cestující opustili letadla a čekají na určení náhradních letových tras. Neplánovaně v Taškentu přistál i letoun společnosti Air India letící z New Yorku do Dillí. Letadlo místních uzbeckých aerolinií se vrátilo z letu do indického Amritsaru.

Vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily před dvěma týdny po sebevražedném atentátu v indické části Kašmíru, při němž přišlo o život 42 členů indické polovojenské policie. Dillí z podílu na útoku obvinilo Islámábád.

V noci na úterý podnikla indická vojenská letadla nálet na pákistánské území. Indie uvedla, že terčem byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se k sebevražednému atentátu v Kašmíru přihlásilo, a že při útoku zahynulo velké množství radikálů. Podle pákistánských úřadů si akce žádné oběti nevyžádala.

Ve středu naopak vzdušný prostor nad indickou částí Kašmíru narušila tři pákistánská letadla. Poté, co k nim vyletěly indické stroje, se pákistánské letouny stáhly. Kvůli incidentu bylo na tři hodiny uzavřeno letiště ve Šrínagaru, letní metropoli indického státu Džammú a Kašmír, a tři další letiště v sousedních indických státech. 

Pákistánský ministr zahraničí operaci armády své země potvrdil a uvedl, že měla ukázat, že Pákistán je schopen a připraven se bránit. Letadla podle něj zasáhla v Indii několik cílů, údery si však nevyžádaly oběti na životech.

Pákistánské ministerstvo informací zveřejnilo video s hořícím indickým letounem a dovětkem, že děkuje armádě. „Celý národ je na vás pyšný,“ uvedlo.

27.února 2019 v 07:59, příspěvek archivován: 27.února 2019 v 11:45

VIDEO: Wreckges of Indian fighter planes burning. Well done Pakistan Air Force. The entire nation is proud of you. https://t.co/TTIb1zvNZS

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Wreckges of Indian fighter planes burning. Well done Pakistan Air Force. The entire nation is proud of you. https://t.co/TTIb1zvNZS

Pompeo, Mayová i Çavuşoğlu se snaží zklidnit situaci

V návaznosti na letecký úder vyzval americký ministr zahraničí Mike Pompeo své protějšky z Indie a Pákistánu, aby nestupňovali vojenskou aktivitu. „Rovněž oba vybízím, aby upřednostňovali přímou komunikaci,“ řekl šéf americké diplomacie, který s ohledem na rostoucí napětí mezi jihoasijskými jadernými mocnostmi s ministry zvlášť hovořil.

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

„Vyložil jsem jim, že podporujeme Indii a Pákistán v uplatňování zdrženlivosti a vyhýbání se eskalaci za každou cenu,“ uvedl Pompeo v prohlášení, které v úterý zveřejnil Washington.

Indická ministryně zahraničí Sušma Svarádžová ve středu z Číny ujistila, že Dillí si zvyšování napětí ve vztazích s Pákistánem nepřeje a že bude nadále postupovat „odpovědně a zdrženlivě“. Zdůraznila, že indický útok cílil na „omezený“ terč, jímž byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad.

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě země si činí nárok na celý region, každá z nich však v současnosti ovládá jen jeho část. Indie dlouhodobě kritizuje Pákistán, že poskytuje útočiště a zbraně kašmírským separatistům, kteří bojují od roku 1989 proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Americký ministr zahraničí řekl, že Islámábád vyzval k výraznému zakročení proti teroristickým skupinám působícím na pákistánské půdě.

„Spojené království je hluboce znepokojeno rostoucím napětím mezi Indií a Pákistánem a naléhavě vyzývá ke zdrženlivosti na obou stranách, abychom se vyhnuli další eskalaci. Jsme v pravidelném kontaktu s oběma zeměmi, naléháme na dialog a diplomatické řešení, abychom zajistili stabilitu v regionu,“ uvedla také britská premiérka Theresa Mayová.

Ke zklidnění situace také Indii i Pákistán vyzval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu a upozornil, že se musí vyřešit zdroj veškerého napětí mezi oběma zeměmi, tedy spor o oblast Kašmíru.

Při bombovém útoku v Indii, ke kterému se přihlásilo pákistánské povstalecké hnutí, zemřelo přes 40 lidí:

Indie a Pákistán svedly o Kašmír už tři války

 • Kořeny sporu o Kašmír sahají do roku 1947, kdy se Britská Indie rozdělila podle náboženského klíče na hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. 
 • Obyvatelé muslimského Kašmíru požadovali připojení k Pákistánu. Když do Kašmíru vpadly z Pákistánu muslimské jednotky, hinduistický mahárádža Hari Singh se obrátil na Dillí s žádostí o pomoc. Indie jeho prosbu vyslyšela pod podmínkou, že knížectví přistoupí do Indické unie.
 • Odpor kašmírského separatistického hnutí proti indické vládě zesílil po roce 1989. Hnutí za nezávislost se postupem doby zradikalizovalo a islamizovalo. Dillí dlouhodobě obviňuje Islámábád z tajného vyzbrojování a vojenského výcviku povstalců, což Pákistán popírá.
 • Eskalaci napětí umocnily v lednu 1990 nábožensky motivované nepokoje v letní kašmírské metropoli Šrínagaru, které rozpoutaly období kašmírského protiindického teroru. 
 • Situaci v regionu opětovně destabilizoval atentát na indický parlament v prosinci 2001, ze kterého Indie obvinila dvě organizace kašmírských separatistů. 
 • Křehkou rovnováhu v červenci 2006 narušily pumové útoky na železnici v Bombaji, při nichž zahynulo přes 200 lidí. Podle indické policie za nimi stála pákistánská vojenská rozvědka a provedla je skupina Laškare tajjaba. Strůjcem dalšího masakru v Bombaji, ke kterému došlo v listopadu 2008 a při němž zahynulo na 170 lidí, byla podle Dillí opět Laškare tajjaba.
 • Indie a Pákistán od roku 2010 několikrát oznámily obnovení mírových rozhovorů, ale k výraznějšímu pokroku zatím nedošlo. 
 • Podle většiny zdrojů dosud přišlo o život během bojů a nepokojů už bezmála 70 tisíc lidí. Napětí a vlnu násilí vyvolala například smrt jednoho z velitelů kašmírských separatistů Burhana Váního, kterého indičtí vojáci zabili v červnu 2016.
 • Nejnovější eskalaci napětí vyvolal bombový útok na kolonu indické polovojenské policie, při kterém v polovině února zahynulo v indické části Kašmíru nejméně 44 příslušníků policie. K útoku, který byl nejkrvavějším úderem na indické bezpečnostní síly za posledních deset let, se přihlásilo hnutí Džajše Muhammad.
 • Zdroj: ČTK
Autoři: ,

 • Nejčtenější

Dva tisíce piv i suši. Jeli jsme prvním žlutým vlakem do Chorvatska

Do chorvatské Rijeky dorazil krátce před desátou dopoledne první přímý spoj RegioJetu. Vlak s kapacitou pro pět stovek...

Otčím, který dostal 22 let za utýrání nevlastního syna, zemřel ve věznici

Vrah lounského batolete, kterého pražský vrchní soud minulý týden poslal na 22 let do vězení, si svůj trest už...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

Muž týdny znásilňoval spoluvězně ve Valdicích, dostal dalších devět let

O devět let delší pobyt za mřížemi čeká Romana Žigu, který téměř dva měsíce ponižoval, vydíral a znásilňoval svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Je to pozitivní. Bolsonaro má koronavirus, který už měsíce nazývá chřipečkou

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má koronavirus. O nákaze občany informoval v živém televizním přenosu....

Rekordní drogový zátah na Slovensku, v zásilce bylo 1,5 tuny pervitinu

Zajištění 1,5 tuny pervitinu v hodnotě nejméně 300 milionů eur (osm miliard korun) oznámila slovenská finanční správa....

V Rusku zadrželi pracovníka agentury Roskosmos. Měl vynášet informace NATO

Ruská policie zadržela poradce generálního ředitele vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, který je podezřelý ze...

Italský ledovec růžoví, podle vědců to není dobré, bude rychleji tát

Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva, protože kvůli svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz