Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvBěhem víkendu bylo do nemocnic v zasažené oblasti přijato více než 300 lidí s příznaky jako zvracení, bolesti hlavy, ztráta paměti, omdlévání či epileptický záchvat. V pondělí bylo hospitalizováno 150 lidí a stovky dalších v úterý.
Podle stanice ABC News je stále hospitalizováno asi 148 pacientů. Zbytek byl propuštěn, 45letý muž ale zemřel.
„Pacienti si stěžují na závratě a bolesti hlavy. Míra zotavení je dobrá a není třeba panikařit,“ řekl listu The Hindu okresní lékař a zdravotník Dr. K. Sunanda. Někteří pacienti, včetně zemřelého muže, vykazovali symptomy podobné epilepsii.
Podle stanice ABC News odborníky mate chybějící spojení mezi nakaženými. Nejsou příbuzní ani nežijí ve stejné oblasti. Jsou z různých věkových skupin. Mezi nakaženými je asi sedmdesát dětí, ale poměrně málo lidí staršího věku.
Testy na covid-19 a horečnatá onemocnění dengue a chikungunya byly negativní. Podle ministerstva zdravotnictví státu Ándhrapradéš, jehož experti oblast navštívili, není na vině ani znečištění vzduchu či vody. Mezi nakaženími jsou i ti, kteří nepoužívají městské vodní zdroje. Ve vodě se navíc nenašly žádné škodlivé chemikálie.
Poslanec Indické lidové strany Narasimha Ráo nicméně v textové zprávě zaslané místním novinářům uvedl, že testy odhalily v krvi postižených přítomnost těžkých kovů, včetně olova a niklu. Stejný poslanec předtím na Twitteru zmínil možnost otravy chlorovanými uhlovodíky.
Podle agentury Reuters indické úřady rovněž zkoumají, zda potíže pacientů nemohla způsobit otrava chlorovanými uhlovodíky, které se užívají jako pesticidy a k hubení hmyzu, ačkoli v mnoha zemích je jejich užívání zakázáno či omezeno.
Čína nechce odpovědnost za covid-19. Může být z Indie, ale i z Česka, tvrdí |
Stát Ándhrapradéš patří v Indii k oblastem nejvíce postiženým koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo přes 800 tisíc lidí. Nemocnice jsou na hraně zhroucení, další nemocné si nemohou dovolit.
Indie je po USA zemí s druhým největším počtem nakažených. Čínští vědci ve své nedávné studii naznačili, že koronavirus z čínského Wu-chanu je jen mutací původního viru, který má nejpravděpodobnější původ v Indii.
Čína se dlouhodobě snaží dokázat, že virus nepochází od ní. Podle odborníků je ale metodologie používaná čínskými vědci pochybná a jejich tvrzení jsou zaujatá.