Indie chtěla taky přistát na Měsíci, krok mezi elitu se jí ale nezdařil

  18:30aktualizováno  18:30
Měl to být velký krok pro stále ambicióznější Indii. Jenže ten úplně poslední krůček k Měsíci se nezdařil, aspoň to tak od sobotní noci vypadá. Indické kosmické středisko totiž v tu dobu ztratilo kontakt s modulem sondy Čandrájan-2, který měl na Měsíci přistát a přiblížit tak Indii k pozici globální mocnosti.

Raketa raketa GSLV Mk.3 se sondou Čandrájan-2 na startovací rampě 14.7.2019 | foto: ISRO

Zbývaly už jen dva kilometry, které modul Vikram dělily od měsíčního povrchu. Měl dosednout v oblasti jižního pólu, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil. Avšak místo toho, aby modul ohlásil hladké přistání a začal analyzovat vzorky půdy, tajemně se odmlčel.

Fotogalerie

Indie oznámila, že její experti vše analyzují. Do neděle nebyly o příčině nehody ani o stavu modulu žádné informace. 

Úspěšně přistát na Měsíci se zatím podařilo Spojeným státům, Rusku a Číně. Teď se zdá, že čtvrté místo je zakleté. O totéž se začátkem tohoto roku pokusila izraelská sonda Berešit, ale narazila – až příliš tvrdě. O povrch Měsíce se rozbila. Teď to zkusili Indové, ale není zatím známo, zda jejich modul do Měsíce narazil, či zda jde o nějakou poruchu. 

Jako zatím poslední letos v lednu zdárně na Měsíc dorazila čínská sonda Čchang-e 4 s robotickým vozítkem. 

Pro Indii mělo být sobotní přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1 (Měsíční loď), která kroužila kolem Měsíce a jež byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Avšak o tom, co se stalo s modulem Vikram, který na oběžnou dráhu pozemského souputníka nyní dopravila sonda Čandrájan-2, ještě v neděli nebylo nic moc známo. Pokusy o spojení s ním mají trvat ještě dva týdny. 

„V životě přicházejí úspěchy i neúspěchy. Země je na vás hrdá. Všechna vaše tvrdá práce nás něčemu naučila,“ řekl po nepříznivých zprávách premiér Naréndra Módí pracovníkům vesmírného programu. „To nejlepší v našem vesmírném programu teprve přijde. Indie je s vámi,“ dodal.

Mise Čandrájan-2

Vesmírné šílenství

Na to, jak mise dopadne, čekala s napětím i obrovskými očekáváními prakticky celá země. 

Indové jako první uspěli napoprvé. Dostali sondu k Marsu

Indická snaha o dobytí Měsíce dobře dokumentuje ambice druhé nejlidnatější země planety. Indie zejména pod vedením nynější nacionalistické vlády Módího už nechce být „jen“ největší světovou demokracií, jak se o ní často hovoří, ale hodlá se stát světovou velmocí se vším všudy a stále hlasitěji promlouvat do běhu světa. 

Právě proto Indové s misí Čandrájanu spojovali tolik symboliky. Země čím dál víc prokazuje na světové scéně svoji technologickou zdatnost a „skok na Měsíc“ měl být zásadním triumfem.

„Módí je doslova posedlý tím, že pod jeho vedením se Indie stane globální mocností,“ tvrdí indický politolog Arati Džeráth. „Mise k Měsíci je součástí systematického vytváření tohoto obrazu,“ dodal.

„Je to také o národní hrdosti, o tom, že Indie dokáže to, co jiné národy, a mnohdy i víc,“ řekl pro BBC Pallava Bagla, spoluautor knihy o indickém kosmickém výzkumu a vědecký editor na jedné z indických zpravodajských televizí. 

Po startu sondy Čandrájan-2 propuklo v Indii vesmírné šílenství. Tamní lidé totiž tak trochu považují dobývání kosmu za své výsostné teritorium – vždyť už hrdinové staroindických eposů létali do nebes na složitých strojích. Není tak divu, že obří plakáty sondy zaplavily tamní města a že žáci mnoha tříd vypouštěli své „čandrájany“ vyrobené z plastových lahví.

Indie podnikla důležitý krok ke startu svého kosmonauta

Kosmická mise navíc nabídla Módího vládě vítaný úhybný manévr od problémů, jež se na zemi valí. Tedy od klesajícího ekonomického růstu a nového kola konfliktu v Kašmíru.

Mise Čandrájan-2 byla ve srovnání s jinými vesmírnými programy relativně levná. Údajně stála okolo 150 milionů dolarů, což je dokonce méně než představoval rozpočet na hollywoodský trhák Interstellar z roku 2014. 

Voda v kráterech?

Vedle obecně prestižních cílů sledovala měsíční expedice také cíle ryze vědecké. Jižní pól Měsíce je pro vědce zajímavý zejména kvůli možnosti, že by se v tamních trvale zastíněných kráterech mohla vyskytovat voda v ledovém skupenství. To by mohlo být užitečné pro další dobývání Měsíce, případně pro výrobu paliva k výpravám na Mars a dále. 

Indie je čtvrtou zemí, která sestřelila z oběžné dráhy satelit

Podle vědců by zásoby vody a minerálů v kráterech mohly z Měsíce učinit vhodné místo pro zastávku při budoucích dalekých cestách lidí do hlubin kosmu.

Navzdory nynějším problémům má indická kosmonautika na kontě už řadu úspěchů – asi nejzářivějším z nich dosud byla právě měsíční sonda Čandrájan-1, jejíž start proběhl už v roce 2008. 

Odmlčela se sice předčasně, ale stihla splnit většinu vědeckých úkolů a jako třešničku na dortu objevila stopy vody v měsíčním regolitu (různorodý horninový materiál, který pokrývá podloží).

V roce 2013 Indie úspěšně vyslala sondu k Marsu, a půjde-li všechno podle plánu, už za tři roky se svět může dočkat průlomového okamžiku – kolem Země bude kroužit první indický kosmonaut.

Indie zkrátka dokazuje, že je zemí, jejíž ambice rostou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku.

Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách...

Snowden vydává memoáry, vysvětluje v nich důvody vyzrazení tajných dat

Rozhovor je pro mladého a odhodlaného odborníka povětšinou tísnivý. Reálné

Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých amerických informací...

Nejméně deset lidí zemřelo při bombovém útoku na severozápadě Sýrie

Lidé hledají zraněné pod troskami budov. (28. srpna 2019)

V syrském městě Ar-Raj zabil výbuch trhaviny ukryté v autě nejméně deset lidí a dalších patnáct místních bylo zraněno....

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz