V Himálaji to vře. Sporná oblast zažila nejkrvavější útok za dvě dekády

  18:53aktualizováno  18:53
Ve sporné oblasti Kašmíru v Himálaji v posledních měsících znovu roste napětí mezi Indií a Pákistánem. Při několika přestřelkách zemřeli vojáci obou zemí. Na ty indické sice útočili separatisté, podle vlády za šňůrky přesto tahá právě západní soused. K incidentům se navíc přidaly nepokoje obyvatel Kašmíru, při kterých dosud zemřelo přes 80 lidí.

Indický voják hlídkuje ve Srinagaru, letní metropoli indické části Kašmíru. (3. října 2016) | foto: Reuters

Současná vlna nepokojů a přestřelek má dvě vzájemně propletené roviny - přeshraniční boje indických a pákistánských vojáků a demonstrace obyvatel Kašmíru, kteří protestují proti zásahům centrální indické vlády.

Protesty v Kašmíru, který spravuje Indie, Pákistán a částečně i Čína, odstartovala v létě smrt oblíbeného vůdce tamních mudžahedínů Burhana Waniho, kterého 8. července při společném zásahu s policií zabila indická armáda a vítězoslavně to oznámila občanům coby výsledek boje proti teroristům.

Na Waniho už předtím vypsala odměnu. Kromě jednadvacetiletého „kluka z plakátu“, jak se mu podle serveru Indian Express přezdívalo, zabily jednotky ještě další dva radikály. Na Waniho pohřeb druhý den přišlo přes dvacet tisíc lidí. Do ulic letního hlavního města Srinagaru a dalších měst převážně muslimské indické svazové republiky Džammú a Kašmír pak vyšly další tisíce lidí.

Útoky na policejní stanice a vládní budovy byly na denním pořádku. Indie proto vyhlásila zákaz vycházení, který trval nepřetržitě 53 dní a skončil na konci srpna. Aby byl znovu vyhlášen jen o pár dní později a trval až dosud.

Zatímco rozčilení demonstranti na policisty házeli kameny, policisté zas protiindické protesty rozháněli slzným plynem, vzduchovkami, gumovými projektily a podle agentury Reuters i automatickými zbraněmi. Zemřelo nejméně 85 lidí, z toho dva policisté, a přes deset tisíc lidí utrpělo zranění. Server The Economist také informoval o 117 lidech, kteří podle lékařů pravděpodobně přijdou o zrak.

Protesty postupem času začaly slábnout a třetí říjnový den, v pořadí 87. se zákazem vycházení, provází podle indických médií nepokoje obyvatel už jen sporadicky. O to víc v Kašmíru doutná přeshraniční spor Indie a Pákistánu.

Na indické vojáky zaútočili militanti. Indie to oplatila Pákistánu

Indie obviňuje Pákistán, že trénuje a vyzbrojuje radikály bojující za nezávislost Kašmíru na Indii, případně za jeho připojení k Pákistánu, což západní soused odmítá. K radikálům, které indická vláda označuje za teroristy, podle všeho patřil i Burhan Wani.

Křehký mír obou zemí dostal novou trhlinu ve chvíli, kdy při přestřelce s indickou armádou v Kašmíru ve čtvrtek zahynuli dva pákistánští vojáci. Indie to podle CNN prezentovala jako „chirurgické útoky“ provedené za účelem zmaření teroristického útoku.

Fotogalerie

Přestřelce předcházel nejkrvavější útok na indickou armádu za poslední dvě dekády. V neděli 18. září zaútočili blíže neupřesnění militanti na základnu ve městě Uri asi 60 kilometrů od Srinagaru a zabili osmnáct vojáků.

Indie pak z nejnebezpečnějších oblastí evakuovala deset tisíc obyvatel do bezpečí od hranic vzdálenějších měst.

Indický ministr vnitra Rajnath Singh v reakci na útok popsal Pákistán jako „teroristický stát, který by měl být identifikován a izolován“ a dodal, že je „hluboce zklamán trvalou a přímou pákistánskou podporou terorismu a teroristických skupin“.

Navzdory ostrému výroku však Pákistán za viníka útoku na základnu neoznačil. Rázné odmítnutí „nepodložených“ obvinění pákistánskou diplomacií na sebe přesto nenechalo dlouho čekat.

Posledním střípkem příběhu pak je nedělní útok radikálů na základnu ve městě Baramulla severozápadně od Srinagaru, při kterém podle BBC zemřel jeden voják a další byl zraněn.

Obyvatelé se bojí masakrů, jaké zažívali v 90. letech

Lidé z příhraničních oblastí Kašmíru mají z posledních událostí obavy. Stále si totiž pamatují bombardování a sprchy střel, které museli snášet před dvaceti lety.

„Poslední vývoj přinesl strach a napětí, protože zhoršující se situace může vyvolat přeshraniční dělostřelecké duely, jaké jsme zažili během devadesátých let, kdy mnoho vesničanů zahynulo nebo bylo zraněno,“ popsal tamní obyvatel Mushtaq Ahmad Chaudhary.

Jaderné velmoci Indie a Pákistán o Kašmír, který nezávislost na Velké Británii získal v roce 1947, svedly dvě války. Ke třetí se v roce 1999 velmi těsně přiblížily. Mezi oběma rivaly platí od roku 2003 příměří, ale obě země ho často porušují. Severovýchodní část Kašmíru pak ovládá Čína.

Indická část regionu je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu. Skupiny separatistů proto bojují o odtržení této části od Indie nebo o její připojení k muslimskému Pákistánu. Kvůli separatistickým snahám od roku 1989 zemřelo více než 47 tisíc lidí.

Na počátku minulého roku tisíce vesničanů v indické části Kašmíru kvůli přeshraničním přestřelkám utekly ze svých domovů. Loni v červenci se pak v pákistánské části podle tamní armády objevil indický dron. V podezření, že se Indie pokouší špehovat své sousedy, jej pákistánští vojáci sestřelili. Ačkoliv Indové vše popřeli, jejich velvyslanec v Islamabádu šel kvůli incidentu na kobereček (více zde).

Srinagar leží na severu indického státu Džammú a Kašmír u hranic s pákistánskou částí Kašmíru a tamní vláda jej využívá jako letní hlavní město.

Srinagar leží na severu indického státu Džammú a Kašmír u hranic s pákistánskou částí Kašmíru a tamní vláda jej využívá jako letní hlavní město.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Záchranáři našli věci speleologů uvázlých v jeskyni v polských Tatrách

Záchrana seleologa

Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům zablokovaným vodou ve Velké...

Italská vláda končí. Premiér Conte podal demisi kvůli rozpadu koalice s Ligou

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) ohlásil rezignaci po rozpadu vládní...

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil v úterý rezignaci na svou funkci a následně podal demisi po odchodu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz