Indický paradox. Protismogové helikoptéry nemohou kvůli smogu vzlétnout

  12:14aktualizováno  12:14
Ambiciózní plán indických úřadů v boji proti hustému smogu nečekaně selhal. Helikoptéry, které měly v metropoli Dillí rozstřikovat vodu, nemohou právě kvůli smogu vzlétnout. Podle místních se tak jen ukazuje neschopnost vlády alarmující situaci zvládnout.

„Právě teď kvůli převládajícímu smogu není pro helikoptéry možné provádět operace. Totéž jsme řekli vládě v Dillí, se kterou jsme se kvůli tomu v pondělí sešli,“ uvedl podle serveru Indian Express B. P. Sharma, ředitel dopravní firmy, která měla vládě pomoci v boji proti smogu.

Pro nízkou viditelnost tak helikoptéry zatím zůstávají na zemi a čekají, až hustá a nedýchatelná mlha, se kterou měly rozstřikováním vody do ovzduší zatočit, sama ustoupí. Práci vrtulníkům komplikuje také fakt, že jsou v mnoha částech indické metropole bezletové zóny.

Dillí zahalil smogový opar. Je to jako 50 cigaret denně, tvrdí lékaři

Smog obyvatele Dillí znovu nesnesitelně trápí už týden. Podle lékařů lze účinky smogu přirovnat k vykouření padesáti cigaret denně. Tisíce lidí musely vyhledat ošetření kvůli akutnímu kašli a zápalu plic. Dlouhodobě pak stále více pacientů trpí rakovinou plic. 

Úřady vyhlásily pohotovost, do města nesmí vjíždět nákladní automobily a uzavřeny zůstaly i školy. Na silném smogu - třicetkrát nebezpečnějšímu, než kolik se dá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) tolerovat - se více než z poloviny podílí hustá automobilová doprava, dále pak také prach ze stavby.

Helikoptéry by nepomohly. Vláda je neschopná, stěžují si lidé

K trvalým faktorům ještě minulý týden přispěly požáry obilí v sousedních indických státech a slabý vítr, píše britský Guardian. Vedení města ovšem zůstává klidné. „Je tu pár problémů, ale ty se vyřeší,“ uvedl mluvčí radnice. Paradoxní problém s helikoptérami tak podle Indů jen ukazuje na neschopnost a nezájem vlády premiéra Narendry Modiho alarmující smogovou situaci skutečně řešit. 

Nápad polévat město ze vzduchu vodou navíc sepsuli odborníci, kteří jeho důsledky podle serveru India Today popsali jako „spousty horkého vzduchu“. Za neúčinný rovněž považují nápad, že by do města měla vjíždět auta s lichou, nebo sudou číslicí na poznávací značce.

K dojmu naprosté marnosti přispěl i indický ministr životního prostředí Harsh Vardhan, podle kterého současná situace zase takovou pohromou není. Připomněl přitom bhópálskou katastrofu, při které v roce 1984 v indickém městě Bhópál důsledkem havárie v chemické továrně zemřelo osm tisíc lidí a do dnešního dne celkem pětadvacet tisíc lidí. 

Fotogalerie

„To byla nouzová situace, kdy musíte panikařit a musíte něco udělat. Neříkám, že bychom v případě smogu v Dillí neměli nic dělat, každý musí konat to, co má. Ale není třeba mezi lidmi vyvolávat paniku,“ míní ministr.

Obyvatelům metropole, ale i celé severní Indie a částí Pákistánu, tak nezbývá než čekat, až se nad nimi smilují nebesa a na oblast sešlou déšť. „Všichni vědí, že je to vážné a že by s tím měli něco dělat. Jenže se nezdá, že by někdo cokoliv dělal,“ říká výzkumník z indického Centra pro vědu a životní prostředí Polash Mukherjee.

Předseda celoindické rodičovské asociace Ashok Agrawal také upozorňuje na to, že se extra silný smog v Dillí rozhodně neobjevil poprvé. „Stalo se to už loni. Vláda mohla přijmout kroky, které by tomu pro příště zamezily nebo by to alespoň zmírnily. Jenže neudělali nic a teď tu máme stav zdravotní nouze,“ stěžuje si Agrawal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Velká Albánie rozpíná křídla, chce k sobě připoutat Kosovo

Hřbitov bojovníků Kosovské osvobozenecké armády ve vsi Stagove (13. února 2018)

Albánský premiér Edi Rama dal znovu najevo, že jeho konečným cílem je spojit Albánii s Kosovem. Na začátku týdne...

Mrtví v Turecku hlasují. Tam, kde se vládní straně AKP voličů nedostává

Turkyně prochází pod volebním plakátem tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana....

Turecká opozice před blížícími se obecními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech voličů. V nich jsou...

Zemřel agent CIA Mendez, hrdina záchranné akce z Íránu. Natočili o něm film

Bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez na snímku...

Ve věku 78 let v sobotu zemřel bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez, který dokázal v...

Najdete na iDNES.cz