Indie má novou superhrdinku, která brojí proti znásilnění

  17:45aktualizováno  17:45
Jmenuje se Prija, přežila brutální hromadné znásilnění a teď bojuje za to, aby už nikdy žádná žena nemusela nic podobného zažít. Není skutečná, ale snadno by mohla. Žen, které stejně jako ji znásilnili, jsou v Indii tisíce. Inspirován tragickým osudem zesnulé studentky stvořil indický režisér novou komiksovou superhrdinku.

Nápad, jak přitáhnout pozornost veřejnosti k problému sexuálního násilí na ženách, se zrodil v hlavě indicko-amerického režiséra Rama Devíneního před dvěma lety. 

Indií tehdy otřásla zpráva o brutálním znásilnění třiadvacetileté studentky šesticí mužů v autobuse v Novém Dillí, když se vracela se svým přítelem z kina (detaily z policejní výpovědi si můžete přečíst zde). Dívka o několik dní později zraněním podlehla v nemocnici a její smrt rozpoutala masivní protesty po celé zemi.

„Když vypukly protesty, byl jsem tou dobou v Dillí a jednoho z nich jsem se účastnil,“ popsal stanici BBC Devínení, jak se zrodil nápad vdechnout život netradiční hrdince. „Mluvil jsem s jedním policistou, který řekl něco, co mě opravdu překvapilo. Řekl: ‚Žádná slušná holka nechodí v noci sama‘,“ líčí režisér. 

Podle svých slov si tehdy uvědomil, že znásilnění a sexuální násilí obecně je v Indii otázkou kultury. Nahrává mu tradiční, patriarchální uspořádání společnosti i misogynie (nenávist k ženám) a předsudky prorůstající napříč celou společností.

O dva roky později proto přišel s příběhem o Prije, mladé ženě, která přežila hromadné znásilnění. Proto, aby situaci v zemi změnil. Aby se drama třiadvacetileté Džoti Singh oné prosincové noci nemuselo už nikdy opakovat.

Na oběti je často svalována vina a jsou stigmatizovány

Na stránkách pestrobarevné knihy, která se na pultech obchodů objeví počátkem příštího týdne a již nyní je volně dostupná i na internetu, líčí svět mladičké Priji. Ta stejně jako miliony dalších indických dívek sní o slibné budoucnosti. Až do chvíle, než ji o ni připraví brutální konfrontace se skupinou mužů. Inspirován hinduistickou mytologií, Devínení rozvíjí příběh mladé ženy, která za pomoci bohyně Párvatí, manželky boha Šivy, bojuje proti sexuálním útokům a boří předsudky o ženách, které znásilnění zažily.

V muži ovládané indické společnosti jsou to totiž často samy oběti, na koho je svalována vina a koho společnost stigmatizuje. Ženy se proto o tom, co zažily, bojí otevřeně hovořit a na policii končí jen absolutní minimum znásilnění.

„Mluvil jsem s některými ženami, které hromadné znásilnění přežily. Říkaly, že je jejich rodiny a společnost od pokusů dostát spravedlnosti odrazovaly. Vyhrožovali jim také násilníci a jejich rodiny. Policie je dokonce ani nebrala vážně,“ popisuje zkušenost mnoha indických žen tvůrce komiksu. Ta se odráží i v samotném příběhu, když se Priji zřeknou její rodiče poté, co jim o znásilnění poví.

Smrt studentky změnila zákony, zapotřebí je ale víc

Od tragické smrti mladé studentky uplynou brzy již dva roky a za tu dobu se mnohé změnilo. Davy v ulicích, rozlícené brutalitou činu, žádaly pro pachatele trest smrti. A dočkaly se jej. Z šestice útočníků si ho vyslechli o tři čtvrtě roku později čtyři.

Jeden z mužů, kteří dívku více než hodinu před zraky jejího přítele znásilňovali a bili, si však sáhl na život ještě před vynesením rozsudku. Poslední a nejmladší z útočníků pak vyvázl pouze s tříletým trestem, jelikož nebyl v době spáchání činu plnoletý.

V reakci na dívčinu tragickou smrt zpřísnil indický parlament zákony trestající nejen znásilnění, ale i další přečiny jako stalking, osahávání, voyeurismus nebo útoky kyselinou. Pokud oběť sexuálního útoku zemře, můžou si viníci vyslechnout právě i nejvyšší trest.

Podle některých ale přísné tresty řeší problém jen částečně. Skutečné řešení podle nich tkví v osvětě a boji s předsudky. A to je přesně to, oč Devínenímu jde. Aby už nemusela totéž, co Prija a Džoti, zažívat každých 21 minut nějaká jiná indická žena.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, obchody zavřely, nebude ani fotbal

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz