Každý Islanďan „má knihu v žaludku“, rodí se tam nejvíc spisovatelů

  16:19aktualizováno  16:19
Co Islanďan, to spisovatel. Platí to téměř doslova. V zemi žije v průměru nejvíce spisovatelů na světě. Podle britské stanice BBC každý desátý obyvatel třísettisícového ostrova v severních vodách Atlantského oceánu vydá knihu.

Islandský pavilon na frankfurtském knižním festival vystavil v roce 2011 videa, která zachycovala Islanďany, jak si čtou ve svých domovech. Islanďané knihy milují | foto: Profimedia.cz

Procházet se po Reykjavíku a nenarazit na spisovatele je takřka nemožné. Skoro každý Islanďan totiž v některé části svého života vezme do ruky pero či spíše klávesnici a popustí uzdu fantazii. V zemi, kde žije tři sta tisíc obyvatel, vydá podle britské stanice BBC každý desátý člověk knihu.

"Spisovatelé jsou tady respektovaní," míní šéfka islandského centra literatury Agla Magnusdottirová. "Témata jsou všeho druhu - moderní ságy, poezie, dětské knihy, beletrie i erotická literatura, největší boom však zaznamenávají detektivky," dodala pro britskou stanici.

Tenhle fakt našince nepřekvapí, české knižní pulty už nějakou chvíli zaplňují severské detektivky. Na Islandu jich však vyjde dvakrát tolik, než u sousedů ve Švédsku, Norsku a Dánsku.

Však se také na Islandu traduje: ad ganga med bok I maganum, což doslovně znamená, že každý "má knihu v žaludku", čili přeneseně, že tam mají psaní v genech. Čím to je, jasné není.

Národ vypravěčů

Podle některých v tom hraje roli úchvatná příroda, která prostě lidi musí inspirovat. Tak jako třeba anglického spisovatele JRR Tolkiena, autora Hobita a trilogie Pán Prstenu. Nebo nedávno zesnulého irského básníka a nositele Nobelovy ceny Seamuse Heaneyho (více o pokračovateli W. B. Yeatse zde)

Jiní věří, že Islanďany k psaní odedávna vede studené a pošmourné počasí, které panuje na ostrově v chladných vodách Atlantiku. "Jsme národ vypravěčů. Když padla tma a byla zima, nebylo co dělat jiného," vysvětluje spisovatel Solvi Bjorn Siggurdsson.

"Díky poetické Eddě a středověkým ságám jsme odedávna obklopeni příběhy," připomněl Siggurdsson proslulé sbírky severské epické poezie z 13. století. "A po získání nezávislosti na Dánsku v roce 1944 nám literatura pomáhala určit naší identitu," dodal spisovatel, podle kterého řadu Islanďanů k psaní inspiroval Halldór Laxness, islandský nobelista za rok 1955.

Laxnessovy knihy lze sehnat všude, na benzínkách i v turistických centrech. Islanďané rádi pořádají "poutě" k jeho rodnému domu v Reykjavíku a mnoho kočičích mazlíčků Islanďanů se na jeho počest jmenuje Laxness, což byl autorův pseudonym, vlastním jménem se jmenoval Halldór Gudjónsson.

"Když Laxness získal Nobelovku v roce 1955, tak přidal Island na mapu světové literatury. Dodal nám sebedůvěru psát," řekl Siggurdsson.

V uplynulých několika letech se o zemi, která usiluje o vstup do Evropské unie, hovořilo hlavně v souvislosti s ekonomickou krizí. Finanční propad, který zasáhl celou Evropu, totiž odstartoval v roce 2008 právě tam. Ostrov na sebe znovu upozornil i před třemi lety, když se probudila sopka Eyjafjallajökull a letecká doprava nad starým kontinentem dočasně ochrnula (o sopce zde).

Někteří islandští umělci věří, že právě krize neboli kreppa je "vrátila zpátky na zem" a vyprovokovala k tvořivosti. "Přestali jsme být spokojení sami se sebou. Krize se v mysli umělců přetvořila v kreativní zbraň. Stala se pro nás něčím, jako byla Thatcherová pro Brity," připomněl komik, malíř a samozřejmě spisovatel Hallgrimur Helgason někdejší britskou konzervativní premiérku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Najdete na iDNES.cz