Igor Matovič ještě jako slovenský premiér (13. července 2020)

Igor Matovič ještě jako slovenský premiér (13. července 2020) | foto: Profimedia.cz

Slovenský premiér Matovič také opisoval, je stejný plagiátor jako Danko

  • 448
I slovenský premiér Igor Matovič je plagiátor. Zjistili to novináři serveru Denník N, kteří analyzovali jeho diplomovou práci. Předseda vlády opsal dvě knihy a nepřinesl žádnou vlastní myšlenku, tvrdí článek. Matovič přitom dříve patřil k nejhlasitějším kritikům plagiátorství. Ve své vládě navíc není prvním, kdo za studií podváděl. Opisování už prasklo na šéfa parlamentu a ministra školství.

Matovič získal magisterský titul v roce 1998 na Fakultě managementu Univerzity Komenského v Bratislavě. Na jeho diplomovou práci měli slovenští novináři políčeno už před osmi lety, tehdy však do ní mohli jen nahlédnout,  píše Denník N.

Plagiátor Kollár zůstává šéfem parlamentu, Matovičova vláda ustála krizi

Ten si práci podle čtvrtečního článku prohlédl v univerzitní knihovně a zjistil, že Matovič čerpal pouze ze dvou knih, které citoval mnohem méně, než by podle citačních pravidel správně měl. 

Jedinou výjimkou byla strana, kde údajně citoval definici daňového systému podle zákona o soustavě daní. Kromě úvodu a závěru tudíž do práce nevložil žádnou vlastní myšlenku. A když se v původních zdrojích objevily citace, Matovič je převzal beze změny. Předseda vlády je tak zřejmě dalším usvědčeným plagiátorem ve své vládě.

Jako první opisování prasklo na poslankyni a členku koaliční strany Jsme rodina Petru Krištúfkovou, krátce po ní na jejího stranického šéfa a předsedu parlamentu Borise Kollára. Ten se za pochybení omluvil a prohlásil, že během svého působení nebude používat titul magistr. Odejít z funkce však odmítl a pohrozil, že by s jeho odchodem mohla padnout vláda. 

Nakonec inicioval parlamentní hlasování o důvěře, které úspěšně přestál. I v této době se novináři ptali na Matovičovu diplomku, ten ji ovšem odmítl zveřejnil s tím, že nechce „veřejný lynč“. Kollára také bránil proti naštvaným koaličním partnerům a jeho odchod nechtěl s tím, že má zodpovědnost za vládu, která musí zabránit návratu „mafie“.

Jen těsně před Matovičem přišla kauza ministra školství Branislava Gröhlinga ze strany Svoboda a solidarita (SaS), jehož práce je podle slovenských odborníků „kompilátem s prvky plagiátu“. 

Ministr se omluvil s tím, že dnes by se choval jinak, ale že postupoval podle tehdejších pravidel. Odstoupit však nehodlá a voličům slíbil, že na resortu školství zajistí, aby podobné situace v budoucnu na slovenských školách nevznikaly. Práce mezitím zmizela z webových stránek univerzitní knihovny.

Všichni tři politici přitom předloni patřili k těm, kteří kritizovali tehdejšího předsedu Národní rady Andreje Danka za to, že ve své rigorózní práci vykradl pět knih a pak ji nechal utajit.

Odstoupím, ale až splním sliby, vzkázal Matovič

Matovič je nyní na pracovní cestě v Bruselu. Ke kauze se tak vyjádřil na Facebooku, kde si sypal popel na hlavu. Status nazval Přiznání. „Upřímně, netuším, zda jsem před 22 lety ve své diplomce něco necitoval a kolik toho bylo. Pokud to tak je, ukradl jsem něco, co mi nepatřilo, jsem de facto v této věci zloděj, což je smutné a určitě ne k chvále,“ napsal.

„Nikdy jsem se svým titulem nechlubil, nikdy jsem si ho iniciativně nepsal a ani na občanský průkaz jsem si ho nedal - až policajti hlavou kroutili. Proč? Protože jsem školu poslední dva ročníky doslova flákal a veřejně jsem to x-krát přiznal,“ pokračuje premiér s tím, že ve čtvrtém ročníku založil živnost a v pátém už „zaměstnával dva tisíce lidí“.

„Ten, kdo podnikal, pochopí, že v takovém tempu byla škola na jedné z mých posledních kolejí. A nakonec jsem byl rád, že to mám za sebou,“ napsal politik, který už dříve prohlásil, že svou práci fyzicky nenapsal. Z poznámek mu ji do počítače údajně přepsala kamarádka.

Matovič na zmíněné dva roky prý není vůbec hrdý. Nechodil na přednášky a na cvičeních byl podle svých slov často duchem nepřítomný nebo myslel na svou firmu. „Zda jsem opisoval? Opisoval. Často? Když jsem se nestihl naučit, tak určitě, když se dalo. Bylo to správné? Nebylo,“ přiznal také voličům.

Matovič se k odhalení vyjádřil na Facebooku:

Míní, že by zřejmě měl přijít o titul, a odkázal na připravanou reformu, kterou má nyní na starosti ministr školství a ministryně spravedlnosti Mária Kolíková. Odstoupit však Matovič nehodlá. Tedy ne okamžitě. „Odstoupím. Hned, jak splním všechno, co jsem lidem před volbami slíbil. Pak si půjdu žít zpět svůj soukromý život. S čistým svědomím a bez titulu,“ dodal s tím, že obdivuje všechny, kteří dokázali vystudovat bez opisování a fint.

Ke zjištění novinářů se odpoledne vyjádřila i prezidentka Zuzana Čaputová. Odmítla hlavně premiérovu reakci. „Jde o dosud největší hodnotovou křižovatku, na které vláda stojí. Jsem zklamaná a smutná, že očekávání veřejnosti, včetně mých vlastních, na vysoké standardy uplatňování politické moci a vyvozování politické zodpovědnosti, se kterými byl spojovaný nástup vlády Igora Matoviče, zůstávají zatím nenaplněné,“ napsala na Instagramu.

„Podvádění neschvaluji a nemůžu schvalovat ani jeho zlehčování. Můžu jen zopakovat, že úlohou nás všech je budovat důvěru lidí v politiku a instituce. A to v souladu se slibem, že ji budeme dělat jinak, než bylo zvykem v minulosti, a že sami budeme uplatňovat to, co jsme v minulosti žádali od svých oponentů. V době, kdy před Slovenskem stojí bezprecedentní výzvy v souvislosti s řešením dopadů krize, je důvěra občanů k představitelům vlády klíčová a je nezodpovědné s ní hazardovat,“ dodala.

Prezidentka Zuzana Čaputová Matovičovu reakci odmítla:

Ide doposiaľ o najväčšiu hodnotovú križovatku, na ktorej vláda stojí. Som sklamaná a smutná, že očakávania verejnosti, vrátane mojich vlastných, na vysoké štandardy uplatňovania politickej moci a vyvodzovanie politickej zodpovednosti, s ktorými bol spájaný nástup vlády Igora Matoviča, zostávajú zatiaľ nenaplnené.

Podvádzanie neschvaľujem a nemôžem schvaľovať ani jeho zľahčovanie. Môžem len zopakovať, že úlohou nás všetkých je budovať dôveru ľudí v politiku a inštitúcie. A to v súlade so sľubom, že ju budeme robiť inak, ako bolo zvykom v minulosti a že sami budeme uplatňovať to, čo sme v minulosti žiadali od svojich oponentov. V čase, keď pred Slovenskom stoja bezprecedentné výzvy v súvislosti s riešením dopadov krízy, je dôvera občanov k predstaviteľom vlády kľúčová a je nezodpovedné s ňou hazardovať.

#zuzanacaputova #nasaprezidentka #mojaprezidentka

16. července 2020 v 18:56, příspěvek archivován: 16. července 2020 v 19:12

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video