Afghánský deník reportéra: Propisky bojující aneb podporujte fakany!

  10:58aktualizováno  10:58
Reportér MF DNES Pavel Novotný je momentálně u českého rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar. Vede si deník reportéra. Dnes v něm přirovnává současné afghánské "fakany" k těm z pražského Karlína z 80. let minulého století a ptá se po smyslu pomoci rozbité zemi.

Afghánské děti ve škole, kterou postavil český rekonstrukční tým v provincii Lógar | foto: Filip Moravec, civilní část PRT

"Jo, jo, chodíme do školy," uklidňuje nás afghánský klučina a mlsně pokukuje po mé modré propisce. V obchodě před školou by ji směnil za pamlsek. Nebo bankovku.

"Můj táta roztlouká kameny na štěrk, má kontrakt od Američanů," šklebí se, když dostává od českého vojáka vodu v plastové lahvi. Ta má v afghánské provincii Lógar menší cenu než tužka: je téměř k ničemu, slouží jen k pití. Na rozdíl od prázdných nábojnic, které jsou cenným artiklem a na střelnici u americké vojenské základny se po nich vždy zapráší.

Stydím se, že nemám nic v kapse. Stydím se i dávat. Vždy si vzpomenu na 80. léta a karlínské kamarády, se kterými jsem před hotelem Olympik na kapitalistických turistech žebral o plechovky s limonádou. I bez. Prázdné byly fajn, plné propustka do ráje.

Přečtěte si také

Proč vojáci nesmějí do jídelny s taškou

Západoněmečtí návštěvníci si ty umouněné komunistické fakany vášnivě lustrující odpadkové koše s nedostatkovými plechovkami fotografovali se stejným zalíbením jako já ty afghánské. Také my jsme se poté, co podivní cizinci z patrně jiné planety odjeli, vrátili k tomu, co je v životě desetiletého fakana suverénně nejdůležitější – fotbalu.

Vcházíme do porodnické kliniky v Pole Alam, středisku provincie Lógar, kam Češi dodali solární panely. Sluneční energie tady pohánějí – či spíše časem budou pohánět – důležité přístroje. Třeba dva inkubátory.

Pavel Novotný

Reportér MF DNES Pavel Novotný

Redaktor MF DNES od roku 2005, v zahraniční rubrice pokrývá především Blízký východ a Asii.

Doprovázím sem Richarda z Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru (přeloženo do češtiny: parta civilistů, jejíž členové se i za cenu řady osobních zklamání snaží rozdělit peníze české vlády co nejužitečněji).

Žádá, aby mu lékař poté, co firma solární panely zapojí, zavolal. Starý lékař a šéf kliniky přitakal. Ten starý muž hovořil klidně a rusky, neboť studoval tři roky v tehdejším Leningradě. Ví, že jsme ze stejné planety, byť jiné části. Richard se nepovyšoval, jen kontroloval. Solární panel pomůže. Voda rozdaná klukům pomůže…

Přesto se ptám po smyslu pomoci. Kdo a jak ji má rozdělovat? Komu? Kdo na pomoci vydělává, jak zabránit korupci? Nebylo by lepší rozdat mladým fakanům ostré náboje, aby otce poslali pod zem a zařídili se po svém? Nebo pro ně v OSN nafasovat tuny propisek a naučit je kontrolovat fotry?

Generační válka Afghánistánu hrozí, v Česku už proběhla. Vychází mi z toho všeho, ač ve věku otců, jediné: podporujte fakany! Zatím propiskami, pak se ukáže.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Polsko se zahalilo do černé, pohřbilo zavražděného starostu Gdaňsku

Rakev starosty Gdaňsku Pawla Adamowicze, který podlehl nedělnímu vražednému...

Polsko pohřbilo gdaňského starostu Pawla Adamowicze, který v pondělí podlehl následkům vražedného útoku. Rakev s...

Filipínští Morové bojují za nezávislost celá staletí. Duterte jim teď dal naději

Bojovník Morské islámské osvobozenecké fronty (MILF) se prodírá zaplavenou...

Muslimští Morové ubránili své území před kolonizátory, stali se však cizinci ve vlastní zemi. Jejich boj za nezávislost...

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic. Protestovalo přes 80 tisíc lidí

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z takzvaného hnutí žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz