Hurikán pomalu slábne, přesunul se do Mississippi

  1:28aktualizováno  1:28
Hurikán Katrina se z Louisiany pomalu přesunul do Mississippi. Meteorologové ho přeřadili na první stupeň nebezpečnosti. Prezident Bush vyhlásil tři státy za oblasti postižené katastrofou. V New Orleans stojí místy až dva metry vody, bez proudu zůstávají statisíce obyvatel.

Hurikán Katrina řádí na jihovýchodě USA - Cihly ze zříceného domu zasypaly v New Orleans zaparkované automobily. (29. srpna 2005) | foto: APČTK

INFOGRAFIKA: Jak vzniká hurikán
NEPŘEHLÉDNĚTE: Komentář Milana Vodičky

Kolem půlnoci SELČ hurikán dorazil k městu Laurel v Mississippi. Vítr dosahoval rychlosti kolem 120 kilometrů za hodinu. Katrina "slábne, ale zůstává nebezpečným" hurikánem, uvedlo Národní centrum pro huríkány.

Přírodní živel za sebou nechal spoušť. Když dorazil do města Biloxi, začal strhávat střechy. "Před pár minutami to tu začalo," hlásil po 18. hodině SELČ reportér CNN Bob Marciano.

"Létaly tady kusy dřeva a rozbily nám okna auta," dodal. Vichr dosahoval rychlosti asi 240 kilometrů za hodinu. Ulice města se změnily v rozvodněnou řeku - místy voda vystoupala až ke třem metrům.

Lepší situace nebyla ani v alabamském Mobile, kde hurikán zvedl hladinu zálivu. Voda zatopila většinu města a úřady vyhlásily zákaz vycházení. Na zásah stále čeká 450 členů Národní gardy. Dalších 800 mužů je připraveno v Mississippi.

Kritická situace donutila několik společností, aby uzavřely ropné plošiny v Mexickém zálivu. Na to okamžitě zareagoval trh a cena za barel ropy vyšplhala nad 70 dolarů. - více zde

Zatím se nevracejte domů!
V New Orleans už největší nebezpeči pominulo, ale lidé by se ještě neměli vracet zpátky. "Vyzýváme všechny obyvatele, aby se přinejmenším týden nevraceli," řekl Ivor van Heerden z Centra pro výzkum zdraví. Odborníci se obávají především nedostatku pitné vody.

"Pokud přijedete zpět, bude to doslova do divočiny. Pokud Katrina zničila váš dům, už ho nezachráníte, ale brzký návrat by vás mohl ohrozit," dodal van Heerden. Louisianská guvernérka Kathleen Blancoová nařídila státní policii, aby uzavřela silnice a do města pouštěla jen záchranáře.

Vichr poničil elektrické vedení. Podle dosavadních odhadů je bez proudu kolem 600 tisíc lidí.

Katrine strhávala střechy
Prudký vichr odpoledne strhl střechu neworleanské fotbalové arény Superdome. Tam se před hurikánem ukrylo na deset tisíc lidí, kteří nestihli opustit město. "Střechou vidíme normální denní světlo," hlásil zpravodaj televize CNN.

Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Vojáci Národních gard přesunuli lidi do bezpečnějších částí stadionu. Pustými potemnělými ulicemi města sviště vítr a bičoval je déšť. Voda v níže položených oblastech dosahoval až do výšky 1,8 metru, uvedla televize CNN.

Reportérka stanice WGNO Susan Roesgenová hlásila, že neworleanská policie zaznamenala více než sto telefonátů od lidí, kteří uvízli na střechách. "Řekněte někomu, aby mě odsud dostal. Ještě nechci umřít," volal mobilem o pomoc Chris Robinson, který byl jedním z těch, kteří uvízli v domech na jihu New Orleans.

Bush uvolnil federální finance
Americký prezident George Bush vyhlásil státy Louisiana, Alabama a Mississippi za oblasti postižené katastrofou. Umožní to uvolnit peníze z federálních zdrojů na pomoc.

"Prostředky budou využity na bezprostřední pomoc v postižených oblastech i na jejich rekonstrukci," uvedl Bushův mluvčí Scott McClellan.

New Orleans je vylidněné
New Orleans opustilo už v neděli na příkaz úřadů prakticky veškeré obyvatelstvo. Na místě zůstávají jen bezpečnostní síly, pohotovostní služby a asi třicet tisíc obyvatel, kteří nestačili, nebo nechtěli odejít. - více zde

V centru města uvízlo také několik stovek turistů, kteří nesehnali dopravní prostředek k odjezdu. Na radu úřadů se skrývají ve vyšších patrech hotelů.

Nakonec se nenaplnily nejhorší předpovědi, že hurikán zasáhne New Orleans plnou silou. V historickém centru, Francouzské čtvrti, jsou ulice místy po prudkém dešti pod vodou, ale město uniklo katastrofálním záplavám, které meteorologové předpovídali.

Na Jacksonově náměstí vítr vytrhl ze země dva velké duby před historickou katedrálou sv. Ludvíka. Řádění hurikánu také vydržel složitý systém hrází a kanálů, který chrání New Orleans před vodou z řeky Mississippi a jezera Pontchartrain. Policie nicméně hlásila protržení hráze u předměstí St. Bernard Parish.

Katrina by mohla být hurikánem, který napáchá největší škody v historii USA. Odborníci odhadují, že by se mohly vyšplhat až nad 25 miliard dolarů.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz