Spor o „princeznu“ z Huawei? Jen špička ledovce vztahů mezi USA a Čínou

  21:33aktualizováno  21:33
Když už se zdálo, že Spojené státy a Čína k sobě najdou cestu a ukončí stupňující se obchodní válku, mezi oběma giganty to znovu pořádně zajiskřilo. Tentokrát za tím hledejme ženu. Vysoce postavenou ženu. Kauza kolem zatčení finanční ředitelky firmy Huawei ještě vyostřila už tak špatné vztahy mezi oběma zeměmi.

Finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou | foto: AP

Meng Wan-čou, finanční ředitelku a také dědičku obřího čínského konglomerátu Huawei, zatkli v Kanadě a nyní se jedná o tom, zda bude vydána do Spojených států. Tam ji chtějí soudit, neboť ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech se státem ajatolláhů.

Fotogalerie

Čína se ovšem cítí hluboce potupena. Náměstek čínského ministerstva zahraničí Le Jü-čcheng označil zatčení vysoké představitelky technologického gigantu za „extrémní nehoráznost“. Pro většinu Číňanů to totiž není o zákonech ani o sankcích nebo o spravedlnosti. 

Chápou kauzu jako záměrné ponížení jejich národní hrdosti. A hlavně – jako doklad toho, že Amerika se dlouhodobě snaží podkopat vzestup a globální expanzi svého největšího rivala na mezinárodní scéně.

„Spojené státy to dělají Huawei úmyslně, protože je špičkovou čínskou firmou. Když jsem se o zatčení Meng Wan-čou dozvěděl, velice mě to rozzlobilo. Stejně jako mé kolegy,“ citoval list Washington Post lékařku Čen Li-li z Pekingu.

Peking do kauzy zasáhl i aktivně. Přiznal, že od pondělka zadržuje dva Kanaďany, podnikatele Michaela Spavora a někdejšího diplomata Michaela Kovriga. Protože v Číně se jen máloco děje náhodně, podle řady názorů jde o odvetu a stupňování tlaku na Kanadu právě v záležitosti „princezny“ Meng Wan-čou.

Takto tedy interpretují kauzu Číňané, případné trestní pozadí je alespoň navenek nezajímá.

Co všechno může být ve hře

Úřady USA nabízejí odlišný příběh. Meng Wan-čou, kterou kanadský soud v úterý propustil na kauci 10 milionů místních dolarů (nesmí však opustit Vancouver), Američané viní ze zatajení vazeb své firmy na společnost Skykom sídlící v Hongkongu, která se navzdory sankcím pokusila prodávat vybavení do Íránu.

USA udeřily na čínský Huawei. V Kanadě zatkli jeho finanční ředitelku

Některé indicie však naznačují, že ve hře je toho daleko víc než pouhé podezření na porušení sankcí. Možná celé klubko hlubších motivů a souvislostí, jež sahají od konkurenčního boje až po národní a kybernetickou bezpečnost a mezinárodní vliv. To samozřejmě nelze oddělit nejen od právě probíhající obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, ale ani od stupňující se rivality obou velmocí v mnoha oblastech, jež místy přechází v otevřené nepřátelství.

Společnost Huawei, která je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilů na světě, již ztratila přístup na americký trh.

Američané ji vyhodnotili jako riziko pro jejich bezpečnost. Firma je jedním z čínských národních šampionů, má blízko k tamnímu nejvyššímu vedení a řada zemí, včetně třeba Austrálie, Japonska nebo Evropské unie, ji podezřívá, že spolupracuje s tajnými službami a mohla by být zneužita ke kybernetickým útokům a špionáži. 

USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže

„Vyrábí čipy, které dokážou získat naše tajemství,“ vyjádřil ve středu obavy, které by od Huawei mohly hrozit evropskému průmyslu, komisař EU pro digitální trh Andrus Ansip.

Celou kauzu je také třeba vnímat na pozadí hluboké nedůvěry, která se mezi Čínou a USA vytvořila. Panuje obava, že přinejmenším negativně ovlivní nynější složitá dojednávání případného konce obchodní války. Sama o sobě je však záležitost Meng Wan-čou jen pověstnou špičkou ledovce čím dál komplikovanějších i nebezpečnějších vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Muž na Slovensku donutil nezletilou dceru ke sňatku. Inkasoval 3000 eur

Ilustrační snímek

Na jižním Slovensku v okrese Komárno obvinila policie muže za to, že donutil svou nezletilou dceru ke sňatku s taktéž...

Francouzi a Němci končí s EU, píše v komentáři exprezident Klaus

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Připravovaná, ale obsahem naprosto utajovaná smlouva o faktickém spojení Francie a Německa, kterou mají v úterý v...

Prestiž, geopolitika, těžba. Důvody, proč Moskva nechce Tokiu vrátit Kurily

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na návštěvě Kurilských ostrovů

Prestiž, historické resentimenty, vojensko-strategické kalkuly i možnost těžby. To vše je v pozadí vleklého...

Najdete na iDNES.cz