Kurdové po vyhnání IS záměrně ničí arabské domy, tvrdí organizace HRW

  12:45aktualizováno  12:45
Lidskoprávní organizace Human Right Watch obvinila bezpečnostní složky v iráckém Kurdistánu, že záměrně ničí domy arabského obyvatelstva. Podle organizace dochází i k pustošení celých arabských vesnic v oblastech, které se podařilo získat zpět od teroristů z Islámského státu. Irácké jednotky v neděli oznámily, že osvobodily starověké město Nimrúd, ležící 30 kilometrů od Mosulu.

Kurdský bojovník se dívá směrem na Mosul, který se koalice snaží dobýt z rukou Islámského státu (8. listopadu 2016). | foto: AP

Podle Human Right Watch (HRW) kurdské síly mezi zářím 2014 a květnem 2016 při postupu proti Islámskému státu ničily domy Arabů v provincii Kirkúk a Ninive, zatímco domy Kurdů nechávaly nedotčené. Organizace zmapovala pustošení domů v 21 městech a vesnicí na severu Iráku. Některé arabské vesnice byly dokonce demolovány pomocí buldozerů a výbušnin.

Irácké jednotky osvobodily starověký Nimrúd

Irácké jednotky v neděli osvobodily starověké město Nimrúd, které dva roky ovládal Islámský stát (IS). Nimrúd leží asi 30 kilometrů od města Mosul, o který svádí irácká armáda těžké boje s islámskými radikály od října.

„Jednotky deváté divize zcela osvobodily Nimrúd a vztyčily irácké vlajky nad vládními budovami ve městě," uvedla armáda v prohlášení. Společně se starobylým asyrským městem Nimrúd iráčtí vojáci osvobodili z rukou IS také nedalekou obec Númaníja, sdělila v prohlášení irácká armáda.

-čtk-

Zpráva organizace vychází z návštěv desítek míst a rozhovorů s více než 120 svědky a oficiálními představiteli, píše al-Džazíra. Satelitní snímky, které má HRW k dispozici, ukazují zničení domů v dalších 62 vesnicích. Nicméně organizace nemá svědky, kteří by pomohli určit, kdo stojí za těmito činy.

„Politické cíle kurdské regionální vlády nemohou ospravedlnit nelegální ničení domovů,“ řekl agentuře Reuters Joe Stork, zástupce ředitele HRW pro Blízký východ.

K demolicím došlo v oblasti, kterou ovládal Islámský stát a poté ji dobyly kurdské síly. Kurdové tvrdí, že jim oblasti historicky patří, a mají v úmyslu je zahrnout do semi-autonomního kurdského regionu. V současnosti provincie spadají do jurisdikce Bagdádu. Podle HRW Kurdové nechtějí, aby se do oblasti navrátilo původní arabské obyvatelstvo.

Spor o správu oblasti může vyústit v násilí, bojí se analytik

„Takovéto ničení domů civilistů je vážné porušení mezinárodního práva,“ uvádí organizace na videu zveřejněném tuto neděli. Agentura Reuters se neúspěšně snažila kontaktovat zástupce Kurdů, aby se mohli k zprávě HRW vyjádřit.

Fotogalerie

Lidskoprávní organizace vyzvala představitele Spojených států a další členy mezinárodní koalice pomáhající v boji proti Islámskému státu, aby zatlačili na ukončení demolic arabských domovů ze strany Kurdů.

Minulý týden další lidskoprávní organizace Amnesty International obvinila Kurdy, že ničí arabské domovy v Kirkúku a vyhání z etnicky různorodého města arabské obyvatelsko. Kurdská vláda toto obvinění odmítla se slovy, že se jedná jen o tvrzení „jedné strany“, upozornila al-Džazíra.

Kurdské síly jsou součástí koalice, která se snaží dobýt zpět z rukou islamistů severoirácký Mosul. V této bitvě jsou opakovaně všechny válčící strany obviňovány z porušování lidských práv (o bitvě o Mosul se dočtete zde).

Až se podaří dobýt Mosul, podle řady analytiků bude otázka, zda druhé největší irácké město zůstane ve správě Bagdádu. „Určitě dojde k vážné debatě mezi Bagdádem a Kurdskou regionální vládou o tom, kdo bude řídit tuto oblast a návrat Arabů. Může to být potencionálně bod, který vyústí v násilí,“ obává se Patrick Martin, odborník na Irák z Institutu na výzkum války.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

Ruský soud poslal Poláka do vězení za špionáž. Pokoušel se vyvézt rakety

Ruské protiletadlové raketové systémy S-300 (R) a S-400 (L) na vojenské...

Soud v Rusku poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt součásti systému...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz