Odložte těhotenství, radí lékaři Brazilkám. Komáři mohou poškodit plod

  12:30aktualizováno  12:30
Tisíce brazilských novorozenců trpí vážnou vrozenou vadou, při níž předčasně skončí vývoj mozku. Odborníci mají podezření, že porucha souvisí s epidemií horečky zika přenášené komáry. Rio de Janeiru, které v létě hostí olympijské hry, navíc došly peníze na provoz nemocnic. Během Vánoc jich muselo část zavřít.

Komár. Ilustrační snímek | foto: AP

Brazilci podle ministerstva zdravotnictví prošetřují 2 401 případů takzvané mikrocefalie, u kterých mají podezření na souvislost s horečkou nazývanou zika. Přítomnost viru, který přenáší komáři druhu Aedes aegypti,se zatím potvrdila u 134 malých pacientů. Ve 29 případech vedla závažná vývojová vada k rychlému úmrtí nemluvněte.

Rio nemá peníze na nemocnice

Kliniky, nemocnice i pohotovosti v brazilském státu Rio de Janeiro před vánočními svátky omezily služby nebo pozavíraly celá oddělení. Nemocné lékaři poslali domů.

Důvodem jsou vážné finanční potíže, s nimiž se druhá nejsilnější brazilská ekonomika potýká.

Zdravotní péče má být omezená nejméně do června, už v srpnu se přitom mají konat olympijské hry.

Zdroj: ČTK

Souvislost mezi mikrocefalií a horečkou, která jinak u dospělých nemá příliš těžký průběh, zatím není potvrzená. Země se však letos potýká s nebývale rychlým šířením nákazy a výrazně přibylo i postižených novorozenců - zatímco loni jich porodnice napříč Brazílií zaznamenaly asi 150, letos jsou jich tisíce.

V zemi právě končí léto a nastupuje deštivé období, kdy se komáři rychle množí. Lékaři proto sáhli k nezvyklému kroku - doporučují mladým párům, aby se nepokoušely otěhotnět.

„Je to velmi citlivé osobní rozhodnutí, ale pokud mohou rodiny své plány na rodičovství odložit, v tomto okamžiku nejistoty jim to doporučujeme,“ řekla americké televizi CNN dětská infektoložkaAngelaRochaová z nemocnice v severobrazilském São Paulu. „Hovoříme o celé generaci dětí, kterou to zasáhne,“ dodává lékařka.

Možnou souvislost na podzim ukázala pitva

Federální stát Pernambuco, v němž Rochaová pracuje, se potýká s největším počtem nově zjištěných případů mikrocefalie. Letos se tam narodilo 902 dětí se zakrnělým mozkem, u nichž mají lékaři podezření na přítomnost viru. Spolu s dalšími pěti státy už kvůli tomu vyhlásilo mimořádný stav.

Brazilští lékaři začali vztah mezi horečkou a mikrocefalií prověřovat až koncem letošního listopadu. Patologové tehdy virus horečky zika našli v těle mrtvého novorozence, který poruchou trpěl. Potvrzených souvislostí pak začalo rychle přibývat, jejich výzkum podpořila i Světová zdravotnická organizace.

České ministerstvo zahraničí už na začátku prosince tlumočilo varování z Brazílie, aby byli turisté „obezřetní proti štípnutí komárem“ a nosili například dlouhý oděv. „Brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Castro nicméně nevidí důvod vyhýbat se otěhotnění,“ píše na svém webu velvyslanectví v Brazílii.

Země v té době hlásila 1 248 případů mikrocefalie u novorozenců, jejichž matky během těhotenství horečku zika prodělaly. O dva týdny později už zpráva brazilského ministerstva zdravotnictví hovořila o dvojnásobném počtu případů, kdy lékaři vývojovou vadu spojují s virovým onemocněním.

Rio před olympiádou vysouší louže, komáry zbrzdí i zima

Virus zika lidstvo objevilo v roce 1947, pochází z Ugandy. Latinská Amerika výskyt nemoci na svém území oznámila letos v květnu. Podle místního deníku Folha de São Paulo se do Brazílie zřejmě dostal během fotbalového mistrovství světa v roce 2014.

Výzkumníci ze státní univerzity Bahia rok po jeho konání odhalili „záhadnou chorobu“ přenášenou komáry, kterou později identifikovali jako horečku zika. Tropické klima, časté deště a velká populace bodavého hmyzu vytvořily pro vir ideální podmínky.

Pokud se potvrdí, že rychle se šířící horečka může u těhotných žen skutečně vést k vážnému poškození plodu, může to znamenat komplikaci pro fanoušky mířící v srpnu 2016 na olympijské hry v Riu.

Brazilští úředníci už v jeho okolí navštívili miliony domácností, kde likvidují komáří líhně - stojaté vody včetně louží a jezírek. Rozšíření horečky by mělo zbrzdit i to, že se letní olympiáda poněkud paradoxně bude konat v zimě, kdy v Brazílii tolik neprší.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Najdete na iDNES.cz