Protesty v Hongkongu jsou živnou půdou pro dezinformace na Facebooku

  12:59aktualizováno  12:59
Demonstrace a nepokoje trvají v Hongkongu už přes dva měsíce a stále neutichají. Do hry se navíc hojně zapojují dezinformátoři a lidé, kteří nepotvrzené zprávy dále sdílí. Většinou proto, aby šířili odpor k jedné či druhé straně konfliktu.

Na záběrech, které obletěly Hongkong, je těhotná žena, která se po útoku agresora svalí na zem a bezvládně leží. Na dalším videu záchranáři ženu ošetřují. Podle svědků se snažila bránit svého manžela, muže, který se na záběrech drží u ní. 

Stalo se tak při střetu ve stanici metra Yuen Long. Odpůrci demonstrantů v bílých tričkách napadli všechny lidi, kteří vystupovali z vlaku. Záchranáři hlásili asi 45 zraněných lidí. Mezi nimi i „ženu v bílém“ nebo „ženu s velkým břichem“, což je v místním slangu eufemismus pro těhotnou. Právě tak ji začali označovat uživatelé v příspěvcích na sociálních sítích.

Na tomto incidentu by kromě brutality činu nebylo nic zvláštního. Video však posloužilo jako spouštěč pro mnoho různých teorií, které se začaly šířit mezi lidmi. Mnoho z nich uvádělo, že žena potratila. Díky tomu vzrostly výtky namířené proti policistům. Lidé je vinili za to, že nedokázali ochránit protestující, kteří se vraceli z demonstrace.

Podle serveru MTR incident trval zhruba hodinu. Zaměstnanci metra zavolali policii ve tři čtvrtě na deset večer, policisté přijeli o 40 minut později. Stanici zavřeli až pět minut před půlnocí. 

Místní média informovala, že ženu záchranáři převezli do nemocnice a ona i dítě jsou v pořádku. Nemocnice nepotvrdila žádný případ potratu v dané době. Později se kvůli tomu pro změnu objevily spekulace, které říkaly, že žena vůbec těhotná nebyla.

05.června 2019 v 15:38, příspěvek archivován: 12.srpna 2019 v 10:48

VIDEO: ??????,??????!??????????????? https://t.co/faPYZ8fpDm

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

坦克裝甲車隊,已經開進深圳!六九他們決定血腥鎮壓香港人嗎? https://t.co/faPYZ8fpDm

V dalším hojně sdíleném příspěvku neznámý uživatel Twitteru varoval, že se čínská armáda chystá překročit hranici mezi Hongkongem a Shenzhenem. K varování připojil i video, které zobrazuje tank na železniční stanici. Na záběrech je však název stanice „Longyan“. To je ovšem místo v provincii Fu-ťien v Číně, vzdálené přes 160 kilometrů. 

Přestože na tento fakt někteří lidé upozornili, už bylo příliš pozdě. Video vidělo přes 848 tisíc uživatelů a jen na Twitteru ho sdílelo přes 8 tisíc lidí. Záběry vyvolaly vlnu paniky a strachu, že čínská vláda potlačí demonstrace s pomocí armády.

Za protesty můžou Spojené státy

Konspirační teorie o americké vládě jsou důmyslně zpracované a oblíbené. Lidé si přeposílají mapu, která ukazuje spletité sítě údajných aktivit Američanů, kteří mají demonstranty sponzorovat. Tuto teorii podpořili konspirátoři videem bělocha na jednom z protestů. Označili ho jako tajného agenta CIA, který demonstrace organizuje.

15.července 2019 v 04:51, příspěvek archivován: 12.srpna 2019 v 13:52

VIDEO: Video Facebook HKG HKGpao 15. 7. 2019 4:51

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

昨晚沙田新城市暴亂現場,又有熟口熟面的外國人身影,大家認為他在做什麼?

#HKG報 #沙田暴亂 #新城市廣場 #外國勢力 #CIA

影片:網絡流傳

Muž na videu totiž „zvláštně pohybuje rukou“. Tento pohyb je údajně „tajný signál“ a video uživatelé sdíleli s hashtagem „CIA“. Muž vede na Twitteru účet Hong Kong Hermit (Poustevník v Hongkongu) a na svou obranu uvedl, že si pouze upravoval zpocenou košili. Škody však už byly napáchány. Video vidělo přes 40 tisíc lidí.

Šiřte naši pravdu! Vliv čínských médií roste, bouře v Hongkongu světu tají

Teorie o zapojení USA do protestů se líbí i čínské vládě, která ji potvrdila. „Jak všichni víme, demonstrace jsou nějakým způsobem dílo Američanů,“ uvedla mluvčí čínské ministryně zahraničí Hua Chunyingová. A to i přesto, že Peking nemá o účasti USA žádné věrohodné a ověřené informace. 

Někteří uživatelé sociálních médií však potvrzená fakta nepotřebují a fotka „agenta CIA“ je pro ně dostatečný důkaz. „Všichni máme vrozenou tendenci věřit tomu, čemu věřit chceme, a odmítat to, čemu věřit nechceme. A to bez podložených údajů o tom, kde je pravda,“ vysvětlil profesor žurnalistiky z Hongkongské univerzity Masato Kajimoto. 

Masové šíření dezinformací je podle podle Kajimota důsledkem celkové krize, ve které lidé přirozeně inklinují ke svým přesvědčením a názorům. Ty se kvůli názorově rozdělené společnosti daleko více polarizují.

Zdroje informací v Hongkongu:

Facebook: 52 %

WhatsApp: 41 %

YouTube: 31 % 

WeChat: 13 %

Instagram: 13 %

Messenger: 10 %

Zdroj: Reuters Digital News Report 2019 

Jednadvacetletá Ava Leungová a mnoho ostatních mladých obyvatel Hongkongu například čerpá informace ze stránek jako Stand News nebo Apple Daily, které jsou liberálnější a více nakloněné protestnímu hnutí. Naopak Avini rodiče a další oponenti protestů věří více propekingské televizi TVB.

„Já pravdu znát chci. A chci ji pak šířit mezi další lidi, a zejména mezi svoje blízké. Nechci, aby nás ovlivňovaly chybné informace,“ řekla hongkongská letuška Mixa Lee. Dodala, že situace už je i tak velmi vážná, a proto je důležité informace pečlivě ověřovat a nevyvolávat další strach.

Co je to vlastně dezinformační web? Češi v tom tápou, ukazuje výzkum

Vysokoškolská studentka Chrysilla Joy Villanueva pro BBC zase uvedla, že nikdy nesdílí informace bez toho, aniž by je předem ověřila z několika různých zdrojů. Podle ní však většina lidí hromadně přeposílá příspěvky bez toho, aby o nich přemýšleli. „Když vám něco pošlou známí, okamžitě tomu věříte,“ stěžovala si.

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace však v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, stále pokračují. Jejich účastníci požadují demokratické reformy 

Úřady na začátku srpna oznámily, že od 9. června bylo v souvislosti s protesty zadrženo 420 lidí a policie vypálila asi 300 gumových projektilů a 1 000 dávek slzného plynu. Zranění utrpělo 139 policistů, počet zraněných demonstrantů úřady neoznámily.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz