V Hongkongu začaly místní volby, které jsou vnímány jako neoficiální referendum...

V Hongkongu začaly místní volby, které jsou vnímány jako neoficiální referendum o demokratických reformách, jež požadují od června demonstranti v ulicích. (24. listopadu 2019) | foto: Reuters

Hongkong o rok odložil volby. Zneužíváte pandemie, obviňuje vládu opozice

  • 8
Parlamentní volby v Hongkongu se odkládají. Vláda je kvůli šíření koronaviru odložila z letošního šestého září na příští rok. Rozhodnutí představuje ránu pro prodemokratickou opozici, která si dělala naděje na historický úspěch v hlasování.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová prohlásila, že rozhodnutí o odkladu voleb bylo pro ni nejtěžší za posledních sedm měsíců. Přistoupila k němu ale prý v zájmu zdraví obyvatel. Hlasování se tedy uskuteční až 5. září 2021, citovala Lamovou agentura Reuters .

Pouze polovina ze 70 parlamentních křesel v hongkongském parlamentu je přímo volená. O obsazení zbylých míst rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s pevninskou Čínou. Ta převzala kontrolu nad bývalou britskou kolonií v roce 1997.

Ve čtvrtek navíc hongkongské úřady vyřadily z voleb 12 opozičních kandidátů, včetně známého představitele tamního prodemokratického hnutí Joshuy Wonga. Důvodem vyřazení uchazečů z řad opozice bylo „prosazování práva na sebeurčení Hongkongu, žádost o intervenci zahraničních vlád či protesty proti novému bezpečnostnímu zákonu“.

Hongkongská opozice si i přesto dělala naději na úspěch v hlasování. Kandidáti prodemokratických stran jasně zvítězili v místních volbách konaných v listopadu a v Hongkongu roste nespokojenost s propekingskou vládou správkyně Lamové i s omezováním svobod Hongkongu ze strany pevninské Číny.

Skupina 22 hongkongských poslanců vydala krátce před oznámením Lamové prohlášení, v němž obviňuje vládu, že zneužívá epidemie koronaviru jako záminky k odkladu voleb.

V Hongkongu skončily místní volby, prodemokratičtí kandidáti uspěli

Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Jeho odpůrci tvrdí, že je legislativa porušením zásady „jedna země, dva systémy“, která občanům provincie garantuje širší svobody oproti Číně. K dodržování principu na období 50 let se Čína zavázala v roce 1997, když město přebírala do správy od Británie.

Bezpečnostní zákon vyvolal diplomatickou roztržku mezi Čínou a Británií, Kanadou a Austrálií, které oznámily pozastavení platnosti svých extradičních dohod s Hongkongem. Peking je obviňuje z „hrubého zásahu do vnitřních záležitostí Číny“.

Za poslední den v Hongkongu, který má 7,5 milionu obyvatel, přibylo 121 případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie tak hongkongské úřady evidují 3 272 potvrzených infekcí, 27 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, napsala japonská tisková agentura Kjódó.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video