Další protest proti vydávání osob Číně. Lidé chtějí hlavu správkyně Hongkongu

  13:57aktualizováno  17:48
Až dva miliony lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti i do komunistické Číny. Demonstranti žádali odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové, i když se omluvila a schvalování zákona odložila. Jeho odpůrci ale chtějí plán na prosazení normy úplně zrušit.

Hongkong je bývalá britská kolonie, předaná Číně roku 1997 v rámci principu jedna země, dva systémy. To Hongkongu zaručuje určitou autonomii v oblasti justice, legislativy a ekonomického systému. 

Fotogalerie

Zákon by umožnil vydávat podezřelé osoby do zemí, s nimiž Hongkong ještě nemá uzavřeny vydávací smlouvy, tedy i do pevninské Číny. Hongkongská správa tvrdí, že to zabrání tomu, aby se Hongkong stal útočištěm kriminálních živlů. 

Kritici se však obávají, že Čína zákon zneužije k pronásledování svých oponentů a že krok povede k utužení čínské kontroly nad Hongkongem. 

Protesty se konají několik měsíců. Ve středu proti účastníkům zasáhla policie slzným plynem a zraněno bylo kolem 80 lidí. V neděli se policisté omezili spíše na řízení dopravy a nezabývali se tolik demonstranty, které sledovali také turisté a lidé z nákupních center. 

V ulicích se postupně vytvořil velký dav, který prošel asi tříkilometrovou trasu mezi parkem královny Viktorie a náměstím před parlamentem. Organizátoři tvrdí, že se do protestu zapojily skoro dva miliony lidí. Před týdnem pořadatelé hovořili o milionu demonstrantů, úřady jejich počet tehdy odhadly na 250 000. 

„Naše požadavky jsou jednoduché. Carrie Lamová musí odstoupit, extradiční zákon musí být stažen a policie se musí omluvit za to, že proti lidem použila mimořádnou sílu,“ citovala agentura AP účastníka pochodu Johna Chowa. 

V davu se pohybovaly rodiny s malými dětmi i starší lidé, pochod byl pokojný a chvílemi se zastavoval. Většina demonstrantů přišla oblečená do černého, někteří nesli transparenty s nápisem určeným policistům: „Nestřílejte, jsme Hongkonžané.“ 

Část účastníků vyjadřovala rozhořčení nad tím, že se Lamová v pátečním vystoupení zastala policie a neomluvila se za středeční zákrok. 

„Odmítla se omluvit a to je nepřijatelné. Je to hrozná vůdkyně, plná lží. Myslím, že zákon pouze zdržela, aby nás uklidnila,“ řekla šestnáctiletá účastnice pochodu Catherine Cheungová. „Už jí nedůvěřujeme, musí odstoupit,“ dodala její spolužačka Cindy Yipová. 

„Peking si najde jinou loutku“

Lamová se nakonec v neděli prostřednictvím vládního prohlášení omluvila za postup při prosazování extradičního zákona. Nespokojenci ale chtějí, aby se omluvila osobně. Podle některých přišla omluva příliš pozdě. 

„Správkyně přiznává, že nedostatky v práci vlády vedly k nedorozumění a sporům, lidi zklamaly a zarmoutily. Správkyně se za to obyvatelům Hongkongu omlouvá a slibuje, že s upřímnějším a pokornějším přístupem přijme kritiku a zlepší službu veřejnosti,“ stojí v prohlášení, které bylo vydáno v době, kdy se v ulicích stále pohyboval velký dav demonstrantů. 

Poslanec za Demokratickou stranu James To Kun-sun omluvu nepřijal. „Lamová ztratila důvěru, jak se chce s lidmi smířit?“ citoval jej server listu South China Morning Post.

Jeden z organizátorů nedělního protestu řekl, že by se Lamová měla přijít omluvit osobně. „Může přijít, dáme jí židli,“ prohlásil. 

Jimmy Sham Tsz-kit z organizace ochránců lidských práv se domnívá, že omluva Lamové nereaguje na to, co lidé chtějí, a sice stažení zákona.

Učitel hudby Chau Chong si myslí, že omluva přišla příliš pozdě. „My ale bohužel víme, že i když odstoupí (Lamová), Peking si najde jinou loutku, která Hongkong povede,“ sdělil.

Na pondělí je svolaná generální stávka

Podle AP lidé zaměřují svou nespokojenost na Lamovou, i když uznávají, že coby vykonavatelka vůle Pekingu nemá na výběr. 

Lamová v sobotu oznámila, že pozastavuje legislativní proceduru schvalování zákona na neurčito. Chce dát prostor dialogu s občany a sdělila, že zákon se do parlamentu do konce roku už znovu nedostane. To ale organizátorům protestů nestačí, chtějí, aby se od zákona zcela upustilo. 

Hongkong odložil schvalování vydávání osob do Číny, ale protesty neskončí

Aktivisté se domnívají, že Lamová ztratila důvěru veřejnosti. „Pokud odmítá ten kontroverzní zákon zrušit úplně, znamená to, že neustoupíme. Ona zůstane, zůstaneme i my,“ řekla k demonstracím Claudia Moová, jedna z poslankyň, která prosazuje ochranu demokracie v Hongkongu.

Podle organizátorů přišlo na demonstraci minulou neděli až milion lidí a v podobnou účast doufali i tuto neděli. Podle úřadů se ale před týdnem zúčastnilo 240 000 lidí. 

Aktivisté bojující za ochranu demokracie vyzvali, aby se v pondělí konala generální stávka. Připojit se chtějí některé odborové svazy, učitelé a další skupiny. 

V době hongkongského pochodu se konal v tchaj-wanské metropoli solidární pokojný protest vsedě. Jeho účastníci sdělili, že zákon připravovaný Hongkongem představuje riziko i pro Tchaj-wan, který Čína považuje za jednu ze svých provincií. Zákon má umožnit vydávání lidí také na Tchaj-wan nebo do Macaa. 

V Hongkongu přišli mnozí lidé s květinami k improvizovanému památníku zřízenému k uctění muže, který se zabil v sobotu, když se snažil pověsit transparent. Stálo na něm „Milujte, nestřílejte a Žádné vydávání do Číny“. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Ihned propusťte tanker, vyzvala Británie Írán. Ten zveřejnil fotky posádky

Na fotografiích státní zpravodajské agentury IRIB News Agency (z 22. 7. 2019)...

Velká Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero. Ten v pátek zadržely íránské revoluční...

V 90 letech zemřel čínský expremiér Li Pcheng, „řezník“ z protestů 1989

Bývalý čínský premiér Li Pcheng na snímku z roku 2012

Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, podlehl neupřesněné nemoci. Informovala o tom v úterý...

Lesní požáry na Sibiři spalují milion hektarů lesa, oheň nikdo nehasí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů, dýmem z požárů se dusí i vzdálená města. Oheň nikdo nehasí, zákon to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz