Polovina Hongkongu se chce odstěhovat. Odpor proti Číně považuje za marný

  11:49aktualizováno  11:49
Obyvatelé Hongkongu jsou po čtyřech měsících neustávajících demonstrací přesvědčeni, že se požadovaných změn nikdy nedočkají. Ačkoli hongkongská vláda upustila od zákona o vydávání lidí do Číny, téměř polovina místních obyvatel zvažuje emigraci do zahraničí. Mezi nejoblíbenější destinace patří Tchaj-wan, Austrálie a Kanada.

Policie poprvé proti protestujícím v Hongkongu použila ostrou palbu. (1. října 2019) | foto: Reuters

Dvaatřicetiletý účetní Timon nikdy nepomyslel na odchod ze svého města. V červnu ale začaly demonstrace a on stále častěji pochybuje, že v Hongkongu dojde k dlouhodobé změně. „Totalitní vláda se nezmění. Nechci, aby tady jednou vyrůstaly moje děti,“ říká s myšlenkami na emigraci do Austrálie.

Fotogalerie

Podobně jako on smýšlí čím dál více hongkongských obyvatel. Poloautonomní čínské město se už osmnáct týdnů zmítá v protivládních protestech. 

Násilí narůstá na obou stranách. Demonstranti používají benzínové bomby a zapalují oheň, policie na začátku října nasadila kromě slzného plynu a vodních děl také ostrou munici.

Hongkong zažil už několik politicky motivovaných migračních vln. První se odehrála roku 1984 po podepsání čínsko-britské deklarace o předání teritoria Číně. Druhá vypukla v roce 1989 v souvislosti s masakrem tisíců prodemokratických demonstrantů v Pekingu.

Ačkoli Hongkong kvůli protestům zákon o vydávání svých obyvatel do pevninské Číny stáhl, lidé přesto nevěří možnosti změny. Jejich obavy se upírají k roku 2047, kdy vyprší současná ústavní opatření a Hongkong by se mohl stát plně součástí Číny, která ho bude bezostyšně ovládat.

Obyvatelé Hongkongu, především z řad mladší generace, proto hledají cestu ven. Podle průzkumu hongkongské univerzity uvažovala v červnu o emigraci téměř polovina obyvatel města, a to za předpokladu, že dojde ke schválení extradiční smlouvy. Ani po jejím zamítnutí se však touha odejít nezměnila.

08.září 2019 v 16:43, příspěvek archivován: 09.října 2019 v 11:49

If they were to leave China, where would Hong Kongers like to move to? Taiwan and Australia in 1st and 2nd place followed by Canada and Japan. US ranks way down behind Thailand! @YouGov via @SoberLook https://t.co/UFlyqOJ3dO

Červencový průzkum společnosti YouGov potvrdil, že polovina místní populace by ráda odešla do zahraničí. Nejčastěji o tom uvažují lidé ve věku mezi 18 a 34 lety. Polovina z těch, kteří chtějí emigrovat, má vysokoškolské vzdělání.

Nejenže lidé chtějí odejít, ale chtějí to udělat co nejdřív. YouGov zjistil, že čtvrtina těch, kteří se chtějí odstěhovat, by to ráda udělala během příštích tří let. Počet žádostí o certifikát, který je nezbytný pro Hongkonžany žádající o víza do zahraničí, vzrostl od května do srpna o více než 50 procent.

Pokud Hongkong situaci nezvládne, pozve čínské posily

Podle místních migračních agentur se počet dotazů na možnost trvalého opuštění Hongkongu zvýšil až o tři sta procent. A neptají se jen mladí lidé, zájem o nový start v zahraničí mají také třicátníci a rodiny s dětmi.

„V příštích dvou letech chceme emigrovat do USA nebo Británie. Nechceme, aby naše děti žily ve státě, kde není svoboda slova,“ říká pětadvacetiletá Emily.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý varovala, že by v Hongkongu mohla zasáhnout čínská armáda. Vyzvala také zahraniční kritiky, aby přijali realitu, že po čtyřech měsících protestů, poznamenaných ostrou eskalací násilí, už nelze mluvit o „pokojném hnutí za demokracii“.

Vládní data ukazují, že mezi lety 1997 a 2018 Hongkongžané nejčastěji emigrovali do Austrálie, Kanady a USA. V posledních měsících si nejvíce oblíbili Tchaj-wan. Jeho prezidentka Tsai Ing-wen v září prohlásila, že země je ochotná pomoci všem lidem prchajícím z Hongkongu před nadvládou Číny.

Policista v Hongkongu použil ostrou munici, demonstranta střelil do hrudi: 

Autor:
Témata: Hongkong

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nebuď hlupák a nehraj si na tvrďáka, naléhal Trump na Erdogana kvůli Sýrii

Americký prezident Donald Trump vyzval poněkud osobnějším způsobem tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana, aby...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Najdete na iDNES.cz