Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

KOMENTÁŘ: Šéfka hongkongské exekutivy se chová jako trojský kůň Pekingu

  12:51
O víkendu šéfka hongkongské administrativy Carrie Lam ustoupila statisícovým demonstracím a stáhla návrh dohody o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech mezi Hongkongem, Macaem, Tchaj-wanem a ČLR. Protesty však pokračují. Proč, ptá se sinolog Vít Vojta z Institutu pro současnou Čínu.

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu o vydávání podezřelých osob do Číny. Žádají odstoupení správkyně Hongkongu a zrušení plánu na prosazení zákona, které bylo zatím jen odloženo. (16. června 2019) | foto: Reuters

Tým Carrie Lam návrh zdůvodňoval plněním mezery v mezinárodním právu veřejném. Odkazoval přitom na případ zamítnutého vydání údajného vraha z Hongkongu na Tchaj-wan, protože justiční spolupráce obou stran nebyla dosud ustavena. Argumentoval i obavou, aby se Hongkong nestal útočištěm zločinců.

Organizátoři demonstrací v Hongkongu dali úřadům lhůtu do čtvrtečního odpoledne, aby splnily jejich požadavek stažení kontroverzního návrhu zákona, jenž by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Pokud vláda požadavek nesplní, vyjdou protestující ve čtvrtek večer a v pátek znovu do ulic. Informoval o tom ve středu deník The Guardian.

Právní expert a „radní“ Hongkongu Ronny Tong také upozornil, že se v Hongkongu zdržuje přes třicet opravdu velkých zločinců z Číny a prosazovaný návrh se týká jen závažných trestných činů nesouvisících s politickými názory ani s lidskými právy. Jinými slovy: extradiční dohoda by neměla být zneužívána k vydávání politicky nepohodlných osob z Hongkongu do Číny.

Proti hongkongské exekutivě však stálo a stále stojí široké občanské hnutí v čele s aktivisty, právníky a byznysmeny. Tvoří je prakticky celá společnost. Lidé se obávají, aby se možnost vydávání obviněných z Hongkongu nestala zbraní pevninské Číny k zadržení prakticky kohokoliv, kdo se znelíbí a objeví se v Hongkongu.

Naší pozornosti by ale nemělo uniknout několik momentů. První, hůře srozumitelnou zkratkou je nepřesné zúžení mezistátní dohody o justiční spolupráci v trestních věcech jen na vydávání „podezřelých“.

V návrhu dohody jde o nastavení pravidelné spolupráce mezi státy. Pro její text existují vzory: Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) takový vzor uveřejnil již v roce 2004. Podepsaná mezistátní dohoda se stává účinnou součástí domácího práva až po ratifikaci parlamentem. Období mezi podpisem a ratifikací dohody parlamentem může být delší, jak ukazuje i Dohoda o justiční spolupráci v trestních věcech mezi ČR a Hongkongem; byla sice podepsána v březnu 2013, ale ani po šesti letech ještě není ratifikována.

Hlavní spor o vyžádání

Předmětem dohody je mnoho úkonů trestně procesních a právní pomoci včetně identifikace a zmrazení bankovních účtů, ale nejzásadnější je určitě ono vyžádání z ciziny.

To je však přípustné pouze na základě zatykače, pravomocného rozsudku nebo jiného rozhodnutí. Vyžadující stát o vydání žádá diplomatickou cestou nebo přímo přes ministerstvo spravedlnosti příslušný orgán dožádaného státu. V angloamerickém systému práva, kam spadá i Hongkong, jsou k žádosti povinné další podklady, zejména ověřené kopie podstatných důkazů o spáchání trestného činu vyžadovanou osobou. 

Pak v dožádaném státě probíhá takzvané extradiční řízení, zvažující i nepřípustnost vydání při politickém trestném činu, rozporu se závazky ze smluv o lidských právech, z důvodné obavy, že by vydávaný byl pronásledován z náboženských a politických důvodů, a tak dále. Až povolení k vydání vede k eskortě vydávaného.

Fotogalerie

Mezistátní justiční spolupráce v trestních věcech se dynamicky rozvíjí posledních dvacet let, zejména od událostí z 11. září. Paralelně se jde i proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, což loni přineslo povinnou identifikaci skutečných vlastníků korporací a jejich účtů i v Hongkongu. 

Hongkong má dnes smlouvu o justiční spolupráci jen s dvaceti zeměmi, nemá ji se svými sousedy ani s Čínou, pod kterou v rámci modelu „jedna země, dva systémy“ spadá. S Čínou tuto dohodu má například už i Francie, Španělsko a Portugalsko. Potřeba mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech, vymezená ve zmíněném hongkongském návrhu 37 trestnými činy se sazbou od tří let výše včetně korupce a zpronevěry, je tedy v mezinárodním prostředí aktuální téma.

Carrie Lam pracuje v hongkongských úřadech už od roku 1980, postupně vystoupala až ke zvolení šéfkou administrativy, ale její tým proces schválení návrhu dohody prosazoval příliš silově. Carrie Lam má od svého zvolení pověst pekingské kandidátky a svým postupem ji jen posílila. Než ustoupila svolané sobotní protestní demonstraci, setkala se 14. června v pohraničním Shenzhenu s vrcholným úředníkem ČLR pro Hongkong Han Zhengem ze sedmičlenného Stálého výboru politbyra.

Dobrý vládce naslouchá

Opozice opakovaně prohlašovala, že nemá v čínské soudnictví žádnou důvěru, že vydávání může čínská vláda nasadit proti komukoliv nepohodlnému. Poukazovali na případy vynucených přiznání, mučení, uzavřených procesů a neposkytnutí obhájce. I na to, že ani Tchaj-wan si nepřeje podpis dohody a že bude lepší nechat justiční spolupráci na ad hoc dohodách k jednotlivým případům.

Staré čínské modely vládců učily, že nejdůležitější je získat ve své zemi srdce lidí. Dobrý vládce má obětavě sloužit obecnému blahu a dnes a denně to dokazovat slovy i skutky. Na eskalaci konfliktu v Hongkongu je však vidět, že čínská vláda ani šéfka hongkongské exekutivy si křečovitým tlakem srdce a důvěru obyvatel Hongkongu nezískali. Dosáhli opaku a škody se budou napravovat dlouho.

Autor:

Václav Krása v Rozstřelu: Klaus mladší se vrací k původní ODS, to mě oslovilo

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Alpy pokryje sníh, o víkendu má napadnout až 100 centimetrů

Až 100 centimetrů sněhu má o víkendu napadnout ve švýcarských Alpách. Arktický vzduch přinese ochlazení a sněžit má i v...

Nebudeme žít jako dosud, potřebujeme globální soucit, řekla Čaputová v OSN

Kvůli pandemii koronavirové infekce už nikdy nebudeme moci žít jako dosud. Prohlásila to ve středu na zasedání Valného...

O výuku romštiny ve školách není zájem, brání se Česko výtkám Rady Evropy

Rada Evropy ve středu vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky...

Američtí policisté postřelili autistického chlapce. Mysleli, že má zbraň

Americká policie se opět stal terčem kritiky za údajně neadekvátní postup. Několikrát postřelila třináctiletého...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...