Na vítězném albu s názvem Jung, Brutal und Gutaussehend 3 (Mladí, brutální a dobře vypadající 3), jsou slyšet verše, které zjevně bagatelizují hrůzy holokaustu. „Mé tělo je vypracovanější než vězňů z Osvětimi“ nebo „Udělej zas nějaký holokaust, přijď s Molotovovým koktejlem“.
Podle německého deníku The Local vypukl spor, který se týká rasistických textů, před několika týdny, když duo získalo nominaci na cenu. Raper Kollegah byl přitom z antisemitismu obviněn už v roce 2016, když v hudebním klipu použil postavu Žida coby muže v čele tajného celosvětového bankovního spiknutí.
Rapery na udílení cen kritizoval také frontman skupiny Toten Hosen Campino, který vlastní děkovný projev využil k tomu, aby poukázal na nevhodnost jejich textů. Zpěvák zdůraznil, že ačkoli je provokace v hudbě důležitá a pozitivní, nesmí jít o misogynistické, homofobní, pravicově extremistické nebo antisemitské urážky.
Zatímco Campino se dočkal ovací ve stoje, na rapery při přebírání cen lidé z publika bučeli či odešli ze sálu pryč. To připomnělo obdobný skandál, ke kterému došlo při vyhlašování ocenění Český slavík Mattoni v roce 2016, kdy podobné kontroverze vyvolalo vítězství kapely Ortel.
Slovo Žid je opět urážka |
Bývalá předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová ve středu prohlásila, že udělení ceny dvojici raperů je „zničujícím signálem“ mezi rostoucím počtem projevů „antisemitismu v naší společnosti, zejména ve školách“. Knoblochová řekla, že rapeři svým nelidským poselstvím oslovují miliony většinou mladých lidí.
Rapeři se ohánějí uměleckou svobodou
Kollegah a Farid Bang texty svých skladeb brání tím, že jde o výraz umělecké svobody, nikoli o politický názor. „Nemluvíme tu o politických názorech, mluvíme tu o hudbě, o umění. Je to samozřejmě pružný pojem a samozřejmě si jsme vědomi, že jsme překročili určitou hranici,“ řekl Farid Bang před čtvrtečním galavečerem. „Nikdy za tím nebyl negativní úmysl, ale nanejvýš trocha lehkovážnosti,“ dodal raper.
„Hanebné! Dnes si lidé v Izraeli a po celém světě připomínají holokaust u příležitosti dne Jom ha-šo’a,“ napsal Americký židovský výbor ze své berlínské kanceláře. „Na cenu Echo 2018 byli nominování rapeři, kteří si dělají legraci z osvětimských obětí a šíří antisemitismus,“ dodal výbor. Právě ve čtvrtek si totiž Izrael připomněl zhruba šest milionů židů, kteří byli zavražděni v době nacismu.
Ke kritice německých hudebních cen se připojil mimo jiné i německý ministr zahraničí Heiko Maas, který na Twitteru napsal, že antisemitské provokace si nezaslouží žádné ocenění. „Jsou prostě odporné. To, že je udělena taková cena v den připomínky holokaustu, je ostudné,“ napsal šéf německé diplomacie..