Hollande posílí armádu, do boje proti islamistům nabízí letadlovou loď

  17:42aktualizováno  18:21
Po teroristických útocích chce francouzský prezident François Hollande zrevidovat plán snižování stavů ve francouzské armádě. Hodlá také posílit vojenský průmysl či kapacity tajných služeb. V rámci boje proti islamistům nabídl také vyslání letadlové lodě Charles-de-Gaulle do Perského zálivu.

Hollande vystoupil na palubě letadlové lodě Charles-de-Gaulle (14. ledna) | foto: Reuters

Hollande to řekl v projevu na palubě plavidla, které je vlajkovou lodí francouzského námořnictva a v nejbližších dnech zamíří na manévry do Indického oceánu. Prezident pak připustil jeho možné brzké bojové nasazení. Francie již po boku mezinárodní koalice vedené USA podniká nálety na pozice IS na iráckém území.

Teror v Paříži

„V případě potřeby (letadlová loď) umožní vedení operací v Iráku s větší intenzitou a účinnosti,“ podotkl Hollande. Na palubě lodi je podle agentury Reuters 800 mužů, devět stíhacích letadel, průzkumný letoun a tankovací stroj sloužící k doplňování paliva stíhačkám za letu.

V souvislosti se situací na Blízkém východě si francouzský prezident posteskl, že mezinárodní společenství se neodhodlalo k razantnímu vojenskému útoku v Sýrii zmítané občanskou válkou již koncem léta 2013, kdy se ukázalo, že syrský režim proti protivníkům používá chemické zbraně. O zásah stály Francie i USA, ale Rusko nakonec přišlo s návrhem likvidace syrského chemického arzenálu, který byl přijat.

Ohledně nasazení francouzských sil v Africe Hollande potvrdil, že jejich počet ve Středoafrické republice se do podzimu sníží na 800 z původních 2000.

Hollande před projevem prohlásil při zasedání vlády, že Francie se po útocích z minulého týdne změnila a že je zapotřebí přijmout opatření hodná toho, co se stalo. „Musíme zůstat obezřetní, protože hrozba je stále přítomná,“ citoval prezidenta mluvčí Elysejského paláce Stéphane Le Foll. Na palubě Charles-de-Gaulle Hollande řekl, že chránit vybrané objekty, včetně škol, má pomáhat 10.500 vojáků.

Revize plánu snižování stavů v armádě

Prezident vzhledem k bezpečnostní situaci také ohlásil revizi plánu snižování stavů armády kvůli rozpočtovým škrtům v průběhu následujících tří let. „Výjimečná situace, jíž jsme svědky, musí vést k přehodnocení tempa snižování stavů, které bylo naplánováno na příští tři roky v rámci zákona o vojenském programu,“ podotkl Hollande s tím, že plán se musí přizpůsobit situaci.

Podle tohoto plánu schváleného parlamentem koncem roku 2013 měl být snížen stav armády v letech 2014 až 2019 o 34 tisíc lidí, z toho o 7881 letos. Rozpočet se měl udržet na 31,4 miliardy eur ročně do roku 2016, teda na úrovni 1,5 procenta HDP, a pak opět pozvolna stoupat.

Hollande také projevil záměr rozšířit možnosti civilní služby, která je doposud určena pro osoby ve věku od 16 do 25 let a která by měla být „univerzální“. Podle jeho představ má být tato služba nabídnuta „všem mladým Francouzům, kteří o to požádají“. V civilní službě činí měsíční mzda 573 eur (16 tisíc korun), což je asi třetina minimální mzdy. Při nedostatku pracovních příležitostí může ale jít o zajímavou formu přivýdělku.

Francouzský prezident, který čelí nebývalé nepopularitě kvůli neschopnosti dostat zemi z ekonomické krize, si podle čerstvého průzkumu veřejného mínění zveřejněného internetovou televizí I-Télé získal ocenění 79 procent dotázaných. Ti soudí, že Hollande - a stejně tak premiér Manuel Valls - si v reakci na teroristické útoky vede správně.

Smutek musíme přeměnit v činy, velí šéfka unijní diplomacie

Šéfka unijní diplomacie a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásila, že smutek a solidaritu s oběťmi teroristických útoků v Paříži je nutné přeměnit v činy a přebudovat zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie na bázi užší spolupráce.

Podle Mogheriniové by to nebylo poprvé, kdy by se v evropských dějinách z tragédie zrodila pozitivní věc. I samotná myšlenka vzniku evropského společenství podle ní vznikla na troskách kontinentu zničeného druhou světovou válkou. Evropa by si prý měla vzít ponaučení z pařížských teroristických útoků a posílit svou jednotu a solidaritu. V zahraniční i bezpečnostní politice prý podle ní totiž evropská osmadvacítka více sdílí, než ji rozděluje.

Fotogalerie

Útoky v Paříži podle komisařky opět upozornily mimo jiné na to, že „na komplexní problémy, které EU obklopují, neexistují jednoduché odpovědi.“ Mogheriniová zároveň odmítla hlasy, které volají po zavádění nových hranic v rámci Evropy.

K znovuzavedení kontrol na hranicích v úterý vyzvala například šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová. Bezpečí podle Mogheriniové může Evropanům přinést pouze prohloubení spolupráce, například v rámci větší výměny informací jednotlivých tajných služeb.

Ve své funkci se chce Mogheriniová soustředit na vypracování dlouhodobých strategií, které by nereagovaly pouze na aktuální politický vývoj. Mír totiž podle ní neznamená jen absenci války, ale i úctu k lidským právům. Evropa se prý musí stát vedle hospodářského giganta také „supervelmocí usilující o mír, lidská práva, dialog a respekt“.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Najdete na iDNES.cz