Hodiny lze vrátit zpět, ale vlády a lidé musí urychleně jednat, zdůraznili v prohlášení správci hodin. Loňský posun na 90 vteřin do půlnoci, která symbolizuje konec světa, znamenal nejpesimističtější hodnocení od vzniku hodin v roce 1947, kdy je vytvořil „otec atomové bomby“ Robert Oppenheimer a další fyzikové.
Třetí světová už začala a Západ to začíná chápat, říká analytik Fjodorov |
Na umístění ručiček má podle prohlášení správců vliv „rusko-ukrajinská válka a zhoršení dohod o omezení jaderných zbraní, klimatická krize a oficiální označení roku 2023 za nejteplejší rok v historii, rostoucí sofistikovanost technologií genetického inženýrství a dramatický rozvoj generativní umělé inteligence, která by mohla zesílit dezinformace a poškodit globální informační prostředí, což by ztížilo řešení větších existenčních problémů“.
Americký Bulletin amerických jaderných vědců (BAS) každoročně oznamuje aktuální pozici minutové ručičky na pomyslných hodinách posledního soudu. Symbolické hodiny umístěné na Chicagské univerzitě mají sloužit jako upozornění na to, jak je lidstvo blízko zničení planety pomocí nebezpečných technologií. Půlnoc znamená katastrofu globálních rozměrů, jako je jaderná válka či nezvratná změna klimatu.
Pravice a levice je pryč. Evropské volby rozhodne klima a migrace, tvrdí studie |
O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelových cen.
„Nenechte se mýlit: přenastavení hodin na 90 sekund do půlnoci není známkou toho, že svět je stabilní. Právě naopak. Vlády a komunity na celém světě musí naléhavě jednat. A Bulletin nadále doufá – a je inspirován tím, že v čele této iniciativy stojí mladší generace,“ uvedla v prohlášení předsedkyně BAS Rachel Bronsonová.