Hladina Seiny začala pomalu klesat. O víkendu ale přijdou další srážky

  9:08aktualizováno  19:10
Hladina Seiny v Paříži začala v sobotu ráno lehce klesat, poprvé v posledním týdnu. Podle služby pro prevenci povodní Vigicrues byla hladina nejvýše kolem druhé hodiny v noci, kdy dosáhla 6,1 metru. Poté postupně klesla na 607 centimetrů. Experti se přitom obávali, že by Seina mohla vystoupat až na 6,5 metru. Situace se zlepšuje i v zaplavených oblastech Německa.

Seina dosáhla v Paříži výše 609 centimetrů (3. června 2016). | foto: AP

Po osmi dnech stálého stoupání z původního půldruhého metru se tak v sobotu ráno úroveň hladiny vrátila na hodnotu z pátečních 20 hodin. Meteorologická služba Météo-France očekává o víkendu nové deště, ale mnohem slabší než před týdnem.

Zvednutí hladiny řeky nezpůsobilo zatím ve francouzské metropoli větší škody. Rozvodněná Seina zaplavila jen několik parků, sklepů a parkovišť. Úřady přesto uzavřely mosty, ze Seiny také musely zmizet všechny lodě, které neslouží záchranářům. Obavy z možného zatopení stanic metra u břehů řeky v centru Paříže se nenaplnily.

Věhlasné muzeum Louvre, které kvůli obavám ze zaplavení začalo přesunovat exponáty, je nadále uzavřené a turisté si na jeho návštěvu budou muset počkat nejméně do středy. Prezident François Hollande muzeum o půlnoci navštívil, aby povzbudil týmy, které preventivně vynášely umělecká díla do vyšších pater.

Fotogalerie

„V tomto okamžiku není obyvatelstvo nijak ohroženo,“ zdůraznila pařížská starostka Anne Hidalgová. Ve francouzské metropoli ovšem přetrvávají problémy s dopravou, v centru jsou stále uzavřené některé stanice metra

Nejméně čtyři lidé zahynuli v souvislosti s povodněmi, které v minulých dnech způsobily vážné škody ve více než třinácti ze stovky francouzských departementů. Dalších 24 lidí bylo zraněno, oznámil premiér Manuel Valls. Více než sedmnáct tisíc domů v pařížském regionu a v centrální Francii se podle energetické společnosti Enedis dál nachází bez elektřiny.

Ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová uvedla, že voda v zaplavených oblastech bude podle odborníků klesat velmi pomalu. Obává se, že po opadnutí hladiny se někde možná najdou další oběti.

Pojišťovny odhadly škody na nejméně 600 milionů eur (12,2 miliardy korun). Hollande slíbil nejvíce postiženým oblastem pomoc vlády.

Podívejte se, jak to vypadalo na předměstí Paříže v pátek odpoledne:

Škody v Bavorsku jdou do miliard

V Dolním Bavorsku podle nejnovějších odhadů způsobila povodňová vlna škody za více než miliardu eur (27 miliard korun). Oznámil to v sobotu zemský rada Michael Fahmüller z okresu Rottal-Inn. Dodal, že záplavy zasáhly přes pět tisíc domácností a těžce poškodily zhruba pět set domů, které již zřejmě nebude možné opravit.

Fahmüller společně se zemským premiérem Horstem Seehoferem navštívil obec Simbach am Inn, která utrpěla v důsledku povodní největší škody. V celém okresu Rottal-Inn záplavy zničily dvě stě mostů a ohrozily existenci řady podniků.

„Požaduji stejnou podporu jako při stoleté vodě na Dunaji v roce 2013, aby náš okres měl opět budoucnost,“ uvedl Fahmüller. Seehofer hodlá o pomoci zasaženým oblastem jednat na úterním zasedání kabinetu a co nejrychleji ji schválit, píše agentura DPA.

Situace v zaplavených oblastech Německa se nyní začíná zlepšovat. Bavorská policie ale oznámila, že v pátek zemřel 72letý muž, kterého ve čtvrtek záchranáři vytáhli z rozvodněné řeky v Trifternu na jihu země a odvezli do nemocnice. Od začátku týdne tak v důsledku povodní zemřelo v Německu jedenáct lidí.

V dolnorakouském okrese Neunkirchen v sobotu silné deště způsobily sesuv půdy, který na více než hodinu zablokoval silnici. Voda podle místní policie rovněž zaplavila velké množství sklepů.

Záplavy zasáhly také Belgii, Rumunsko, Ukrajinu, Rakousko, Polsko a Nizozemí. Podle stanice BBC si velká voda v Evropě vyžádala minimálně 15 obětí. Desítky tisíc lidí musely opustit své domovy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Šéf Evropské komise Juncker přerušil dovolenou. Musí na operaci žlučníku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odložil ze zdravotních důvodů svou dovolenou v Rakousku a vrátil...

Najdete na iDNES.cz