Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fenomén hikikomori. Japonští muži se čím dál víc skrývají před světem

  16:41
Takřka milion mladých Japonců se bojí opustit bezpečí domova. Leckdy se doma skrývají celé dekády. Problém je to natolik závažný, že v Japonsku získal vlastní termín: hikikomori. Cesta k vyléčení této duševní poruchy není snadná, popisuje BBC.

Mnozí Japonci nedokážou navázat lidský kontakt a uzavírají se do sebe. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hide se začal bát, když vzdal školu. "Začal jsem se obviňovat a rodiče mi také vyčítali, že nechodím do školy. Ten tlak stoupal," přiznal mladý Japonec v reportáži britské stanice BBC.

"Postupně jsem začal mít obavy jít ven, děsilo mě setkávání s lidmi. Nakonec jsem nedokázal opustit vlastní dům," popsal muž, který se vzdal veškeré společnosti, přestal se bavit s kamarády i s rodiči doma. Aby se jim vyhnul, přes den spal a noci trávil sledováním televize.

"Ovládly mě různé druhy negativních emocí. Palčivá touha jít ven, vztek na celou společnost a na mé rodiče, smutek z toho stavu, strach z budoucnosti a závist, jíž jsem cítil vůči všem, kteří dokázali vést normální život," vypočítával Hide, který se stáhnul se do sebe a stal se jedním z hikikomori.

Je jich čím dál víc

V Japonsku jen málokdo nezná tento termín, kterým se označují mladí lidé vyloučení ze společnosti, uzavření sami do sebe. Před dvaceti lety tomu přitom bylo jinak. Tehdy se fenomén hikikomori teprve rodil, vzpomíná psychiatr Tamaki Saito, jenž se této problematice věnuje.

Bylo to zkraje 90. let, krátce po ukončení školy, když Saitovu psychiatrickou poradnu začalo navštěvovat čím dál víc zoufalých rodičů, kteří hledali pomoc pro své děti, především syny. Téměř všichni měli podobné potíže: jejich synové opustili školu a začali se skrývat před světem. Zavřeni ve svých pokojících strávili klidně i rok. Rodiny pocházely ze střední třídy a dětem bylo patnáct a více let.

Může to vypadat jako typická pubertální lenost. Válet se doma, vykašlat se na školu a ignorovat rodiče - v patnácti ideální činnosti. Saito však varuje před zlehčováním, tito lidé trpí různými sociálními strachy a jsou zcela paralyzování.

"Duševně se trýzní. Chtějí jít ven, najít si kamarády, zamilovat se, ale nemohou," popsal lékař BBC. Symptomy se mezi jednotlivými pacienty liší. U některých se střídají výbuchy vzteku s dětinským chováním. Jiní mohou trpět obsesemi, paranoiou, depresí. Často se chovají agresivně.

Když Saito s výzkumem před dvěma dekádami začínal, fenomén hikikomori byl velkou neznámou, lékaři jej většinou považovali za symptom jiných duševních problémů. V uplynulých letech se však počet pacientů výrazně zvýšil.

Opatrné odhady mluví o zhruba 200 tisících lidech, kteří touto sociální poruchou trpí, podle průzkumu japonského vládního úřadu z roku 2010 se počet obětí hikikomori pohybuje okolo 700 tisíc. Saito se však domnívá, že ani toto číslo není přesné. Podle něj je to problém asi milionu lidí v Japonsku. Navíc se zvyšuje věk "postižených", z dřívějších průměrných 21 let na 32 let.

Proč se schovávají

Spouštěčem problému mohou být podle lékaře vcelku běžné momenty v životě: mizerné známky ve škole, zlomené srdce, ale i samotný pocit vyloučení nebo tlaky ve společnosti. Obavy ze spolužáků, strach z toho, že neuspokojí nároky svých rodičů, které jsou především v Japonsku mnohdy velmi vysoké. V asijské zemi se klade důraz na úspěch a slabost se moc nepřipouští. Navíc zde stále platí velký respekt k rodičům.

Podle britského sociologa Andyho Furlonga z univerzity v Glasgow, který se tomuto fenoménu roky věnuje, rodiče mladých Japonců mnohdy nedokážou pochopit, že jejich dítě nemůže sehnat práci nebo nevidí svou budoucnost v růžových barvách. Ve velké míře za to podle něj může ekonomická bublina, kterou Japonsko zažívalo v 80. letech, a o to tvrdší pád do recese v letech devadesátých.

Tehdy se v Japonsku zlomilo dlouhé roky jasné pravidlo, že vynikající škola vede k vynikající univerzitě a ta potom k vynikající doživotně zajištěné práci. Nová generace Japonců náhle čelila nejistotě, že ať se snaží sebevíc, hrozí jim nezaměstnanost nebo krátkodobé úvazky, smlouvy na dobu určitou.

"Možnosti se zcela změnily a nemyslím, že by to rodiny vždy pochopily a věděly, jak se s tím vyrovnat," řekl Furlong. Častou reakcí mnoha rodičů bylo děti obvinit z neschopnosti a zostuzení celého rodu. Svědčí o tom i fakt, že někteří nechávají své děti v "domácím úkrytu" klidně řadu let, aniž by pro ně vyhledali pomoc.

To je přitom podle Saita cesta do pekel. K vyléčení je třeba aktivní podpora blízkého okolí. Cesta k uzdravení většinou začíná v napravení vztahu k rodičům, popsal doktor. Když to dokážou, zvládnou pacienti přijít na terapii - v Tokiu se takovým centrům říká ibašo. Tak jako to zvládne třeba Hide, který už je schopný, byť s obtížemi, vyjít ven a mluvit s lidmi.

Někdy na terapii docházejí jen rodiče postižených, například paní Jošiko, jejíž syn se uzavřel, když mu bylo 22 let. Nyní je mu padesát a rodina už se zcela přizpůsobila tomu, že už zřejmě nikdy dům neopustí. "Myslím, že můj syn ztratil sílu nebo touhu vůbec něco chtít," řekla zklamaně. "Možná kdysi něco chtěl a já to zničila," připustila podle BBC.

Autor:

Politoložka: Merkelová chyby nepřipouští, v SPD sílí vliv exkancléře Schrödera

  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční soutěži StarDance XIII. Devátý večer se tak na parket postaví dvojice Marta...

2. prosince 2024  17:16

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného...

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle očitých svědků se jednalo o skupinku Romů, z nichž nikdo nebyl k lékařce objednán ani nepatřil mezi...

3. prosince 2024  14:21

Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy

Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která následkem toho přišla o obě nohy. Na místě zasáhly všechny složky integrovaného záchranného systému. Dívku...

28. listopadu 2024  19:35,  aktualizováno  21:18

Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie

Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které umožňují řidičům vyhnout se placení nebo pokutám za překročení doby parkování. Alespoň tak je inzerenti...

4. prosince 2024  10:46

Francouzští poslanci vyslovili nedůvěru vládě, poprvé od roku 1962

Dolní komora francouzského parlamentu ve středu po týdnech sporů o rozpočet na příští rok vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Michela Barniera, který je ve funkci teprve tři měsíce. V zemi se...

4. prosince 2024  9:34,  aktualizováno  22:17

Dělník z Česka tisíckrát sexuálně napadl dceru, než ho pohnala k soudu v Berlíně

Čech v Německu podle obžaloby několik let sexuálně zneužíval a znásilňoval svou dceru a z činů si pořizoval záznamy, s nimiž nyní čtyřiadvacetiletou ženu vydíral.

4. prosince 2024  21:56

Nervózní smích a rozpaky. Kanada může být 51. stát USA, naznačil Trump

Nově zvolený americký prezident Donald Trump při večeři s kanadským premiérem Justinem Trudeauem naznačil, že USA by mohly z Kanady učinit z 51. stát. Vzbudil tím nervózní smích, tvrdí stanice Fox...

4. prosince 2024  21:19

Důchodová reforma Senátem prošla hladce, i přes výhrady opozice a odborů

Senát ve středu večer schválil beze změn důchodovou reformu. Diskuse před hlasováním trvala přibližně šest hodin, vystoupilo v ní 33 senátorů, někteří opakovaně. Pro reformu hlasovalo 48 ze 66...

4. prosince 2024  12:40,  aktualizováno  21:08

Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby
Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby

Našich 40 testerů a testerek vyzkoušelo se svými dětmi šetrné nosní spreje od STÉRIMAR™. Jak test dopadl? Skutečně pomohl od rýmy a ucpaného nosu?...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...