Hasiči věděli, že jdou na smrt

  0:44aktualizováno  0:44
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Mezi oběťmi v New Yorku bylo několik stovek mužů, kteří šli na smrt dobrovolně. Lidé, kteří zemřeli v troskách mrakodrapů, Pentagonu a unesených letadel, neměli na výběr. Ale Amerika v noci na středu přestávala dýchat, když se postupně dozvídala podrobnosti o osudu newyorských hasičů. "Ze čtyř set mých mužů první vlny jich je tři sta nezvěstných," řekl v televizi představitel hasičského sboru New Yorku. Skoro nemohl mluvit. Slovo nezvěstný znamená s velkou jistotou totéž, co mrtvý.

Mluvil za velitele hasičského sboru, který ztráty svých mužů oznámit nemohl. Zahynul s nimi. V ohni a troskách zmizely celé tři elitní útvary hasičů. Do jednoho.
Když ráno letadlo narazilo do první věže Světového obchodního centra, newyorští hasiči, hnáni instinktem i výcvikem, spěchali dovnitř, aby evakuovali oběti.

Pak se budova zřítila. A hasiči už nevyšli ven. "Není to jako hašení požáru, je to spíš jako válka," řekl jeden z nich, Michael Carter. Měl pravdu, neboť hasiči byli v tomto boji zdecimováni tak jako dosud nikdy ve své historii.

Marite Anezová, která měla kancelář v 87. patře, byla mezi posledními, kdo je viděl. Když sestupovala po schodech k východu, míjela muže v přilbách, kteří postupovali vzhůru. Právě když vyšla ven, budova se zřítila.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

"Jsem si jistá, že tam zůstali." Robert Byrne ve středu v televizi vyprávěl, že z celého jeho oddílu přežili jen dva - on a velitel. "Podařilo se mi dostat ven jen několik sekund předtím, než se to zřítilo," řekl a jeho pohled byl prázdný. 

Newyorští hasiči byli odborně vyškoleni, a proto věděli, do čeho jdou. "Samozřejmě, že jim to bylo jasné. Kdo nebude mít opravdové štěstí, ten tam zůstane. To si mohli spočítat," řekl další z nich. Avšak Robert Byrne dodal, že takto nikdo nepřemýšlel. "Nikdo asi nevěří, že by to mohlo potkat zrovna jeho."

Lidé se vůbec chovali hodně statečně. The Washington Post psal o muži, který když zjistil, že již nemůže utéci a zemře, zavolal mobilem manželce, aby jí naposledy řekl, že miluje ji a jejich dvě děti staré jeden a tři roky.

Smrt přicházela rychle. Hasiči vyprávěli, že byli se svými kolegy a ti najednou mizeli.
"Nás to potkalo dokonce až v hlavní vstupní hale. Zastavili jsme se, protože jeden z mých lidí uvázl pod padajícími troskami. Snažili jsme se ho vyprostit," řekl osmatřicetiletý hasič Kike Fitzpatrick. "Byl naživu, mluvili jsme s ním. Najednou byl pryč. Něco ho znovu zasypalo. A byl pryč. Byl tady - a najednou nebyl."

Později bylo v televizních šotech vidět vyčerpané a šokované hasiče, bílé od prachu jako mlynáři, jak stojí před troskami, kam nemohli vstoupit. Viděli ještě jednou v duchu umírat své přátele, viděli křičící oběti, viděli lidi, kteří před plameny raději skočili do hloubky.

"Je tam někdo, komu můžu pomoct? Ukažte ruku," volal jakýsi muž do ruin.
Hasič: "Už nelze nic dělat, už nelze nic dělat..." Někteří hasiči klečeli a v zaprášených tvářích jim tekly slzy.

Potřebovali útěchu, ale dokonce i jejich duchovní zahynul. Zaměstnanec newyorského hasičského sboru, osmašedesátiletý římskokatolický kněz Mychal Judge, přijel, aby poskytl podporu obětem tragédie. Místo toho se stal i on její další obětí.

Ti, kteří přežili, si podávali půjčené mobilní telefony a volali domů, že jsou v pořádku. Jeden z těchto mužů se objevil v televizi dvakrát. Jednou si vyplachoval ústa od prachu, zatímco v obličeji mu zasychaly pruhy od tržné rány na čele a rozbitého nosu.

Zřejmě to viděla jeho manželka. Podruhé, asi za hodinu, již po krvi nebyla stopa a muž měl u ucha telefon. "Ano, jsem O.K. Opakuju. Opravdu jsem O.K. Přijdu domů. Jsem O.K. Miluju tě. Uvidíme se později."

Záchranáři ošetřují jednoho z hasičů v blízkosti Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, které se 11. září zřítilo po teroristickém útoku.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Rusové předají Ukrajině tři lodě zadržené loni v Kerčském průlivu

Rusové v pondělí předají Ukrajině tři její vojenské lodě, které zadrželi loni v listopadu při incidentu v Kerčském...

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta padala do řeky

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města...

Zákaz zakrývání tváří při protestech je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní...

Emotivní či smířlivý, hodnotí Babišův projev zahraniční agentury

Zahraniční tiskové agentury věnují pozornost nedělním oslavám 30. výročí sametové revoluce a pádu komunistického...

Najdete na iDNES.cz