Němce šokovala válka v ulicích Hamburku, říká reportér iDNES.cz

  12:39aktualizováno  12:39
Po relativně klidných dnech příprav na summit G20 v německém Hamburku vypukla v pátek pouliční válka. Ta paralyzovala město a šokovala místní. Policisté si s radikály v ulicích často nevěděli rady a umožnili jim se stále dokola se formovat, popsal situaci z místa reportér iDNES.cz.

Summit G20 v Hamburku provází protesty (7. července 2017) | foto: Reuters

Dvoudenní summit dvaceti největších ekonomik světa se v severoněmeckém přístavním městě koná od pátku do soboty. Sraz významných světových státníků poznamenaly drsné střety levicových radikálů s policisty (více zde).

Chceme světovou revoluci, volají výtržníci. Střety v Hamburku pokračují

Podle reportéra iDNES.cz na místě však policisté v pouliční válce často tahali za kratší konec. „Policisté si často nevěděli s demonstranty rady, zvláště v uzavřených uličkách, kde si (radikálové) postavili barikády a házeli po nich dlažební kostky,“ popsal situaci z pátečního večera. Podle něj radikálové policisty několikrát z úzké uličky vytlačili a zasáhnout musela až zvláštní jednotka. K nočnímu nasazení speciální jednotky se pak německá policie v sobotu oficiálně přihlásila (více čtěte zde).

Často se také zdálo, že policie zasahuje neefektivně na otevřených prostranstvích, kde sice dokázala rozehnat dav, ale už nedokázala zabránit jeho opětovnému zformování. „Rozběhnou se proti lidem, kteří po nich házejí dlažební kostky, ale když si ten člověk lehne na zem a zvedne ruce, nechají ho být,“ vylíčil reportér Petr Topič s tím, že radikálové se pak snadno shlukli dohromady. „Takže to bylo dokola a dokola bez většího účinku,“ dodal.

Podle něj je těžké rozlišit, kdo byli radikálové a kdo poklidní demonstranti. Radikálové, kteří se různě snaží situaci eskalovat, se totiž často převlékají. „Zúčastnil jsem se demonstrací, které probíhaly normálně, lidé nesli transparenty ‘Jugend gegen G20’ (Mladí proti G20),“ sdělil. Některá místa ale byla označena organizovanými radikály, tam se pak radikálové sešli, aby vyprovokovali boje. „Používají všechno co je v ulicích, dlažební kostky, lahve od piva,“ řekl s tím, že docházelo rovněž k rabování. Věci z obchodů ale nekradli, používali je pro stavbu barikád v ulicích.

Fotogalerie

Během sobotního dne už se vše vracelo do normálu, ač se v sobotu večer očekává pokračování bojů, protestujících má být až sto tisíc. Podle reportéra byli místní, se kterými mluvil, z dění šokování a tak silné střety nečekali. Někteří se až „styděli“ za to, co se v jejich městě děje, řekl.

Hamburk byl paralyzován některými uzavírkami, které slouží pro potřeby pořadatelů summitu. V pátek večer při nejtěžších střetech pak musela být ve městě přerušena hromadná doprava, nejezdilo metro ani linky autobusů.

Neskutečné scény, popsala boje novinářka Spiegelu

Levicoví radikálové, oblečeni v drahých bundách globálních značek jako je Jack Wolfskin nebo The North Face, protestují zapalováním barikád na ulici proti kapitalismu. I tak popsala násilné protesty proti summitu G20 redaktorka magazínu Der Spiegel.

„Byly to neskutečné scény, které se odehrávaly krátce před půlnocí v hamburské čtvrti Schanzenviertel: demonstranti naházeli a zapálili na ulici popelnice, kartony a jízdní kola. Barikády hořely světlým plamenem, který šlehal metr do výšky,“ popsala novinářka Cordula Meyerová dění před zásahem hamburské policie.

„Jsou tam ženy i muži oblečení do černého, někteří s maskou, jiní s helmou. Na strážníky házejí kameny a lahve. Jsou tam ale i běžně oblečení lidé, kteří si vše natáčejí smartphonem a ten kravál je viditelně fascinuje,“ uvádí Meyerová s tím, že přilehlý kiosek všem zúčastněným prodával pivo a kolu.

Na místě protestovali i cizinci, podle Meyerové z Itálie a Španělska. Kromě antikapitalistických hesel provolávali nenávist k policii, která zasahovala i slzným plynem. Na jednom z okolních domů visel plakát s řečnickou otázkou „Prostor, kde neplatí právo?!?“ Situace se zdála mimo kontrolu úřadů téměř dvě hodiny.

„V restauraci Maraba, stejně jako v několika dalších hospodách, seděli hosté, popíjeli a jedli, zatímco před okny šlehaly plameny, létaly kameny, vodní děla projížděla ulicí a vrtulníky kroužily nad čtvrtí,“ zaznamenala novinářka život nezúčastněných obyvatel města.

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na sobotu policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sexuální zneužití dětí si odsedíte, vzkázal odvolací soud kardinálu Pellovi

Kardinál George Pell stanul před australským soudem v Melbourne. (26. února...

Australský soud ve středu zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v březnu prvoinstanční soud uložil šest let...

Jste hrubě neloajální. Trump napadl židy v USA, že volí většinou demokraty

Americký prezident Donald Trump hovoří s novináři v Oválné pracovně Bílého...

Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí židé, kteří hlasují pro demokratickou stranu ukazují „buď totální...

Merkelová v Německu přivítala Johnsona, oba chtějí brexit s dohodou

Německá kancléřka Angela Merkelová přivítala v Berlíně s vojenskými poctami...

Velká Británie a Německo upřednostňují brexit s dohodou, shodla se německá kancléřka Angela Merkelová s britským...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz