Dája v dokumentu kritizuje Hamás kvůli „porušování islámských principů džihádu“, včetně povinnosti vyvarovat se činů, které mohou vyvolat nepřiměřenou a přehnanou reakci protivníka. Pokud nejsou podmínky džihádu splněny, je třeba se ho vyvarovat.
Hamás podle něj nesplnil povinnost „držet (své) bojovníky pryč od příbytků bezbranných (palestinských) civilistů a zajistit jim bezpečí a ochranu ve veškerých oblastech života“, mimo jiné zdravotnictví, vzdělávání či dostatečného zásobování. Dále zdůraznil povinnost zajistit bezpečí všech nebojujících osob.
Naše armáda už nemá v Gaze co dělat, řekl odvolaný izraelský ministr obrany |
„Ten útok se neměl stát,“ citovala BBC duchovního s odkazem na vysoký počet civilních obětí, zničenou infrastrukturu a humanitární krizi v Pásmu Gazy. Kritika Hamásu za útok proti Izraeli je tedy zaměřena spíše na dopady útoku v Gaze než na útok samotný a jeho oběti v Izraeli.
Salmán Dája je bývalým děkanem Fakulty práva a islámského práva šaría na Islámské univerzitě v Gaze. Je hlasitým kritikem obou nejsilnějších ozbrojených skupin v Gaze, tedy Hamásu a Islámského džihádu. V minulosti odsoudil džihádistické skupiny jako Al-Káida a takzvaný Islámský stát. Dája dlouhodobě odsuzuje násilný extremismus, je nicméně stoupencem salafistického, tedy fundamentalistického islámu.
Nynější válka v Pásmu Gazy začala poté, co teroristé z Hamásu a dalších palestinských ozbrojených skupin loni 7. října zaútočili na jih Izraele. Při útoku zabili na 1 200 lidí, převážně civilistů, a dalších zhruba 250 rukojmích unesli do Pásma Gazy.
Jak jsem unikl Hamásu. Zpověď Izraelce, který se loni 7. října podruhé narodil |
Během války v Pásmu Gazy bylo od 7. října 2023 zabito nejméně 43 508 Palestinců a dalších 102 684 bylo zraněno, uvedlo v pátek tamní ministerstvo zdravotnictví spravované hnutím Hamás. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty.