Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvPoté, co Hamás v roce 2007 převzal nad Pásmem Gazy kontrolu, jmenoval vlastního ministra zdravotnictví, čímž resort oddělil od toho na Západním břehu Jordánu, kde vládne palestinská samospráva. Hamás čelil poté kritice, že lékaře spojované s palestinskou vládní stranou Fatah nahradil sobě loajálními lidmi.
Vláda Hamásu nad ministerstvem zdravotnictví vyvolává otázku, nakolik lze jím publikovaným číslům věřit. Úřad uvádí, že izraelské údery na Pásmo Gazy stály život přes 7000 lidí. Podle zástupců některých neziskových organizací jsou čísla uváděná palestinskými činiteli konzistentně věrohodná.
„Každý používá údaje od ministerstva zdravotnictví Pásma Gazy, protože se ukázaly být obecně spolehlivými,“ říká Omar Šakir, ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro Izrael a Palestinu. „Sami jsme prováděli vlastní ověřování čísel u konkrétních zásahů a nevím o žádném případu nějakého většího rozporu.“
Podle Šakira organizace nepoužívá čísla od stran, které mají sklon „zkreslovat informace“. „Víme, že ministerstvo zdravotnictví vychází při stanovení počtu mrtvých z odhadů od nemocnic, márnic a podobně. Mají schopnost shromažďovat je způsobem, jaký jiní nemají.“
Izrael zřejmě vykáže Al-Džazíru, po výbuchu papouškovala tvrzení Hamásu |
Skeptické pohledy
Bývalý šéf oddělení zpravodajské agentury Reuters pro Izrael a Palestinu Luke Baker ale varuje, že ministerstvu kvůli jeho jasné zaujatosti nelze věřit.
„Zdá se být jasné, že každá pořádná zpravodajská organizace by měla uvést, že ministerstvo zdravotnictví v Gaze řídí Hamás. Hamás má jasnou propagandistickou motivaci co nejvíce nafouknout počet civilních obětí,“ napsal na sociální platformu X s tím, že nepopírá civilní oběti izraelských úderů.
„Existovala doba, kdy se dalo na údaje od ministerstva spoléhat. Doktoři a správci zdravotnicích zařízení věděli, co dělají, a byli profesionálové,“ tvrdí Baker. Šestnáctiletá vláda Hamásu to ale změnila, zdůrazňuje.
„Každý zdravotnický úředník, který vybočí z řady a neuvádí počty mrtvých, o nichž chce Hamás informovat novináře, riskuje vážné následky. K rychle aktualizovaným a často zaokrouhleným údajům o počtu mrtvých je tedy třeba přistupovat alespoň s trochou skepse. Novináři a úředníci OSN to vědí, ale přesto opakují čísla, která uvádí Hamás nebo úředníci, jimž Hamás dýchá na záda,“ dodává.
Jak slovo terorista prošlo dezinfekcí a válkou v Gaze utrpěla šrámy i západní média |
V srpnu 2022 agentura AP uvedla, že Hamás hodlal zavést nové restrikce pro novináře. Palestincům, kteří spolupracují se zahraničními médii, skupina oznámila, aby neinformovali o obyvatelích Pásma Gazy chybně zabitými palestinskými raketami, bránili „palestinský narativ“ a obviňovali Izrael z eskalace. Po kritice Hamás od těchto požadavků údajně odstoupil.
Izrael ve válce |
Věrohodnost ministerstva zpochybnil i americký prezident Joe Biden poté, co skepticismus vyjádřilo několik vysoce postavených amerických činitelů včetně mluvčího Rady pro národní bezpečnost Johna Kirbyho.
„Nemám dojem, že Palestinci říkají pravdu o tom, kolik lidí bylo zabito. Jsem si jistý, že byli zabiti nevinní, a to je cena za vedení války,“ řekl šéf Bílého domu s tím, že je v zájmu Izraele, aby minimalizoval civilní oběti a soustředil se jen na členy Hamásu. „Ale nemám žádnou důvěru v čísla uváděná Palestinci.“
Biden přijel do Izraele. Zdá se, že za výbuchem nemocnice je někdo jiný, řekl |
Nemáme jinou možnost, tvrdí média
List The Washington Post podotýká, že média, stejně jako mezinárodní zahraniční organizace typu OSN, nemají prostředky k nezávislému ověření počtů zabitých izraeslkými údery. Uchylují se tak k citování obou stran konfliktu.
K podobné praxi, připomíná list, se přistupuje i v případě války na Ukrajině. Média citují ukrajinské i ruské údaje s poznámkou, že jejich věrohodnost nelze ověřit.
Pochybnosti o věrohodnosti palestinských dat se objevily především po zásahu nemocnice Al-Ahlí v Pásmu Gazy. Palestinští činitelé tvrdili, že útok izraelské rakety zabil 500 lidí, později číslo změnili na 471. Izraelci číslo zpochybnili, uvedli též, že nemocnici zasáhla raketa Palestinského islámského džihádu. Za Izrael se postavily i USA, které též přisoudily raketu Palestincům; zabitých v nemocnici podle jejich údajů okolo 100 a 300. Jeden evropský činitel sdělil agentuře AFP, že útok zabil 50 lidí.
Za výbuchem nemocnice v Gaze nejsme, opakuje Izrael. Ukázal záběry z dronu |
Řada světových médií převzala tvrzení Palestinců, za což se stala terčem kritiky. List The New York Times přiznal veřejně chybu. Jeho prvotní zpravodajské pokrytí situace prý „příliš spoléhalo na tvrzení Hamásu a neučinilo jasným, že tato tvrzení nelze okamžitě ověřit“. List dodal, že ve čtenářích tím vyvolal nesprávný dojem ohledně věrohodnosti zdroje, od kterého čerpal informace.
Izraelská exposlankyně a analytička Ksenia Svetlova varuje, že nekritickým přebíráním zpráv od ministerstva zdravotnictví se média stávají prodlouženou rukou Hamásu. „Koneckonců ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem je stejně spolehlivé jako orwellovské ministerstvo pravdy.“