„Zprávy, které tvrdí, že izraelské síly zaútočily na desítky Gazanů poblíž konvoje s humanitární pomocí, jsou nesprávné,“ uvedla armáda v prohlášení. Podle „předběžných informací nedošlo k žádnému leteckému útoku na konvoj ani ke střelbě (izraelských) sil na lidi v blízkosti konvoje s humanitární pomocí“, dodala v prohlášení.
Izraelská armáda v separátním prohlášení rovněž uvedla, že hodlá pokračovat v operacích, které od pondělí provádí v nemocnici Šífa v Gaze, dokud nebude dopaden „poslední terorista“. Dříve uvedla, že izraelští vojáci v rámci této operace zabili přes 170 palestinských ozbrojenců a dalších zhruba 800 zadrželi k výslechům.
Úřady přerušit práci nemusí. Biden podepsal výdajový balík na fungování vlády |
Od pondělí místní obyvatelé a zaměstnanci nemocničního komplexu, největšího na palestinském území, hlásí nálety, systematické prohlídky okolních domů, rozsáhlé ničení budov, včetně nemocnice, a stovky zatčených mužů. Dnes izraelská armáda oznámila instalaci zdravotnického vybavení a lůžek pro léčbu nejvážněji nemocných a příjezd léků a dvou tun potravin. Dodala, že evakuovala nemocné a zraněné do „vyhrazeného prostoru“ v rámci nemocničního centra.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem Hamás zcela zničit po teroristickém útoku ze 7. října, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí zabili téměř 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob unesli. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích.
Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, spravovaného Hamásem, zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy přes 32 000 Palestinců a dalších více než 74 400 dalších bylo zraněno. Údaje nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit, podle expertů ale vesměs odpovídají skutečnosti. Palestinské úřady však nerozlišují mezi civilisty a palestinskými bojovníky, kterých podle Izraele jeho armáda zabila přes 13 000. Na straně Izraele dosud v bojích padlo 251 vojáků.