Zahajte novou intifádu, vyzval Palestince šéf Hamasu

  9:38aktualizováno  18:26
Vůdce radikální organizace Hamas Ismáíl Haníja ve čtvrtek vyzval Palestince k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli. Palestinský Hamas reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, které uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Intifádu podpořil také vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.

Už ve středu Hamas oznámil, že Trump svým krokem otevřel „bránu pekla“. Haníja ve čtvrtek řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako „vyhlášení války Palestincům“.

„Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení,“ řekl Haníja v Gaze. Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na čtvrtek jsou svolány demonstrace v mnoha palestinských městech. 

Izrael opětoval střelbu z Gazy

Izraelská armáda ve čtvrtek ostřelovala pozice palestinského hnutí Hamas v Pásmu Gazy. Reagovala na vypálení tří raket z Pásma Gazy, z nichž jedna zasáhla izraelské území. Ani na jedné straně nebyl nikdo zraněn, informoval deník The Jerusalem Post.

Izraelský premiér Netanjahu z bezpečnostních důvodů zrušil čtvrteční plánovaný program.

Americká ambasáda jordánském Ammánu v reakci na protesty podle listu Jerusalem Post oznámila, že dočasně přestane poskytovat své služby veřejnosti. Občany USA varovala před „ostrými protesty, přičemž některé z nich se mohou zvrhnout v násilí“.

„Ambasáda americkým občanům připomíná, že je potřeba mít se na pozoru a dbát na svou osobní bezpečnost. Vyhněte se oblastem s demonstracemi a dávejte na sebe pozor v případě, že se ocitnete poblíž větších shromáždění, protestů nebo demonstrací,“ píše se v prohlášení s tím, že ambasáda zůstává otevřená lidem, kteří se ocitnou v nouzi nebo ohrožení života.

Američtí vládní zaměstnanci v Jordánsku mají omezit svůj pohyb na veřejnosti a jejich děti by podle doporučení ve čtvrtek neměly jít do školy.

Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě se v reakci na Trumpovo oznámení konaly bouřlivé protesty. Protesty jsou hlášeny z měst Kalkílija a Tulkarm na Západním břehu Jordánu. 

KOMENTÁŘ: Trump smývá své hříchy, svým gestem ohrozil hlavně Izraelce

Podle palestinského Červeného půlměsíce tam bylo třeba ošetřit 14 lidí, kteří se nadýchali slzného plynu. Lidé pálili Trumpovy a Netanjahuovy fotografie a americké i izraelské vlajky. Demonstrace se konaly v Ramalláhu, Hebronu, městech Nábulus, Džanín i v Betlémě.

Svůj názor se rozhodl vyjádřit i muž v Amsterdamu, který podle Jerusalem Postu rozbil okno v košer restauraci a s palestinskou vlajkou v ruce vtrhl dovnitř. Ven pak vyšel s izraelskou vlajkou, kterou v restauraci ukradl. Jeho počínání přihlíželi dva policisté, kterým muž vlajku židovského státu následně hodil k nohám. Až poté ho strážníci přemohli a zatkli.

07.prosince 2017 v 14:25, příspěvek archivován: 07.prosince 2017 v 14:46

VIDEO: #Netherlands: Man shouting ?Palestine? and ?Allah u Akbar?, wearing a #Palestinian flag smashed Windows of a kosher restaurant in Amsterdam (via @AT5) https://t.co/N8L5I9hTmA

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Netherlands: Man shouting ‘Palestine’ and ‘Allah u Akbar’, wearing a #Palestinian flag smashed Windows of a kosher restaurant in Amsterdam (via @AT5) https://t.co/N8L5I9hTmA


Jednotky izraelské armády na Západním břehu mezitím posilují:

07.prosince 2017 v 10:00, příspěvek archivován: 07.prosince 2017 v 10:53

The IDF reinforcing its West Bank division with extra battalions and intel resources in anticipation of an escalation over the next few days in the wake of Trump's recognition of Jerusalem as Israel's capital.

Americký prezident uznal Jeruzalém hlavním městem Izraele ve středu, a to při pravidelném rozhodování, zda odloží platnost zákona z roku 1995. Ten už Jeruzalém za izraelskou metropoli uznává, všichni američtí prezidenti ho však vždy co půl roku odložili. Jednou už to udělal i Trump. 

Jeruzalém by podle zákona „měl zůstat nedělitelným městem, v němž budou zajištěna a ochráněna práva všech etnických a náboženských skupin“. Konstatuje dále, že každá země má právo označit za svou metropoli jakékoli město. „Jeruzalém by měl být uznán za hlavní město Izraele a americká ambasáda by tam měla být přeložena nejpozději do 31. května 1999,“ uvádí se v textu.

Trump však nyní rozhodl, že se americká ambasáda definitivně přesune z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zároveň však podepsal šestiměsíční odklad stejně jako jeho předchůdci. Přípravy na přesun úřadu totiž zřejmě potrvají i několik let.

Fotogalerie

Trumpovo prohlášení kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních. Jordánsko považuje Trumpův krok z hlediska práva za neplatný, podle Saúdské Arábie by americká administrativa měla Trumpovo rozhodnutí odvolat. V pátek se kvůli gestu amerického prezidenta mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přirovnal amerického prezidenta Donald Trumpa k míchačce na výrobu problémů na Blízkém východě. 

Trump podle něj porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Jeruzalému z roku 1980 a svým rozhodnutím zažehl na Blízkém východě plameny. „Je nepochopitelné, čeho chcete dosáhnout,“ řekl Erdogan na Trumpovu adresu. Prohlásil také, že „politici tu nejsou k rozněcování problémů, ale k vytváření míru“. „Jestliže si Trump myslí ‚Jsem silný, a proto mám pravdu‘, pak se mýlí,“ dodal.

Američany chce následovat mnoho zemí, tvrdí Netanjahu

Také Irák žádá, aby americká vláda Trumpovo rozhodnutí zrušila. Spojené státy podle Iráku musejí předejít nebezpečným důsledkům. „Americká vláda musí od tohoto rozhodnutí odstoupit, aby předešla nebezpečnému stupňování napětí, jež může roznítit extremismus a vyvolat příznivé podmínky pro terorismus. Varujeme před nebezpečnými důsledky tohoto rozhodnutí na stabilitu regionu i světa,“ uvedla irácké vláda ve svém prohlášení.

Šíitská polovojenská skupina Al-Nudžabá, která bojuje v Sýrii, své členy cvičí v Íránu a již USA řadí k teroristickým organizacím, ve čtvrtek oznámila, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo chápat jako legalizace útoků na americké vojáky.

Izraelští politici naopak Trumpovi poděkovali.  „Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zdůraznil také, že Jeruzalém bude stále posvátným místem tří náboženství a zajistí „stejnou svobodu modliteb pro židy, křesťany i muslimy“.

Hagia Sofia v odvetě mešitou?

Poslanec za tureckou vládní Stranu rozvoje a spravedlnosti (AKP) Şamil Tayyar navrhl, že by se slavné muzeum Hagia Sofia neboli chrám Boží moudrosti mělo v odvetě k Trumpovu izraelskému rozhodnutí změnit v mešitu. Tou budova byla až do roku 1931, ještě předtím však sloužila křesťanům. 

O poslancově tweetu informoval turecký deník Hürriyet„Pomodleme se v pátek u Hagie Sophie, budou hrát Trump’ety,“ napsal Tayyar v jazykové hříčce. Tendence změnit sekulární muzeum v muslimský svatostánek v Turecku v poslední době zaznívají čím dál častěji.

Netanjahu pak ve čtvrtek uvedl, že je Izrael v kontaktu se zeměmi, které chtějí následovat USA v rozhodnutí o Jeruzalému. Je jich prý mnoho, žádnou z těchto zemí však nejmenoval. 

Později se k tématu vyjádřilo Rusko, jehož velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein řekl, že Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a mohlo by tam přesunout své velvyslanectví, a to jakmile bude dosaženo mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek vyzvalo všechny strany, aby se zdržely nebezpečných akcí, které by mohly mít nekontrolovatelné důsledky, uvádí ruský úřad ve svém prohlášení.

Trump ve svém prohlášení nespecifikoval žádnou část Jeruzaléma. Izrael východní čtvrti v roce 1967 obsadil a později připojil k západním. Město v roce 1980 označil za svou nedělitelnou metropoli, ale svět to nepovažuje za legální.

Naprostá většina států včetně Česka má své ambasády ve shodě s právním názorem OSN v Tel Avivu. Netanjahu řekl, že Trump se svým krokem „navždy zapsal do dějin Jeruzaléma“.

Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny, řekla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. „Evropská unie zastává jasný a jednotný názor. Myslíme si, že jediné realistické řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci má být založeno na dohodě o dvou státech, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou,“ prohlásila Mogheriniová.

Podle ní Trump svým oznámením vyvolal znepokojení. „Je důležité, aby prezident Trump ve svých projevech řekl, že je třeba zachovat status quo svatých míst. Vystupňování napětí v jejich okolí by bylo to nejhorší, co by se mohlo stát,“ uvedla Mogheriniová. Sdělila rovněž, že se v pátek sejde s jordánským ministrem zahraničí Ajmánem Safadím.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson k Trumpovu prohlášení poznamenal, že nebylo prospěšné. Podle Johnsona by byl svět rád, kdyby se Trump vyslovil vážně na téma, jakým způsobem by se měly řešit blízkovýchodní problémy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Mayová ustupuje. Parlament má hlasovat o celní unii nebo o novém referendu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády (2. dubna 2019)

Premiérka Theresa Mayová v úterý představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském...

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu. Bezprostředně po inauguraci oznámil, že...

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

Najdete na iDNES.cz