Haitský prezident překračoval mrtvoly, když žádal svět o pomoc

  16:47aktualizováno  18:24
Haitský prezident René Préval požádal svět o pomoc zemětřesením zdevastované zemi. Situace v hlavním městě Port-au-Prince je nepředstavitelná, řekl deníku Miami Herald s tím, že překračuje těla mrtvých a slyší nářek zavalených.

Haitský prezident René Préval a jeho manželka Elisabeth Débrosse. | foto: InfoHaiti.net

Zřítil se parlament, daňový úřad, školy, nemocnice, vypočítal Préval v prvním rozhovoru po ničivém zemětřesení. "Všechny nemocnice jsou přeplněné. Je to katastrofa," podotkl.

První muž Haiti od včerejšího zemětřesení nezamhouřil oka. "Další lidé spali na ulicích, protože se báli usnout ve svých domovech," dodal. Haiťané totiž zaznamenali 28 následných otřesů.

"Mnoho lidí je pohřbeno pod budovami. Hlavní nemocnice spadla. Potřebujeme pomoc," prohlásila před zničenou budovou haitského parlamentu první dáma Elisabeth Prévalová.

Prezidentský palác na ostrově Haiti před zemětřesením.

Prezidentský palác před zemětřesením....

Prezidentský palác na ostrově Haiti neustál zemětřesení 12. ledna 2010.

... a po ničivých otřesech.

Prezidentova manželka svá slova pronesla v době, kdy s Prévalem opravdu překračovala těla Haiťanů a z budovy parlamentu se ozýval nářek zasypaných, uvedl deník Miami Herald na svém webu.

Co víc, první pár Haiti také přišel o své bydliště poté, co se při zemětřesení zřítil prezidentský palác.

V zasažené oblasti panuje chaos. Záchranné práce nikdo nekoordinuje, infrastruktura nefunguje, lidé se snaží vyprošťovat oběti holýma rukama. Na ulicích je mnoho raněných i mrtvých. Běžné jsou scény, kdy lidé prosí o pomoc.

Počet obětí si dlouho nikdo netroufal stanovit. Odhady se pohybovaly od stovek do tisíců. Oficiální zprávy o obětech a škodách se objeví podle haitského velvyslance v USA za dva tři dny.

Americký prezident Barack Obama označil zprávy ze zemětřesením postiženého Haiti za srdcervoucí. Zemi přislíbil okamžitou pomoc.

Ve svém prohlášení informoval, že nařídil okamžitou a koordinovanou pomoc Haiti, která se přednostně zaměří na záchranu životů. "Lidé na Haiti mají plnou podporu Spojených států ve snaze vysvobodit uvízlé zpod sutin a mají také plnou podporu pokud jde o dodávky humanitární pomoci," uvedl.

Pomoc už je na cestě

Nejchudší země západní polokoule bude potřebovat pomoc jakéhokoli druhu. Světové i humanitární organizace včetně českých i jednotlivé vlády už začaly připravovat pomoc a to jak finanční, tak hmotnou.

Například Spojené státy pošlou 10 milionů dolarů, kromě toho míří na zdevastovaný pomoci armáda. Pět milionů kanadských dolarů vymezila okamžitě Kanada. Evropská unie schválila poskytnout Haiti 3 miliony eur a zvažuje pomoc rozšířit.

Pomoci se snaží ale i jednotlivé země EU, například Německo už vymezilo na pomoc zemi milion eur. Francie posílá do Karibiku polní nemocnici a záchranáře. Podobnou pomoc připravuje Holandsko. České ministerstvo vnitra uvedlo, že pro poskytnutí podobné pomoci potřebuje znát požadavky karibského státu.

Zranění lidé se shromažďují před budovou organizace Lékaři bez hranic v hlavním městě Port-au-Prince. (13. ledna 2010)

Zranění lidé se shromažďují před budovou organizace Lékaři bez hranic v hlavním městě Port-au-Prince (13. ledna 2010)

Haiti po zemětřesení (13. ledna 2010)

Haiti po zemětřesení (13. ledna 2010)

Stejnou sumu jako USA poskytne OSN a brzy by měl na Haiti dorazit jejich tým, aby pomohl organizovat záchranné práce. Světový potravinový program OSN už poslal zničené zemi jídlo pro půl milionu lidí.

UNICEF nakládá dvě letadla a loď stany, jídlem a dalšími nezbytnostmi. Tři letadla naplněná materiálem a sedm desítek zdravotníků pošlou na Haiti Lékaři bez hranic, řekl iDNES.cz prezident organizace Christophe Fournier. V týmu bude i český lékař.

Pomoci mohou i Češi

Organizace Člověk v tísni (ČVT) a Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Najdete na iDNES.cz