Cizince unesli v haitské metropoli, když se chystali dostat autobusem na letiště. Před tím navštívili místní sirotčinec. Haitská policie se domnívá, že za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, který působí v dané oblasti.
Tentýž gang policie podezřívá z dubnového únosu skupiny kněží a jeptišek, mezi kterými byli i francouzští občané. Ti byli po několika týdnech propuštěni na svobodu. Co se týče výkupného, mají gangy často velmi odlišné požadavky - od několika stovek až po milion dolarů.
„Zdraví a bezpečnost amerických občanů v zahraničí jsou mezi prioritami ministerstva zahraničí,“ uvedl mluvčí úřadu. Podle agentury AP jsou američtí představitelé v kontaktu s úřady na Haiti, aby situaci vyřešili. Únos se stal jen několik dní po návštěvě amerických vládních představitelů, kteří slíbili finanční pomoc haitské policii, k jejímž hlavním cílům patří i potírání kriminálních skupin.
Podle amerických médií křesťanská skupina Christian Aid Ministries ze státu Ohio uvedla, že unesené osoby jsou jejími členy. Podle tisku jeden z členů organizace stihl zaslat zprávu přes službu WhatsApp, v níž tvrdí, že byli uneseni spolu s řidičem. Organizace vyzvala k modlitbám za propuštění unesených.
Násilí a únosy nejsou v této chudé karibské zemi neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila.
Gangsteři na Haiti pomohou lidem postiženým zemětřesením, slíbil vůdce![]() |
Podle agentury EFE bylo v září v této zemi zaznamenáno 117 únosů, což je o 60 procent více než v srpnu. Od začátku roku to bylo 628 únosů, ve stejném období loni tam evidovali 231 únosů. Ozbrojené gangy unášejí kohokoli - pouliční prodejce, studenty, policisty, jeptišky, kněze.
Podle zprávy kanceláře OSN na Haiti tamní gangy dodržovali jisté příměří v unášení lidí asi tak dva týdny v červenci po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho, jehož zastřelilo v noci v jeho domě komando kolumbijských žoldáků.
Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal. Země se kromě ekonomické krize potýká i s politickou krizí a dlouhodobě s protivládními protesty. Zavražděný prezident od ledna 2020 vládl pomocí dekretů, protože se kvůli násilnostem a nepokojům nekonaly volby.
Další „příměří“ vyjednaly místní úřady se soupeřícími gangy v srpnu, aby přes jimi ovládané území mohly projet humanitární konvoje. Nejchudší americkou zemi totiž postihlo další zemětřesení, které si vyžádalo na 2250 obětí a skoro 13 000 zraněných, 329 lidí je stále pohřešovaných.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.