Haag poslal generála Gotovinu za válečné zločiny na 24 let za mříže

  11:59aktualizováno  16:44
Mezinárodní tribunál v Haagu odsoudil chorvatské generály Anteho Gotovinu a Mladena Markače. U soudu se zodpovídali z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se dopustili před 16 lety při operaci Bouře proti Srbům. Gotovina dostal 24 let a Markač 18. Třetí generál Ivan Čermak byl zproštěn viny.

Ante Gotovina před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu (15. dubna 2011) | foto: AP

Prokurátor původně požadoval pro pětapadesátiletého Gotovinu, který v operaci Bouře velel chorvatské armádě, 27 let vězení. Pro velitele zvláštních jednotek chorvatské policie Markače žádal trest ve výši 23 let a pro bývalého zástupce chorvatského ministra obrany Čermaka 17 let. Ten nakonec vyvázl jako jediný bez trestu, soud ho pro nedostatek důkazů osvobodil. 

Vinu ale opakovaně odmítali všichni tři generálové, kteří jsou v Chorvatsku velmi populární. Gotovinu, který skončil v rukách zákona před šesti lety ve Španělsku, Chorvaté považují za národního hrdinu.

Generál Ante Gotovina je v Chorvatsku stále populární

Generál Ante Gotovina je v Chorvatsku stále populární

I proto svolali váleční veteráni na sobotu do Záhřebu demonstraci. Organizátoři akce doufali v osvobození generálů. Už dříve však připustili, že se tak zřejmě nestane, protože haagský tribunál je podle nich řízen polickými zájmy a ne spravedlností.

Generálové se podle prokuratury dopustili zločinů proti lidskosti, když v roce 1995 dobyli samozvanou Republiku srbská Krajina (RSK). Nechali zabít 324 Srbů, další desetitisíce musely utéct. Chorvatští vojáci postupovali podle některých názorů úmyslně bezohledně, aby přiměli co největší počet Srbů z chorvatského území odejít.

Republiku srbská Krajina jednostranně vyhlásili chorvatští Srbové na konci roku 1991 na zhruba třetině území Chorvatska. Reagovali tak na odtržení Chorvatska od Jugoslávie v létě téhož roku. RSK zanikla po chorvatské ofenzivě v srpnu 1995.

Vinen z drancování, zlovolného ničení měst, vražd...

Pětapadesátiletého Gotovinu soud v pátek uznal vinným z pronásledování, nuceného odsunu, drancování, zlovolného ničení měst a vesnic, vražd, nelidského jednání a krutého zacházení. Konstatoval dále, že Gotovina tyto zločiny osobně nespáchal, byl však jako vrchní velitel za své jednotky přímo zodpovědný.

"Soud považuje dělostřelecké ostřelování Benkovace, Kninu a Obrovace ze 4. a 5. května 1995, nařízené generálem Gotovinou, za nezákonné útoky na civilisty a civilní cíle," prohlásil soudce Alphons Orie při čtení rozsudku v Haagu. "Toto chování Gotoviny působilo jako vzor a významně přispělo k obecně zločinnému charakteru tažení," dodal.

Gotovina se odvolá, verdikt rozzlobil i chorvatskou vládu

Obvinění ze zločinů proti lidskosti soud chorvatského exgenerála zprostil. Do výkonu trestu se mu započítá pět let a čtyři měsíce, které strávil ve vyšetřovací vazbě. Gotovinův advokát Gregory Kehoe po vynesení rozsudku oznámil, že jeho klient se proti verdiktu určitě odvolá.

S verdiktem není spokojena ani chorvatská vláda. Premiérka Jadranka Kosorová uvedla, že její vláda použije všechny legální prostředky k napadení verdiktu, podle něhož jsou Gotovina i někdejší chorvatský prezident, už zesnulý Franjo Tudjman, spoluodpovědní za zločiny při vytlačování etnických Srbů z okupovaného regionu Krajina.

O dalších právních krocích se měli podle Kosorové radit členové jejího kabinetu. "Operace Bouře byla legální operací, jejímž cílem bylo osvobození okupovaného chorvatského území," prohlásila Kosorová.

Rozsudek jako důkaz nestrannosti tribunálu

Generál Markać velel speciálním policejním jednotkám nasazeným v rámci operace Bouře. Byl shledán vinným ve většině bodů jako Gotovina. Generál Čermak byl velitelem posádky v Kninu, obviňované z uskutečňování "etnických čistek" proti Srbům. Oba generálové, Čermak a Markać, se ICTY vzdali dobrovolně 11. března 2004, tedy ještě před dopadením Gotoviny.

Srbští uprchlíci čekají na vlak během svého útěku před ofenzivou ve samozvané Republice srbská Krajina v létě 1995

Srbští uprchlíci čekají na vlak během svého útěku před ofenzivou ve samozvané Republice srbská Krajina v létě 1995

Gotovina před dopadením dlouho unikal, zatčen byl až v prosinci 2005 ve Španělsku. Tehdy už se stal zjevnou překážkou pro přijímání Chorvatska do Evropské unie, ztratil proto rozhodující politickou podporu. Jeho zatčení ale vyvolalo v zemi protestní demonstrace. Chorvatský tisk s odvoláním na diplomatické zdroje uvedl, že informátorovi, který pomohl policii Gotovinu dopadnout, vyplatily USA odměnu pět milionů dolarů.

Rozsudek nad trojicí se očekával také jako důkaz nestrannosti tribunálu. Zejména srbská strana často tvrdí, že odsuzováni dosud byli převážně Srbové, zatímco na zločiny páchané ostatními národnostmi bývalé Jugoslávie na Srbech se často zapomíná.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

V Británii se za války rodily „hnědé děti“. Po svém původu pátrají dodnes

V řadách amerických vojáků za druhé světové války bojovali také černošští muži....

Za druhé světové války sloužilo ve Velké Británii přes 200 tisíc afroamerických vojáků. Ti okouzlili tamní ženy a...

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Kandidáti na hlavu Istanbulu se střetli v debatě, poprvé od nástupu Erdogana

Turci sledují debatu kandidátů o post istanbulského primátora. Usiluje o něj...

Dva kandidáti na istanbulského starostu se v neděli střetli v historickém televizním duelu. Favorit opozice Ekrem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz