Smrt sedmileté dívky po nedovoleném překročení hranic USA. Hledá se viník

  12:20aktualizováno  12:20
Sedmiletá dívka z Guatemaly zemřela před dvěma týdny poté, co ji a jejího otce za nezákonné překročení americko-mexické hranice zadržela americká pohraniční stráž. Ačkoli podle úřadů děvče několik dní nepilo ani nejedlo, jeho rodina se proti obvinění ohradila. Smrt malého dítěte vyvolala v USA pobouření a vlnu kritiky vůči vládě Donalda Trumpa.

Sedmiletá Jakelin Caal Maquínová a její devětadvacetiletý otec Nery Caal patřili do skupiny 163 běženců, kteří se 6. prosince sami vzdali americkým bezpečnostním složkám. O osm hodin později dítě zkolabovalo a záchranáři ho s horečkou 41 stupňů Celsia letecky přepravili do nemocnice ve městě El Paso.

Fotogalerie

Dívka podle amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) prodělala zástavu srdce. Lékařům se sice následně podařilo srdeční činnost obnovit, holčička ale i tak po necelých čtyřiadvaceti hodinách v nemocnici zemřela.

CBP, který událost prošetřuje, v prohlášení uvedl, že podle získaných výpovědí děvče nejedlo a nepilo několik dní. S tím ale nesouhlasí dívčin otec, který trvá na tom, že jeho dcera byla v průběhu cesty do Spojených států v dobrém zdravotním stavu a dostatečně najedená i hydratovaná.

Rodina popřela i tvrzení, že by dívka před zadržením putovala několik dní pouští. Podle listu The Guardian  byl otec s dcerou ve skupině migrantů, které autobus dovezl na místo vzdálené asi 90 minut chůze od hranic Spojených států.

Do nové země se dívka těšila, popsala její matka

„Jakelin říkala, že až vyroste, bude v Americe pracovat a posílat peníze zpět své mámě a babičce,“ uvedla pro zpravodajský server ABC její matka Claudia Maquínová, která zůstala se třemi dalšími dětmi doma v Guatemale. Rodina pochází z chudé severní provincie Alta Verpaz, která se dlouhodobě potýká s násilím drogových kartelů.

„Nikdy neviděla velkou zemi a byla opravdu šťastná, že tam půjde,” dodala Maquínová, podle které manžel odešel, aby rodinu zachránil před „extrémní chudobou“. 

14.prosince 2018 v 23:27, příspěvek archivován: 17.prosince 2018 v 10:55

NBC News confirms this is Jakelin Ameí Rosmery Caal Maquin, the 7 year old girl who died in Border Patrol custody. https://t.co/76BmoQhDEm

Mluvčí CBP Andrew Meehan uvedl, že pohraniční stráž vyslovuje rodině hlubokou soustrast. „Pohraniční stráž podnikla veškeré možné kroky, aby dítě zachránila,“ řekl Meehan. „Jako otcové a matky, bratři a sestry jsme zarmouceni ztrátou každého dítěte,“ dodal.

Americká unie občanských práv (ACLU) z dívčiny smrti obvinila „nedostatečnou odpovědnost a kulturu krutosti“ v řadách CBP. „Fakt, že trvalo týden, než se to dostalo na veřejnost, si žádá od CBP transparentnost. Požadujeme důrazné vyšetřování, jak se tragédie odehrála, a hluboké reformy, aby se tomu v budoucnu zabránilo,“ uvedla Cynthia Pompaová z ACLU.

Smrt vyvolala v USA pobouření, demokraté ukazují na Trumpa

Smrt holčičky vyvolala ve Spojených státech národní pozdvižení, k jejímu důkladnému prošetření vyzvali také politici z demokratické strany. „Sedmiletá dívka by neměla umřít na šok a dehydrataci ve vazbě pohraniční stráže,” uvedl senátor Chuck Schumer. Podle něj by měl odpovědnost přijmout ministerstvo vnitřní bezpečnosti a jeho šéfka Kirstjen Nielsenová.

USA hledají cestu, jak prosazovat nulovou toleranci vůči ilegální migraci

Úřad amerického prezident Donalda Trumpa čelil na jaře silnému tlaku opozice, nevládních organizací i části republikánů kvůli zavedení takzvané politiky nulové tolerance. To vyústilo v rozdělování rodin migrantů nelegálně pobývajících na území USA. Od postupu se později ve většině případu upustilo.

Podle amerického deníku by úmrtí sedmileté dívky mohlo zpřísnit kontroly podmínek v zadržovacích centrech, které jsou v současné době přeplněny velkým počtem rodin hledajících azyl ve Spojených státech.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

Banksy v Benátkách narazil. Policie ho vyhnala z náměstí sv. Marka

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, svou tvář schovával...

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, vstoupil do nynějšího benátského bienále a nikdo si toho ani...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz