Gruzie - země posedlá oslavami

  10:00aktualizováno  10:00
Muž v čele stolu pozvedá číši vína a pronáší dojemný přípitek. "Na naše drahé, kteří odešli, ale navždy zůstanou v našich srdcích," říká a obrací do sebe obsah sklenice. Ostatní hosté jej následují. Tak vypadá tradiční gruzínská slavnost supra, na které už byly proneseny desítky přípitků. Mnoho dalších ale teprve přijde.

Na první pohled by mohla supra vypadat jako pouhá výmluva pro pořádnou pitku, avšak jde o událost hluboce zakořeněnou v gruzínské kultuře, která má promyšlenou a přesnou etiketu předávanou po generace.

Supra má řadu funkcí
Supra plní řadu funkcí - pozvání hostů, živá diskuse a posílení vztahů v rámci komunity. Kromě toho uspokojuje také zálibu Gruzínců v pití alkoholu a v mluvení.

"Supra je příležitost k probrání mnoha záležitostí," říká politický komentátor Alexander Rondeli. "Někdy je to politika, rodinné problémy nebo příběhy z minulosti. V ostatních kulturách se tyto debaty přesunuly na jiné pole, například do parlamentu nebo do médií. V Gruzii ale lidé mluví u stolu."

Pronašeč přípitků musí umět pít
Supru řídí takzvaný pronášeč přípitků, neboli tamada, kterého zvolí hostitel nebo sami hosté. Takový člověk musí být vtipný a pohotový, ale také filozoficky založený. Úspěšný tamada musí dobře snášet alkohol, neboť se očekává, že po každém přípitku vypije sklenici do dna, stejně tak musí udržovat pořádek u stolu.

Tamada pronáší celou řadu přípitků - na zdraví hostů, jejich rodin a přátel, oblíbeným svatým, na lásku, na Gruzii, na mír v Gruzii, na mír ve světě, zesnulým, ženám, rodičům, dětem, ještě nenarozeným dětem a mnoho dalších.

"Dobrý tamada využije těchto přípitků k vyprávění příběhů a vtipů," popisuje manažer hotelu v Tbilisi Roland Sandadze. "Někdy ale musí být vážný, aby nás přiměl k zamyšlení."

Na konci přípitku může tamada vyzvat další hosty, aby se k němu připojili. To způsobí, že každý řečník se bude snažit překonat svého předchůdce, a také uzavírání sázek na to, který z nich je nejlepší. Gruzínské bílé víno, které řečníkům pomáhá svlažovat hrdlo, přitom teče proudem.

Bílé víno teče proudem...
"Obvykle vypiju čtyři až pět litrů vína," uvádí Sandadze. "Většina mých přátel vypije stejné množství. Můžeme mluvit a mluvit, ale nesmíme ztratit kontrolu. Když někdo pití nezvládne, příští den se mu posmíváme."

Obrovské množství vína vypitého během oslavy naznačuje, že se jedná obvykle o mužskou, i když sentimentální záležitost. Od žen se očekává, že na stůl budou nosit talíře s tradičními gruzínskými pokrmy - salát ze špenátu nebo cukrové řepy, baklažány s omáčkou z vlašských ořechů, červené kořeněné fazole, kuře na česneku a dušené jehněčí s rajčaty, vše podávané s chlebovými plackami.

"Prvních pár hodin zůstaneme u stolu, ale když vypukne pijatika, jdeme si často povídat do kuchyně," říká Nona Abuladzeová. "Později nás zavolají zpět, aby nám připili. Do té doby jsou muži většinou strašně opilí, ale předstírají pravý opak."

Je to naše terapie, tvrdí Gruzinci
Tradiční oslavy v blízkém kruhu jsou podporou a útěchou pro lid v zemi, která od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 trpěla občanskou válkou a hospodářským krachem. Mnoho mladých Gruzínců bojovalo na poražené straně v provinciích Abcházii a Jižní Osetii, které se počátkem 90. let od Gruzie odtrhly.

Mnoho obyvatel je nezaměstnaných, nebo se jim podaří najít pouze příležitostnou, špatně placenou práci. Starší generace vzpomíná s pohnutím na bezpečí sovětských časů. Současnou gruzínskou vládu prezidenta Eduarda Ševardnadzeho ovládla korupce, důchody se nevyplácejí a dodávky elektřiny jsou v zimě často přerušeny.

Supra, svolávaná při každé možné příležitosti od narození, svátku svatých až k pohřbům, je něčím, na co se Gruzínci mohou těšit. "Supra je naše varianta psychoterapie, pomáhá nám cítit se lépe," tvrdí Abuladzeová. "Mnoho lidí v Gruzii má nyní deprese, ztratili naději. Ale atmosféra supry je vždy pozitivní."

Místní obyvatelé se však často musí ponořit do minulosti, aby našli něco pozitivního. V nedávném průzkumu oblíbených přípitků, který uskutečnila společnost Gorbi, řadili dotázaní vzpomínky na šťastnou minulost mnohem výše než myšlenky na budoucnost.

Někteří Gruzínci se naopak obávají, že národní posedlost oslavami by mohla zemi bránit v pokroku. "V některých ohledech je supra odrazem zaostalosti," míní Rondeli. "Lidé mohou strávit hodiny mluvením, vzpomínkami na minulost. Neustále se točí v kruhu. Jestli ale chceme něco změnit, musíme vstát od stolu a sami něco udělat," dodává.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kohlovo děvče s polskými kořeny. Angele Merkelové je pětašedesát

Německá kancléřka Angela Merkelová v mládí (2. července 1992)

Německá kancléřka Angela Merkelová slaví pětašedesáté narozeniny a kdyby byla obyčejnou Němkou, příští rok by mohla jít...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Narkobaron Guzmán dostal doživotí. Plánoval vraždy, drogy pašoval po tunách

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Mexico City, 8. ledna...

Soud ve Spojených státech podle očekávání poslal ve středu mexického narkobarona Joaquína Guzmána na doživotí do...

Najdete na iDNES.cz