Gruzie - země posedlá oslavami

  10:00aktualizováno  10:00
Muž v čele stolu pozvedá číši vína a pronáší dojemný přípitek. "Na naše drahé, kteří odešli, ale navždy zůstanou v našich srdcích," říká a obrací do sebe obsah sklenice. Ostatní hosté jej následují. Tak vypadá tradiční gruzínská slavnost supra, na které už byly proneseny desítky přípitků. Mnoho dalších ale teprve přijde.

Na první pohled by mohla supra vypadat jako pouhá výmluva pro pořádnou pitku, avšak jde o událost hluboce zakořeněnou v gruzínské kultuře, která má promyšlenou a přesnou etiketu předávanou po generace.

Supra má řadu funkcí
Supra plní řadu funkcí - pozvání hostů, živá diskuse a posílení vztahů v rámci komunity. Kromě toho uspokojuje také zálibu Gruzínců v pití alkoholu a v mluvení.

"Supra je příležitost k probrání mnoha záležitostí," říká politický komentátor Alexander Rondeli. "Někdy je to politika, rodinné problémy nebo příběhy z minulosti. V ostatních kulturách se tyto debaty přesunuly na jiné pole, například do parlamentu nebo do médií. V Gruzii ale lidé mluví u stolu."

Pronašeč přípitků musí umět pít
Supru řídí takzvaný pronášeč přípitků, neboli tamada, kterého zvolí hostitel nebo sami hosté. Takový člověk musí být vtipný a pohotový, ale také filozoficky založený. Úspěšný tamada musí dobře snášet alkohol, neboť se očekává, že po každém přípitku vypije sklenici do dna, stejně tak musí udržovat pořádek u stolu.

Tamada pronáší celou řadu přípitků - na zdraví hostů, jejich rodin a přátel, oblíbeným svatým, na lásku, na Gruzii, na mír v Gruzii, na mír ve světě, zesnulým, ženám, rodičům, dětem, ještě nenarozeným dětem a mnoho dalších.

"Dobrý tamada využije těchto přípitků k vyprávění příběhů a vtipů," popisuje manažer hotelu v Tbilisi Roland Sandadze. "Někdy ale musí být vážný, aby nás přiměl k zamyšlení."

Na konci přípitku může tamada vyzvat další hosty, aby se k němu připojili. To způsobí, že každý řečník se bude snažit překonat svého předchůdce, a také uzavírání sázek na to, který z nich je nejlepší. Gruzínské bílé víno, které řečníkům pomáhá svlažovat hrdlo, přitom teče proudem.

Bílé víno teče proudem...
"Obvykle vypiju čtyři až pět litrů vína," uvádí Sandadze. "Většina mých přátel vypije stejné množství. Můžeme mluvit a mluvit, ale nesmíme ztratit kontrolu. Když někdo pití nezvládne, příští den se mu posmíváme."

Obrovské množství vína vypitého během oslavy naznačuje, že se jedná obvykle o mužskou, i když sentimentální záležitost. Od žen se očekává, že na stůl budou nosit talíře s tradičními gruzínskými pokrmy - salát ze špenátu nebo cukrové řepy, baklažány s omáčkou z vlašských ořechů, červené kořeněné fazole, kuře na česneku a dušené jehněčí s rajčaty, vše podávané s chlebovými plackami.

"Prvních pár hodin zůstaneme u stolu, ale když vypukne pijatika, jdeme si často povídat do kuchyně," říká Nona Abuladzeová. "Později nás zavolají zpět, aby nám připili. Do té doby jsou muži většinou strašně opilí, ale předstírají pravý opak."

Je to naše terapie, tvrdí Gruzinci
Tradiční oslavy v blízkém kruhu jsou podporou a útěchou pro lid v zemi, která od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 trpěla občanskou válkou a hospodářským krachem. Mnoho mladých Gruzínců bojovalo na poražené straně v provinciích Abcházii a Jižní Osetii, které se počátkem 90. let od Gruzie odtrhly.

Mnoho obyvatel je nezaměstnaných, nebo se jim podaří najít pouze příležitostnou, špatně placenou práci. Starší generace vzpomíná s pohnutím na bezpečí sovětských časů. Současnou gruzínskou vládu prezidenta Eduarda Ševardnadzeho ovládla korupce, důchody se nevyplácejí a dodávky elektřiny jsou v zimě často přerušeny.

Supra, svolávaná při každé možné příležitosti od narození, svátku svatých až k pohřbům, je něčím, na co se Gruzínci mohou těšit. "Supra je naše varianta psychoterapie, pomáhá nám cítit se lépe," tvrdí Abuladzeová. "Mnoho lidí v Gruzii má nyní deprese, ztratili naději. Ale atmosféra supry je vždy pozitivní."

Místní obyvatelé se však často musí ponořit do minulosti, aby našli něco pozitivního. V nedávném průzkumu oblíbených přípitků, který uskutečnila společnost Gorbi, řadili dotázaní vzpomínky na šťastnou minulost mnohem výše než myšlenky na budoucnost.

Někteří Gruzínci se naopak obávají, že národní posedlost oslavami by mohla zemi bránit v pokroku. "V některých ohledech je supra odrazem zaostalosti," míní Rondeli. "Lidé mohou strávit hodiny mluvením, vzpomínkami na minulost. Neustále se točí v kruhu. Jestli ale chceme něco změnit, musíme vstát od stolu a sami něco udělat," dodává.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz