Gruzie vyhlásila válečný stav, do bojů se zapojila i Abcházie

  7:22aktualizováno  22:25
Konflikt v separatistické Jižní Osetii přerostl v přímou konfrontaci Gruzie a Ruska. Parlament v Tbilisi schválil dekret, který v zemi na patnáct dnů vyhlašuje válečný stav. Rusové v noci na sobotu bombardovali gruzínské cíle. Poté se do bojů zapojili i separatisté v dalším autonomním regionu Abcházii.

Gruzínští vojáci u budovy zasažené bombardováním v Gori | foto: Gleb GaranichReuters

Abcházští separatisté v sobotu odpoledne uvedli, že zahájili operaci proti Gruzíncům v soutěsce Kodori. Ta leží na severovýchodě Abcházie, ale její část už několik let kontroluje Gruzie.

"Nasadili jsme dělostřelectvo," řekl ministr zahraničí abcházské autonomie Sergej Šamba. Agentura Reuters uvedla, že separatisté vyslaly do boje letectvo. Podle Gruzie se do konfliktu v Abcházii zapojilo i Rusko, jeho letadla měla bombardovat dvě vesnice v Kodori.

Ráno zdroje uváděly, že bylo zabito 1 500 lidí

Abcházští separatisté z rozpoutání konfliktu obvinili vládu v Tbilisi. Podle nich Gruzie do severní části soutěsky Kodori stahovala část armády a připravovala se k vpádu do Abcházie. Vláda v Tbilisi to popřela.

V Abcházii se na pozorovatelské misi OSN nachází i pět českých vojáků. Podle českého ministerstva obrany jsou v pořádku, uvedla ČTK. O případném stažení pozorovatelů rozhodne OSN.

Vojáci pomáhají raněnému po bombardování Gori

Rusové útočili na základnu u Tbilisi a zabili civilisty v Gori
Už v pátek a v noci na sobotu se konflikt mezi Ruskem a Gruzií rozrostl za hranice Jižní Osetie. Ruská armáda v noci útočila na vojenskou základnu u Tbilisi, černomořský přístav Poti a oblast lemující důležitý ropovod od Kaspického moře.

Ráno dvě ruská letadla bombardovala Gori a jeho okolí. Město leží asi 65 kilometrů západně od metropole Tbilisi, jižně od osetské hranice. Bomby zasáhly i obytné domy a zanechaly za sebou pět mrtvých.

Vojáci odnášejí tělo po bombardování města Gori

Gruzínská armáda uvedla, že již sestřelila deset ruských letadel a zničila třicet tanků. V zemi údajně při bombardování zahynulo už okolo 130 lidí a dalších asi 750 je zraněno. Podle vlády v Tbilisi se ruské letectvo zaměřuje i na důležitý ropovod, který z azerbajdžánského Baku přes Gruzii na západ. Nezávislé zdroje zatím tyto informace nepotvrdily.

Rusové tvrdí, že se pouze snaží donutit Tbilisi k míru. Moskvu ale v sobotu vyzval k zastavení bombardování gruzínského území americký prezident George Bush. Již v pátek apelovala na stažení ruských jednotek šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. - čtete o stanovisku USA a ostatních zemí

. Gruzie se uzavřela civilním letadlům

Česko je připraveno poslat pro své občany speciál.

Medveděv odmítá příměří. Gruzie se prý musí stáhnout
Gruzínský prezident Michail Saakašvili v sobotu odpoledne nabídl Rusku příměří v Jižní Osetii. Region by se podle něj měl zcela demilitarizovat. K přijetí této nabídky vyzvaly Rusy USA i Francie, ale Moskva zatím odmítá.

"Jedinou cestou z tragické krize vyprovokované gruzínským vedením je stažení vojenských jednotek Tbilisi z oblasti konfliktu," řekl podle ČTK prezident Medveděv při telefonickém rozhovoru Georgi Bushovi.

Ruský premiér Vladimir Putin kvůli konfliktu v sobotu odpoledne přiletěl z olympijských her v Pekingu do severoosetského Vladikavkazu. Operace gruzinské armády v Jižní Osetii označil za "genocidu" a "krvavé dobrodružství".

Ruští vojáci na cestě do Jižní Osetie

Moskva i Tbilisi se obviňují z etnických čistek v Jižní Osetii
Rusko i Gruzie v průběhu soboty shodně tvrdily, že jejich armády kontrolují jihoosetskou metropoli Cchinvali. Moskva uvedla, že se "necítí ve válečném stavu s Gruzií" a stále označuje svojí intervenci za "humanitární misi". Zemřelo v ní zatím údajně 18 příslušníků ruských sil.

Vláda v Tbilisi tvrdí, že páteční boje odstartovali jihoosetští separatisté, a příjezd ruských vojáků přirovnává k invazi do Československa v roce 1968. - čtete o počátku konfliktu v Jižní Osetii

Bombardované město Gori leží asi 80 kilometrů od hlavního města Jižní Osetie

Údaje o počtu mrtvých civilistů se různí. Podle jihoosetských separatistů a ruského ministra zahraničí Lavrova je v regionu okolo 2 000 mrtvých, z čehož viní gruzínskou armádu. Tbilisi zase hovoří o stovkách civilistů zabitých ruskými vojáky. Obě strany se obviňují z "etnických čistek" ve vesnicích Jižní Osetie.

Rusko uvedlo, že od začátku konfliktu přijalo už na 30 tisíc uprchlíků z Jižní Osetie. OSN výroky Moskvy mírní - hovoří o 4 až 5 tisících uprchlíků do Ruska a 2 400 utečencích do bezpečnějších regionů Gruzie.

Gruzie stahuje vojáky z Iráku, Saakašvili vyhlásí stanné právo
Gruzínská vláda v pátek oznámila, že stáhne tisíc svých mužů, kteří slouží v Iráku. Chce je nasadit do očekávaných bojů s Ruskem. "Čekáme na Spojené státy, ty se starají o transport," sdělil plukovník Bondo Maisuradze.

Prezident Michail Saakašvili byl evakuován z prezidentské budovy v Tbilisi na bezpečnější místo. Přemístěna byla i důležitá pracoviště státní správy. Gruzínský olympijský výbor podle posledních informací zvažuje stažení svých 35 sportovců z her v Pekingu.

Michael Saakašvili na setkání bezpečnostní rady

Rada bezpečnosti se musí sejít znovu, na textu rezoluce se nedohodla
Kvůli konfliktu mezi Ruskem a Gruzií už dvakrát zasedala Rada bezpečnosti OSN. Ani v pátek pozdě večer ale nedospěla k žádné rezoluci. Další jednání Rady, jejímž stálým členem s právem veta je i Rusko, bylo plánováno na sobotní pozdní večer.

Evropská unie, NATO a USA vysílají do Gruzie své zástupce, kteří se pokusí vyjednat příměří. Francie se stejně jako USA postavila za vládu v Tbilisi, když podpořila "územní celistvost" Gruzie. Lídři Polska a pobaltských států dokonce vyzvali EU, ať se postaví imperiální politice Ruska. Tvrdě odsoudilo Moskvu i Švédsko. Vlády ostatních evropských států jen vyzvaly obě strany k ukončení bojů. - čtěte více o reakcích na jihoosetských konflikt

Ke konfliktu se vyjádřila i česká diplomacie. Ta k pátečnímu neutrálnímu stanovisku v sobotu přidala dovětek opatrně odsuzující ruský postup. "ČR s politováním konstatuje, že Ruská federace se stala kvůli svým vojenským krokům proti Gruzii stranou v konfliktu," oznámilo ministerstvo zahraničí.

Gruzie s vyznačenou Jižní Osetií

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Téměř polovina Severokorejců hladoví, Kimův režim žádá o pomoc

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Severokorejský režim požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc, jejíž nutnost vyvolala údajně...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Čistka v armádě. Turecko zatklo 300 vojáků, obviňuje je z podpory Gülena

Erdoganovi příznivci v Istanbulu pálí figurínu duchovního Fethullaha Gülena...

Turecko nařídilo zatknout 295 příslušníků armády kvůli podezření z napojení na muslimského duchovního Fetullaha Gülena...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz