Několik tisíc lidí se ve čtvrtek večer sešlo před gruzínským parlamentem a někteří z nich drželi transparenty s nápisem „Vaše represe budou znamenat váš konec“. Podobně jako v předchozích dnech někteří z demonstrantů tloukli do kovových zátaras blokujících vstup do parlamentu, mávali vlajkami EU, troubili a pískali. V Kutaisi policie na demonstraci zadržela 15letého chlapce.
Gruzínský premiér Irakli Kobachidze prohlásil, že jeho vláda „zničí liberálně-fašistickou“ opozici. „Ten proces už začal. Poslední události znamenají konec liberálního fašismu v Gruzii,“ řekl. Použil výrazy připomínající ty, které Kreml používá k útokům na politické oponenty.
Ve středu gruzínská média informovala, že policie do bezvědomí zbila a kvůli výtržnictví a neuposlechnutí policejní výzvy zadržela lídra jednoho ze čtyř hlavních opozičních uskupení Niku Gvaramiu. Ve čtvrtek jeho právník podle Rádia Svobodná Evropa řekl, že jeho zdravotní stav je „uspokojivý“.
Velvyslankyně Gruzie v ČR rezignovala. Věřím v budoucnost země v EU, napsala |
Za poslední týden policie zadržela asi 300 demonstrantů, desítky z nich utrpěly zranění. V nemocnici je také opoziční politik Aleko Elisašvili, který má zranění v obličeji a možná zlomené žebro.
Spojené státy i EU postup gruzínské policie odsoudily. Šéf americké diplomacie Antony Blinken mluví o „brutálním a neopodstatněném násilí proti gruzínským občanům“ ze strany Gruzínského snu. Kobachidze to odmítl a řekl, že Tbilisi doufá, že po lednovém nástupu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu se vztahy mezi oběma zeměmi zlepší.
Rozhořel se nový Majdan. Ale Gruzii už nepustíme, věří Rusko |
Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii.
Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. EU kvůli kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu, prosazeném Gruzínským snem navzdory protestům, pozastavila přístupová jednání s kavkazskou zemí. Po říjnových parlamentních volbách pak sedmadvacítka a Spojené státy vyzvaly k prošetření nesrovnalostí. Evropský parlament minulý čtvrtek přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a čestné.