Gruzie ohlásila klid zbraní, Rusové bombardovali letiště

  16:51aktualizováno  11. srpna 7:58
Gruzie nařídila svým vojákům přerušit bojové akce a vyzvala Moskvu k zahájení vyjednávání. Gruzínští vojáci se už prý stáhli z oblasti konfliktu u jihoosetského Cchinvali. Rusové to zpochybnili, stále útočí a oznámili potopení gruzínské vojenské lodě. Při náletech zasáhli i civilní letiště v Tbilisi.

Podle prezidenta Saakašviliho (na snímku vlevo) chce Rusko obsadit kvůli strategickému ropovodu celou Gruzii. | foto: Reuters

Nabídku k příměří a vyjednávání předali zástupci Saakašviliho vlády ruské ambasádě v Tbilisi. Vyjednávání by podle nich mělo vést k "ukončení válečného stavu". Rozkaz vojákům k zastavení palby podepsal sám gruzínský prezident.

Vláda v Tbilisi dosud vyzývala Moskvu jen k oboustrannému zastavení palby. Kreml ale trval na stažení gruzínských jednotek z Jižní Osetie. Jednostranný klid zbraní a odchod z okolí Cchinvali, které leží na jihu separatistické provincie, je ústupkem ruským požadavkům.

Moskva: Gruzie se nestáhla, stále bojujeme
Rusko potvrdilo, že nabídku k příměří dostalo, ale zatím ji nepřijalo. Slib úplného stažení a klidu zbraní žádá Kreml písemně, vyjádřením Tbilisi prý nevěří.

"Máme informace, že vzájemná palba stále pokračuje a gruzínské jednotky se ještě zcela nestáhly z oblasti konfliktu," řekl v neděli odpoledne agentuře Interfax zdroj z ruského ministerstva zahraničí.

Podle agentury Reuters ruské letectvo po nabídce příměří bombardovalo vojenské letiště poblíž Tbilisi. Gruzínský ministr vnitra oznámil, že Rusové zasáhli i mezinárodní civilní letiště, které leží poblíž. Raketa údajně dopadla 200 metrů od ranveje.

Později večer ruské námořnictvo prohlásilo, že potopilo gruzínskou vojenskou loď nesoucí rakety. Plavidlo prý vyprovokovalo útok a Rusové jen opětovali palbu. Podle odpoledního prohlášení přitom měly být ruské lodě už v přístavu Novorossijsk, kam se vrátily od gruzínských břehů.

Francouzský ministr přijel vyjednávat
Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že bomby dopadaly nedaleko Tbilisi ještě v ranních hodinách. Cílem útoku bylo radarové zařízení. Nálety byly dva. Jeden směřoval na základnu v Kodžori, kde jsou umístěny zvláštní jednotky, druhý na středisko letecké kontroly na předměstí.

"Pokud vím, ztráty na životech nejsou," oznámil mluvčí ministerstva Šota Utiašvili. Exploze se ozvaly pár hodin poté, co do země přiletěl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner k rozhovorům s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.

Kouchner měl z Tbilisi odletět ihned po jejich setkání, podle agentury Reuters není jasné, jestli zemi opustil ještě před nálety. Jeho dalším cílem je Moskva.

. Rusové kontrolují Cchinvali, loďstvo z Gruzie stáhli

Čtěte o nedělním průběhu konfliktu v Gruzii

Saakašvili: Chtějí Gruzii kvůli ropovodu
"Chtějí celou Gruzii," reagoval Saakašvili na pokračování ruských útoků. "Rusové potřebují kontrolovat energetické trasy ze střední Asie a Kaspického moře," dodal.

Prezident také obvinil Kreml, že chce sesadit jeho a demokraticky zvolenou vládu v Tbilisi. Ruský ministr zahraničí Lavrov to nepřímo potvrdil v telefonickém rozhovoru s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou.

"Musí odejít," řekl Lavrov podle agentury Reuters o Saakašvilim. Později představitelé Ruska o plánu sesadit gruzínského prezidenta před novináři mlžili. Lavrov ale Saakašviliho obvinil z válečných zločinů a genocidy a dodal, že "pro Rusko není partner".

Podle agentury AP zástupci Moskvy pozdě večer naznačili, že jsou připraveni začít s vyjednáváním o budoucnosti Jižní Osetie. Oficiální představitelé Kremlu to ale nepotvrdili.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Schwarzenberg: Česko podporuje Gruzii
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes kvůli konfliktu v Gruzii vrátil o týden dříve z dovolené. Je prý v telefonickém kontaktu s šéfkou gruzínské diplomacie a svým francouzským protějškem Kouchnerem.

Vyjádření Česka ke konfliktu byla dosud opatrná, Schwarzenberg se ale jednoznačně postavil na stranu Gruzie. "Uvedl, že ČR podporuje Gruzii, a dodal, že je smutnou shodou okolností, že k bojům v Gruzii dochází právě v době, kdy si připomeneme 21. srpen 1968," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Velvyslanectví v Tbilisi podle Opletalové eviduje v Gruzii třicet Čechů. Všichni jsou v pořádku. Skupina dalších třiceti občanů ČR odjela autobusem do arménského Jerevanu, odkud poletí domů. Vzdušný prostor nad Gruzií je pro civilní lety uzavřen, osud úterního letu z Prahy do Tbilisi a zpět závisí na vývoji konfliktu.

. Rusko versus Gruzie: Srovnání armád

                                                  Gruzie             Rusko

Příslušníci armády celkem:        26 900            641 000

Tanky:                                          82                  6 717

Obrněné transportéry:                139                  6 388 

Bojové letouny:                             7                    1 206 

Těžké dělostřelectvo:                   95                   7 550

Zdroj: BBC, Jane's Sentinel Country Risk Assessments

Pozn: Čísla udávají celkovou kapacitu armád. Ne tu, kterou mohou země (zejm. Rusko) nasadit v konfliktu. 

USA: Ruský postup je "nepřijatelný pro mezinárodní společenství"
Rusko v neděli pokračovalo v tvrdém postupu vůči Gruzii. Ke gruzínskému pobřeží Černého moře poslalo válečnou flotilu, která měla údajně blokovat přísun zbraní ze Západu. Později ruští vojáci ovládli jihoosetské správní středisko Cchinvali. - čtěte více o posledním vývoji konfliktu

Spojené státy podle agentury Reuters chtějí podat vlastní návrh na rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Ruský postup v gruzínském konfliktu v by v něm byl označen za "nepřijatelný pro mezinárodní společenství". Stálým členem Rady je ovšem i Rusko a to při podobném znění zřejmě uplatní právo veta.

USA také potvrdily, že gruzínští vojáci začali odlétat z Iráku do své vlasti. Prezident Saakašvili svých tisíc mužů povolal, aby posílili armádu proti Rusku. - čtěte více o prvních dnech konfliktu a povolání vojáků z Iráku

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Polsko zrušilo účast na summitu V4 v Izraeli, svolává schůzku v Bruselu

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní summitu visegrádské čtyřky...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Najdete na iDNES.cz