Klimatičtí pochybovači vzývají Antigretu. Německé teenagerce vadí i migrace

  • 718
Švédka Greta Thunbergová se stala tváří ekologického aktivismu, který varuje před hrozbou globálního oteplování. Druhá strana nyní přichází s vlastní „Antigretou", z níž by taktéž ráda vytvořila vlivnou ikonu. Devatenáctiletá Němka Naomi Seibtová navíc kromě „klimatického alarmismu“ vystupuje i proti feminismu a imigraci.

„Naomi Seibtová vs. Greta Thunbergová: komu máme věřit?“ ptá se konzervativní think-tank Heartland Institute, který v USA platí za jednu z nejvlivnějších skupin popírajících klimatické změny. Seibtová je jeho členkou a vystoupila na jím pořádané konferenci „klimatického realismu“ v Madridu. 

Zatímco Thunbergová svými apokalyptickými vizemi nevratných škod způsobených ignorováním klimatických změn podle think-tanku vyvolává „paniku“, Seibtová „obhajuje náležitý vědecký diskurz“ a chce po lidech, aby „přemýšleli jako ona a osvobodili se z indoktrinace klimatických alarmistů“.

Seibtová je oceňována v konzervativně orientovaných médiích. Konspirační, krajně pravicový web Breibert ji popisuje jako „odvážnou, nezávisle myslící, inteligentní dívku, na niž by každý rodič byl hrdý“ a která se pro své názory stala „terčem nenávisti světové levice“.

„Antigreta“, jak je Seibtová často nazývána, se objevila i ve více mainstreamových médiích. Moderátoři konzervativně laděného pořadu Outsiders stanice Sky News Australia ji označili za „neuvěřitelně odvážnou dívku“, která má „spoustu fanoušků zde v Austrálii“.

Označení Antigreta se jí nelíbí

Seibtová ostře vystupuje proti „klimatickému alarmismu“, který podle ní převažuje v mainstreamových médiích. „Současná věda o klimatu vůbec není věda. Tito samozvaní vědci dospívají k závěrům, aniž by testovali hypotézu, a své předpoklady staví na kompletně nekoherentních modelech, což je urážka vědy samotné,“ prohlásila mladá dívka v Madridu. Klimatický aktivismus je podle ní ve svém jádru „velmi nelidská ideologie“.

Ačkoli ji média i její příznivci staví do kontrastu s Thunbergovou, Seibtová nemá označení „Antigreta“ příliš ráda. Tvrdí, že to naznačuje, že je „indoktrinovanou loutkou“ druhé strany. Myslí si, že s označením přišli její oponenti, aby pro ni měli jednoduchou degradující nálepku. 

„Nejsem zlý protiklad Grety. Ona může být velmi milá dívka a já si s ní ráda někdy promluvím,“ řekla serveru Insider

Ze stejných důvodů odmítá, když je označována za popíračku změn klimatu. „Je to těžká urážka, především v Německu, protože má připomínat urážlivé označení odpůrce holokaustu,“ řekla v rozhovoru pro Sky News Australia s tím, že je často označována za „nacistku“ a přirovnávána ke krajně pravicovým teroristům.

Dívka se objevila na některých shromážděních protiimigrační německé strany Alternativa pro Německo (AfD), která často bývá řazena do krajně pravicového proudu. Seibtová říká, že není členkou strany, a sama se považuje spíše za libertariánku. 

Členové AfD nicméně její videa často šíří a propagují. Podle listu The Independent je její matka právnička, která v minulosti s řadou členů AfD spolupracovala. 

Seibtová také s AfD sdílí řadu politických názorů. Přiznává, že k pochybám o „mainstreamovém“ pohledu na klimatické změny se dostala tak, že začala nesouhlasit s „vítací kulturou“ Německa vůči migrantům a postupně se propracovala i ke kritice feminismu.

Nástroj energetických společností?

Podle listu The Washington Post není Seibtová propagována americkým think-tankem Heartland Institute jen z ideologických důvodů. Německo stojí v čele celosvětového boje s klimatickými změnami a prosazuje masivní snížení produkce uhlíkových emisí. To podle listu není v zájmu velkých amerických energetických hráčů, z nichž někteří údajně think-tank financují či financovali.

List naznačuje, že think-tank si vychovává Seibtovou jako osobnost, která by byla schopná prosazovat v Německu profosilní agendu. The Washington Post  odkazuje na reportáž německé neziskové zpravodajské stanice Correctiv, jejíž reportéři se vydávali za PR pracovníky možného dárce z automobilového průmyslu. 

Africká aktivistka zmizela ze snímku s Gretou, označila to za rasismus

Reportéři se setkali s ředitelem think-tanku Jamesem Taylorem. Ten jim představil Seibtovou jako vlivnou influencerku, jejímž prostřednictvím může boj proti ochraně klimatu získat lepší obraz u mladých lidí. Podle Taylora by Seibtová byla ochotná propagovat zájmy automobilového průmyslu, pokud s nimi bude souhlasit.

Seibtová není proti fosilním palivům. „Klimatický alarmismus vůbec nebere v úvahu značné výhody, které jsme užíváním fosilních paliv jako našeho hlavního energetického zdroje získali,“ prohlásila podle serveru DeSmogBlog v Madridu.

Taylor a Seibtová německou reportáž odmítli. Vadilo jim, že je reportéři skrytě natáčeli s kamerami v propiskách. „Jak se opovažujete?“ zkritizovala Seibtová reportéry ve videu na svém YouTube kanálu, s jasnou narážku na ikonická slova Thunbergové na klimatickém summitu v New Yorku.

Pokud chce ale Taylor z Němky udělat stejně vlivnou postavu, jakou je Thunbergová, bude to mít těžké. Zatímco švédskou aktivistku sledují miliony lidí, Seibtová má na YouTube zatím méně než 50 000 sledujících.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video