KOMENTÁŘ: Rozpad Británie se nekoná. Prozatím

  15:37aktualizováno  15:37
Skotsko má za sebou jeden z nejdůležitějších dnů ve své historii. Jeho obyvatelé se rozhodli být dál součástí Spojeného království a navenek to vypadá, že se pojede „ve starých kolejích“. Hlasování přesto bude mít dopad na další osud celé Británie, píše ve svém komentáři politoložka Zuzana Kasáková.

Stoupenci samostatného Skotska v Edinburghu (19. září 2014) | foto: AP

Pro Skotsko byl ten čtvrtek opravdu velkým dnem. Poprvé v historii obyvatelé této země rozhodovali o vytvoření nezávislého skotského státu. Důležitosti tohoto rozhodnutí pro další směřování nejen Skotska, ale i zbytku Spojeného království si byli vědomi všichni. Bezprecedentní téměř 85% účast voličů je toho jasným důkazem.

Skotská volba

Přestože zastánci setrvání Skotska ve Spojeném království zvítězili větším rozdílem, než předpovídaly poslední průzkumy veřejného mínění, neznamená to, že by podporovatelé nezávislosti zcela ztratili. Nahlíženo optikou podpory nezávislosti Skotska za posledních několik desetiletí, představuje zisk necelých 45% dosud nejvyšší podporu samostatnosti v historii (samozřejmě svou roli sehrála několikaletá intenzivní kampaň ve prospěch odtržení od Velké Británie).

Odmítnutí skotské nezávislosti ale neznamená, že by vše zůstalo při starém. Naopak. Získá více pravomocí. Jak bude konkrétní seznam oblastí, které budou Skotsku britskou vládou postoupeny, vypadat, lze jen spekulovat. Dle závazku britských politiků je možné očekávat větší pravomoci v sociální či fiskální oblasti, byť se nebude jednat o plnou fiskální autonomii včetně kontroly příjmů z ropy.

Budou mít Angličané svůj parlament?

Debata o prohloubení skotské devoluce (přesun pravomocí shora dolů, pozn. red.) ovlivní také devoluční uspořádání ve zbytku Spojeného království. Bude nutné vzít v úvahu Wales, Severní Irsko a zejména Anglii, která jako jediná nedisponuje vlastním parlamentem, a její vnitřní záležitosti jsou tak rozhodovány v britském parlamentu za účasti poslanců za Skotsko, Wales či Severní Irsko.

Fotogalerie

V kontextu debaty o zvyšování pravomocí pro Skotsko sílí hlasy, aby si Angličané o svých záležitostech rozhodovali sami. Shoda na vhodném řešení zatím neexistuje. Již návrhy Blairovy vlády, která devoluční proces ve Spojeném království v devadesátých letech odstartovala, aby v osmi anglických regionech byly vytvořeny regionální parlamenty po vzoru ostatních částí Británie vzaly za své po neúspěšném referendu v regionu Severovýchod v roce 2004.

Další možností je omezení hlasování poslanců, kteří nebyli zvoleni v Anglii, při projednávání otázek týkajících se výhradně Anglie. Při jednáních o nové devoluční legislativě se dá tedy očekávat tlak anglických poslanců, aby britská vláda nabídla adekvátní řešení.

Zuzana Kasáková

Absolventka západoevropských studií na Institutu mezinárodních studií FSV UK, kde získala také doktorát. Studovala i na řadě zahraničních univerzit – University of Cambridge, University of Edinburgh, University of Glasgow a London School of Economics and Political Science. Absolvovala také stáž u Skotské národní strany v britském parlamentu. Od roku 2005 přednáší na Fakultě sociálních věd.

Zůstává také otázkou, zda debata o novém uspořádání ve Spojeném království povede ke kodifikaci britské ústavy s jasně vymezenými pravomocemi pro Londýn a historické části země, jak požadují někteří politici.

Tyto skutečnosti mohou zkomplikovat dodržení časového harmonogramu pro formulování nové legislativy pro Skotsko. Pokud britská vláda nebude schopna dostát svým slibům, nabízí tím opět šanci svým oponentům, zejména Skotské národní straně.

Ústavní uspořádání Spojeného království. stejně tak možné vystoupení země z Evropské unie, budou jedny z hlavních témat britských parlamentních voleb, které proběhnou v květnu 2015. Pokud v nich zvítězí síly podporující odchod Spojeného království z Unie a uskuteční se tolik diskutované referendum, otázka nezávislosti spíše proevropského Skotska může být znovu otevřena.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 63 lidí, mezi nimi i děti

Zraněný muž v nemocnici po explozi v Kábulu, která zabila desítky osob.

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných, oznámilo afghánské...

Pacienti s odolnou TBC mají novou naději. V JAR otestovali trojici léků

Lékařka v centru pro infekční choroby, AIDS a tuberkulózu v Batumi prohlíží...

Vědci v Jihoafrické republice nasadili pacientům s rezistentní formou tuberkulózy novou kombinaci léků a tvrdí, že...

Najdete na iDNES.cz