Globální oteplování zchladí Evropu

  10:44aktualizováno  10:44
Globální oteplování, které ukrajuje z arktických ledovců, ztěžuje život Inuitům i polárním medvědům. Brzy by ale mohlo ovlivnit i Evropu. Kdyby se totiž kvůli tomuto jevu přerušilo teplé oceánské proudění, kontinent by se v budoucnu značně ochladil.

Oteplování působí problémy
V Grónsku se inuitští lovci propadají ledem v místech, kde byl ledový příkrov vždy silný a pevný, takže je pro ně obtížnější stopovat kořist. Severoameričtí sobi karibu padají v Kanadě vyčerpáním, když se kilometry brodí rozbředlou čvachtanicí. Někteří lední medvědi musejí čekat celé týdny než ledové kry doplují k pevnině. Na lov tuleňů, jejichž maso je zdrojem jejich zásob tuku na zimu, se tak vydávají až v prosinci. To oslabuje samice, které v zimě rodí.

Teploty rostou v Arktidě nejrychleji
"Pokud víme, stoupají teploty v kontinentální Arktidě strměji než kdekoliv jinde na Zemi," říká šéf norského Polárního institutu Olav Orheim.

Nelze vyloučit, že stejně výrazně stoupají teploty v Antarktidě, k dispozici je však příliš málo měření, než aby to bylo možno tvrdit s jistotou, dodává.

Severozápadní Evropa by se mohla ochladit kvůli narušení Golfského proudu, který vzniká v Mexickém zálivu. Přes Atlantik přináší severovýchodním směrem teplejší vodu.

Podle Orheimova odhadu ubýval v uplynulých čtyřiceti letech polární led zhruba o tři procenta za desetiletí. Teplota v kontinentální Arktidě - na územích v Rusku, na Aljašce, v Kanadě, Grónsku a v severských zemích - stoupla ve stejném časovém úseku přibližně o jeden stupeň Celsia. Také ledový příkrov dosahující na točně zhruba čtyřmetrové tloušťky slábne.

"Klimatické změny nám přinášejí další a další problémy," konstatuje i Sheila Wattová-Cloutierová, předsedkyně Inuitské cirkumpolární konference v Kanadě. "Lovci se propadají ledem mnohem častěji," dodává. Inuiti, sužovaní také toxickým znečišťováním a slábnutím ozónové vrstvy, se občas na slunci spálí.

Inuitů žije na území Ruska, Kanady, Grónska a na Aljašce asi 150 tisíc.

Arktický led taje
Při pohledu ze vzduchu je arktický led v časném létě protkán trhlinami a skvrnami volné vody. Občasný vyčnívající ledovec může být kusem ledu, jenž se odlomil od ledovce severně od Ruska či Aljašky a pak doputoval do Severního ledového oceánu.

Podle Olava Orheima nejsou pásy volné vody nedaleko pólu samy o sobě známkou klimatických změn, ale mohou být způsobeny prudkými větry, tříštícími led.

Golfský proud nejvíc otepluje sever
"Není to tak, jak si většina lidí myslí - že globální oteplování znamená, že všude bude tepleji. Naopak, mohlo by to znamenat pokles teplot v některých oblastech severní Evropy," vysvětluje nizozemský ministr životního prostředí a předseda
listopadové haagské konference OSN o klimatických změnách Jan Pronk.

Golfský proud míjí západní Evropu a pak plyne do hlubin Severního ledového oceánu. Tam se voda stává chladnější, těžší a slanější a nakonec se stáčí jižním směrem a míjí pobřeží Grónska. Podle Orheima přirozená injekce chladné vody do Atlantiku napomáhá cirkulaci živných látek v oceánu tisíce kilometrů na jih.

Díky Golfskému proudu je například ve švédské metropoli Stockholmu až o deset stupňů Celsia víc než jinde na stejné zeměpisné šířce. Jakékoliv narušení procesu by mohlo mít pro Evropu katastrofální důsledky.

Jak by mohla vypadat budoucnost severu

Lodní společnosti možná zjistí, že arktické námořní zkratky mezi Evropou a Tichomořím, které na několik měsíců v roce proklestí podél severního pobřeží Ruska ledoborce, by se mohly stát životaschopnou alternativou tras přes Suezský či Panamský průplav.

Farmáři možná budou pěstovat plodiny dále na sever. Už nyní se v regionu  objevují některé dříve neznámé druhy ptáků a hmyzu.

Krajina v Antarktidě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Najdete na iDNES.cz