V Arktidě se zrodil pizzly, nešťastné dítě klimatické katastrofy

  • 555
Dopady změn klimatu a globálního oteplování lze pozorovat na každém kroku. Velkou měrou se podílí také na vývoji druhů a umožňuje i dosud nepředstavitelné křížení. Právě kvůli němu se v Arktidě zrodil pizzly, kříženec grizzlyho a ledního medvěda.

James Martell dost dobře nechápal, co za svých 45 450 dolarů vlastně zastřelil. Tu částku zaplatil za povolení složit ledního medvěda, ale tohle zvíře vypadalo jinak. Byl to medvěd, ale takový, jakého Martell ani jeho eskymácký průvodce nikdy neviděli. Ani na obrázku.

Zvíře bylo sice špinavě bílé, ale mělo hnědé skvrny a na zádech, mezi předními lopatkami, pořádný hrb, jaký má medvěd grizzly. Americký lovec Martell zastřelil prvního pizzlyho.

Lední medvědi začali požírat delfíny. Přispělo i globální oteplování

Byl 16. duben 2006 a tohle jméno ještě ani neexistovalo. Trvalo nějakou dobu, než biologům došlo, že to, co Martell složil na jižním okraji Banksova ostrova v kanadské Arktidě, je zcela nečekaný průvodní jev oteplování a změn klimatu.

Pizzly je zkratkové slovo, nový druh medvěda. První písmeno je od slova polární a zbytek dodal grizzly. Takže pizzly. Asi jste o něm v životě neslyšeli, ale vaše děti by se o něm už mohly učit ve škole. A budou se tomu jménu smát stejně jako teď vy. Ale k smíchu na něm nic není. Naopak. Když se teď v Paříži jedná o změnách klimatu, všichni si pod tím představují zvýšení teploty, možná budoucí sucha a povodně. Klasika.

Hříčka, ke které nemělo dojít

Ale oteplování má i zcela jiné následky a pizzly je jedním z nich. Je to přímo havárie. Ukazuje, co všechno se může přihodit. A že se to může stát, i když si to neumíme představit – a ani spojit s nudnými statistikami o skleníkových plynech a varovnými infografikami rozhicovaných teploměrů.

Oteplování už dalo dohromady ledního medvěda a grizzlyho. To bylo tak: protože moře v Arktidě se otepluje – a rychleji než moře jinde, posunují se s teplejší vodou i vzduchem výš na sever i lososi či karibu, které loví grizzly.

A protože ledním medvědům současně taje led pod tlapami, snaží se nějak uživit na pevné zemi, přestože jejich lovištěm bylo vždy hlavně zamrzlé moře.Tím se stezky ledního medvěda a grizzlyho protnuly, což nebývalo. Začala se rodit strakatá mláďata. A tím je naznačen problém.

Medvěd jako medvěd, řeknete si, navíc strakaté medvídě vypadá jistě hezky. Jenže je to v podstatě rozsudek smrti. Pizzly je hříčka, ke které nemělo dojít. Příroda totiž často zákeřně zařizuje, aby po rodičích dědil vlastnosti, které se mu nehodí. Tím se mu snižují šance přežít.

Nevhodná výbava do extrémního počasí

Někteří pizzlyové mají po grizzlym krátké krky a splácnuté tlamy. Ale podívejte se na ledního medvěda: má dlouhý krk i tlamu, aby mohl dobře lovit ve vodě. Pizzly s krátkým krkem to tak dobře nesvede. Lední medvěd má taky delší nohy než grizzly, takže lépe plave. Grizzly má zato pořádné dlouhé drápy, aby mohl chytit kořist. Jenže když se s nimi narodí pizzly, špatně se mu chodí po ledu a sněhu.

Anebo tohle: pizzly běžně může zdědit po grizzlym holá chodidla, zatímco lední medvěd je má porostlá, aby ho nezábly nohy. Teď zebou pizzlyho. A vůbec je mu zima, protože i když se to nezdá, grizzly má daleko méně tuku než lední medvěd, který je také podstatně větší, což rovněž pomáhá v mrazech přežít.

Ale největší šok je v tom, že to všechno se děje jen proto, že teplota světa se zvýšila o jeden stupeň, který vypadá tak bezvýznamně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video