Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Požáry a povodně. Netečnou Evropu i Česko čeká bez zásahu katastrofa

  20:27
Evropská agentura pro životní prostředí na interaktivních mapách odhalila rozsah potenciálních lesních požárů, povodní, sucha i dešťů, kterým může Evropa čelit do konce století za předpokladu, že nezavede opatření nutná k zastavení globálního oteplování. Ani Česká republika by se některým z uvedených katastrof nevyhnula.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Všechny pobřežní regiony v Evropě zaznamenaly v posledních letech nárůst absolutní hladiny moře. Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) povede tento fakt v kombinaci se silnými bouřkami v příštích desetiletích k nárůstu rizika povodní v nízko položených pobřežních oblastech.

S povodněmi se podle předpovědi budou potýkat například města ležící podél Severního moře včetně nizozemského Haagu či britského Norwiche, a to pokud globální teplota vzroste o čtyři až šest stupňů Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním obdobím.

Dozvuky Sabine: Mořská pěna do pasu v ulicích francouzského města Ciara:

Prognóza EEA sice nezohledňuje rozsáhlá nizozemská protipovodňová opatření, řada dalších rizikových zemí ale podle expertů žádné přípravy nezahájila. 

Agentura varovala, že povodně na pobřeží ohrožují ekosystém, vodní zdroje, infrastrukturu i lidské životy. Jejich následky přitom závisí právě na protipovodňové ochraně. 

Ačkoli na nebezpečí spojená s globálním oteplováním vědci upozorňovali už dříve, podle listu The Guardian je EEA poprvé představila prostřednictvím interaktivních map. Uživatelé si na nich mohou například přiblížit jednotlivé regiony a zjistit, jaký scénář je v budoucnosti čeká.

Sucho povede k nárůstu konkurence

Rozlehlé oblasti Španělska, Portugalska či Francie budou podle EEA v nadcházejících desetiletích bojovat s masivním nárůstem sucha. Studie předpokládají, že frekvence, trvání i závažnost nedostatku vláhy poroste napříč celou Evropu včetně Česka. Výjimkou bude jen sever kontinentu.

„Jednou z největších hrozeb pro naši oblast je sucho, protože nám rostou teploty, ale nemění se srážky. Kvůli tomu roste výpar z krajiny. Tento trend bohužel predikují klimatické modely i do budoucnosti, takže se očekává, že sucho bude na českém území častější a jeho projevy intenzivnější,“ popisuje expert na klima Pavel Zahradníček z vědeckého týmu Klimatická změna.

Změny vodní bilance v české krajině

Podle Zahradníčka to však neznamená, že v Česku bude sucho každoročně, a že naopak nenastane vlhčí epizoda. Tendence k suchu bude ale výraznější. Podle EEA navíc sucho v nejvíce postižených regionech na jihu Evropy povede k nárůstu konkurence v odvětvích závislých na vodě, především pak v zemědělství. Změny se dotknou také Česka.

„Sucho bude mít v Česku vliv na mnoho sektorů: zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství a průmysl. U zemědělství jsou to nižší výnosy plodin, u lesnictví pak schnutí lesních porostů a požáry, u vodního hospodářství menší zásoby podzemní vody, říká Zahradníček s tím, že ohrožena je také energetika. 

„Bude problém s chlazením jaderných elektráren nebo výrobou elektrické energie pomocí vodních elektráren,“ konstatuje. 

Česko se musí zaměřit na ochranu vodních zdrojů

Česká republika by se podle Zahradníčka měla zaměřit na komplexní adaptační opatření, která budou chránit vodní zdroje. Důležité je efektivnější zachycení vody v krajině, ochrana podzemních zdrojů vody, a to i z hlediska její kvality, nebo výzkum v oblasti odolnějších zemědělských plodin.

EEA doufá, že se interaktivní mapy dostanou k lidem v evropských vládách a institucích EU, kteří mohou o změnách rozhodovat a přitom obvykle nečtou zdlouhavé zprávy o dopadech klimatické krize.

„Je to urgentní a musíme jednat hned,“ říká expert na klimatické změny Blaž Kurnik. I za předpokladu, že se zemím podaří omezit nárůst globální teploty, stávající CO2 v atmosféře bude mít na planetu podle Kurnika stále vliv.

Potenciální hrozba lesních požárů

Horká léta povedou ke zvýšenému riziku lesních požárů, které v posledních letech zasáhly několik oblastí na severu a západě Evropy, kde v minulosti nebyly časté, například v polární oblasti Švédska.

Riziko lesních požárů poroste také v Česku

Pokud bude globální oteplování pokračovat, očekávají experti nárůst lesních požárů také v Německu, Francii nebo na Balkáně. Ohrozit však mohou také Českou republiku. „Už nyní se Česko potýká s lesními požáry, které k našemu území přirozeně patří. Jejich množství ale narůstá, a to především v době suchých epizod, které jsou v posledních pěti letech časté,“ říká Zahradníček. 

V létě 2018, kdy panovalo sucho a horko, zaznamenali čeští hasiči nadprůměrné množství výjezdů. „Určitě není standardní, aby bylo větší množství lesních požárů například už v dubnu, jak se to stalo minulý rok. Bylo to způsobeno brzkých suchem. Do budoucnosti toto riziko dále stoupá a musíme se připravit, že lesní požáry mohou být častější,“ vysvětluje Zahradníček.  Nejčastěji se však budou lesní požáry nadále objevovat na jihu Evropy. 

Podle prognóz budou přibývat i silné deště, v některých oblastech střední a východní Evropy narostou do konce století až o 35 procent. Společně s tím budou častější také přívalové deště a povodně. Podle EEA se tomu však dá zabránit, pokud kontinent začne urychleně jednat.

Soustřeďte se na nevyhnutelné, vyzvala vlády EEA

Podle Zahradníčka se roční úhrny srážek na území Česka výrazně měnit nemají, ale mohou slabě růst. Rozdíl je však v jejich charakteru. „Modely předpokládají, že porostou intenzivnější srážky, které spadnou během krátké doby - v horizontu desítek minut až hodin,“ líčí Zahradníček.

Takový déšť má menší vliv na doplnění půdní vláhy či podzemních zdrojů než dlouhodobější déšť. Paradoxně to povede k tomu, že i přes statisticky větší množství srážek, to suchu příliš nepomůže.

Rekordní mrazy i vedra: Změna klimatu přináší extrémní počasí

EEA chce, aby se evropské vlády nyní primárně soustředily na přizpůsobení se „nevyhnutelnému“ globálnímu oteplování. „Adaptace je v příštích desetiletích zásadní,“ říká Kurnik. 

Podle EEA je možné udržet globální teplotu dva stupně Celsia pod předindustriálním obdobím, pokud emise dosáhnou vrcholu během příštích 15 až 29 let. Splnění stanoveného limitu 1,5 stupně Celsia vyžaduje, aby emise dosáhly vrcholu v příštích třech až třinácti letech. V obou scénářích podle EEA existuje padesátiprocentní šance na překročení teploty.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  18:41

Soud v Bangladéši zrušil většinu kvót. Studenti v protestech přesto plánují pokračovat

Nejvyšší soud v Bangladéši zrušil většinu kvót v systému přidělování pracovních míst ve veřejném sektoru, proti nimž se uplynulých dnech bouřili studenti. Nepokoje si podle místních médií vyžádaly...

21. července 2024  18:19

Peníze na léčbu mizí, vyšší mzdy lékařů si nemůžeme dovolit, tvrdí pojišťovny

Zástupci lékařů se ani ve čtvrtek nedomluvili s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) na lepším odměňování. Největším problémem zůstává, zda navýšit platy bez přesčasů, nebo s nimi....

21. července 2024  18:13

Z kůlny na bojiště. Ukrajinci pracují na robotech, mají zabíjet i zachraňovat

Zatímco ukrajinští vojáci na frontě svádí urputné boje s okupační armádou a čelí těžkým ztrátám, jejich inženýři usilovně pracují na tom, aby obráncům zajistili proti několikanásobně většímu...

21. července 2024  17:03

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...