Genetický zásah do embrya dostal zelenou, odpůrci se bojí superlidí

  18:11aktualizováno  18:11
Britští experti z Nuffieldské komise pro bioetiku usoudili, že měnit DNA lidského embrya bude „morálně přijatelné“ v případě, že to dítěti v budoucnu zlepší život a zároveň nepřispěje k posilování nerovností a diskriminace ve společnosti. Studie, kterou ústav vydal v pondělí, rozpoutala vášnivé diskuze.

DNA | foto: Public Domain, CC0 1.0 Universal

„Podle našeho názoru není změna genomů sama o sobě nepřijatelná,“ řekla deníku The Guardian Karen Yeungová, předsedkyně nuffieldské pracovní skupiny a profesorka práva, etiky a informatiky na birminghamské univerzitě. „Není důvod to z principu vyloučit,“ uvedla.

Nedávný pokrok v genetice umožnil vědcům přepsat informace obsažené v DNA žijících buněk, písmenko po písmenku. Nyní je možné upravit genetický kód ve spermiích, vajíčkách a embryích, což může vývoj dítěte dramaticky změnit a zmenšit riziko rozvinutí dědičných nemocí. V mnoha státech je však takový zásah zakázán.

Vědci zatím nevolají po příslušných změnách zákonů, které by genetické modifikace nenarozených dětí povolovaly. Místo toho nabádají výzkum, aby dále pracoval na bezpečnosti a účinnosti zákroku, jeho dopadu na společnost a rozvíjení debaty o možných důsledcích.

Strach z vydesignovaných dětí

Odpůrci genetických zásahů varují, že by zákrok mohl vést k vytvoření superlidí s nespravedlivou výhodou oproti ostatním. Aktivista David King z britské Výstražné skupiny lidské genetiky sdělil serveru Deutsche Welle, že studie podporuje takzvané „vydesignované děti“ a je „naprosto skandální“. „Na tvoření geneticky navržených dětí by měl existovat mezinárodní zákaz,“ řekl.

Znepokojení ohledně etiky genetických změn se dostalo do popředí po zjištění, že jedna z nejslibnějších technologií s názvem CRISPR/Cas9, by mohla být nebezpečnější, než se původně předpokládalo. 

Studie usuzuje, že tato šest let stará technologie může narušit i zdravé geny, přestože by správně měla jen napravit ty vadné. Jiná studie z minulého měsíce zase došla k závěru, že zásah do DNA může zvýšit riziko rakoviny v některých buňkách.

Problematický z hlediska etiky by mohl být také fakt, že jakákoliv změna v DNA lidského embrya zasáhne všechny jeho buňky, včetně spermií či vajíček. Upravená genetická informace tedy poputuje do budoucích generací, což stále vzbuzuje spoustu otazníků.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Najdete na iDNES.cz