Neznámé drony zastavily provoz na letišti Gatwick. Jde o záměr, říká policie

  8:06aktualizováno  13:01
Správa londýnského letiště Gatwick v noci na čtvrtek uzavřela veškerý letový provoz, protože nad letištěm se objevily dva neznámé drony. Všechny lety byly zrušeny, což v období před vánočními svátky způsobilo vážné dopravní problémy. Zrušen byl i jeden let do Prahy s přistáním v poledne.

„V tuto chvíli jde o jeden zrušený přílet, situace se ale může změnit,“ řekl ČTK mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Cestující by měli sledovat internetové stránky letiště, případně svého dopravce, kde se dozvědí nejaktuálnější informace.

Fotogalerie

Letadla mířící na přistání byla odkazována na letiště v londýnském Heathrow, do Manchesteru, Birminghamu, případně i do Francie nebo Nizozemska. Podle deníku The Guardian se změny dotknou až 110 000 lidí. Zrušeno zatím bylo nejméně 760 letů.

Ředitel provozu letiště Chris Woodroofe uvedl, že po člověku, kdo drony řídí, pátrá policie. „Ve vzduchu máme i vrtulník, ale policie nás odrazuje od toho, abychom se pokoušeli drony sestřelit,“ řekl. Varoval, že potrvá dalších 24 hodin, než se provoz letiště vrátí k normálu.

Podle velitele pátrání Justina Burtenshawa jde o jasný záměr poškodit provoz na letišti v Gattwicku. „Kdykoliv máme za to, že se blížíme k pilotovi, dron zmizí. Kdykoliv se pokusíme provoz letiště otevřít, dron se znovu objeví,“ uvedl. Policie však vyloučila, že by se mohlo jednat o teroristický útok.

Cestující na letišti si stěžují na nedostatek informací. Letiště doporučilo pasažérům sledovat odletové tabule. Prozatím byl veškerý provoz přerušen nejméně do čtyř hodin odpoledne místního času.

„Cestuji se dvěma malými dětmi, je to obtížné. Jsem unavená, naštvaná, nedostali jsme žádné informace. Spali jsme na zemi, byla tu strašná zima. Mám chuť to vzdát,“ uvedla pasažérka Yulia Hristová, jejíž let za rodinou do Istambulu byl odložený na neurčito. 

Podle deníku The Guardian by aerolinka měla poškozeným cestujícím vrátit peníze za zrušený let, nebo nabídnout let pozdější linkou. „V předvánočním období jsou ale téměř všechny spoje vyprodané, nejbližší volný let může být až za několik dní,“ píše novinář Patrick Collinson. Tisícům lidí čekajícím na letišti v Gatwicku tak hrozí, že kvůli útočníkovi s dronem nebudou moci trávit vánoční svátky se svými blízými.

Nárok na kompenzaci od aerolinek cestující nemají, protože nejde o situaci, kterou společnosti mohly předvídat nebo ovlivinit. Peníze na přenocování v hotelu nebo za zničení vánočních plánů tak dostanou jenom ti cestující, kteří mají dobré cestovní pojištění. 

Gatwick, který leží asi 43 kilometrů jižně od Londýna, je hojně využívané letiště a jakékoli tamní problémy mají na leteckou dopravu ve Spojeném království a okolních zemích dominový efekt. V posledních letech se několikrát objevily zprávy o tom, že neznámé drony jen těsně minuly přistávající dopravní letadla. 

20.prosince 2018 v 05:50, příspěvek archivován: 20.prosince 2018 v 08:03

Over 50 flights have already diverted to alternate airports due to the earlier reports of drones operating over the airfield. Eurocontrol reporting LGW closed until 0800UTC (subject to change) https://t.co/TBXaxsFI76 ⬇️ flights scheduled to land at LGW https://t.co/KlaouERM4J

Drony nad pražským letištěm

Na pražském letišti zkomplikoval dron provoz například loni v září. Letadla musela být kvůli amatérskému dronu přesunuta na záložní dráhu, pro cestující to ale nepředstavovalo výraznější komplikace. Podobné situace jsou ale podle mluvčího Pacvoně spíše výjimečné. „Nepamatujeme případ, kdy by kvůli dronu musel být uzavřený provoz letiště. Takový případ se v Praze nestal,“ řekl.

Většina majitelů dronů totiž ochranné pásmo v okolí pražského letiště dodržuje. Ochranné pásmo letišť sahá do vzdálenosti 5,5 kilometru od takzvaného vztažného bodu letiště, který si lze představit jako střed letiště. Obecně platí, že při okrajích zmíněného zhruba pětikilometrového pásma od letiště mohou být stroje lehčí než kilogram provozovány při zemi do výšky 100 metrů. 

Hranici 300 metrů nad zemí přitom nesmí podle pravidel majitel dronu překročit nikdy, pokud k tomu nemá povolení letových dispečerů, případně provozovatele letiště. Zároveň musí majitelé dronů svá zařízení řídit pouze na vizuální vzdálenost tak, aby mohli bezpečně zabránit kolizi s jinými létajícími prostředky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyšel po 11 letech z vězení, kde byl za sexuální delikt. Mstitel si počkal

Násilí (ilustrační foto)

Pobyl si na svobodě sotva měsíc, když ho zasáhly kulky. Ital si předtím odseděl jedenáct let za mřížemi za sexuální...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Další z rubriky

Svatý Putin. V Srbsku budují chrám, který má být věnován ruskému vůdci

V malé srbské vesničce Banstol staví pravoslavný kostel, který chtějí místní...

Po ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi chtějí místní pojmenovat pravoslavný kostel, který staví v malé srbské...

New York si připomíná zázrak, pilot před deseti lety přistál na Hudsonu

Do řeky Hudson se zřítil dopravní airbus

Přesně před deseti lety se kapitán Chesley „Sully“ Sullenberger zapsal do historie letectví, když se mu podařilo...

Britské odmítnutí dohody přiblížilo chaotický brexit, upozornil Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko neuspořádaného odchodu Británie z EU, tedy bez...

Najdete na iDNES.cz