Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvKdyž Ugur Sahin a Özlem Türeciová vybrali adresu pro sídlo společnosti v ulici U Zlatého dolu (An der Goldgrube), zřejmě netušili, jak prorockým nakonec název adresy bude. Akcie BioNTechu vzrostly o 23,4 % poté, co firma společně s americkým farmaceutickým konglomerátem Pfizerem oznámila nadějnou vakcínu proti koronaviru.
Hodnota firmy je nyní 21,9 miliard dolarů, což je více než čtyřnásobek hodnoty německého národního leteckého dopravce Lufthansa. BioNTech přitom na americký akciový trh vstoupil před rokem, upozorňuje list The Guardian.
Sahin a Türeciová, kteří založili BioNTech spolu s rakouským onkologem Christophem Huberem, se nyní zařadili do žebříčku sta nejbohatších Němců. Pro potomky chudých tureckých imigrantů se jedná o obrovský úspěch.
Výkonný ředitel BioNTech, profesor Sahin, se narodil v tureckém městě Iskenderun. Ve čtyřech letech se spolu s rodiči přestěhoval do západního Německa. Jeho otec působil jako gastarbeiter v továrně Ford v Kolíně nad Rýnem.
Sahinovým snem bylo stát se doktorem. Studoval lékařství na univerzitách v Kolíně a Hamburgu. Po dokončení studí se začal věnovat akademické dráze jako výzkumník v oblasti imunoterapie. V jihozápadním městě Homburg se setkal se svou životní družkou, současnou členkou představenstva společnosti a hlavní zdravotní poradkyní, doktorkou Türeciovou.
Sebrali mi vakcínové vítězství, viní Trump firmu Pfizer za pozdní oznámení |
Jako Sahin i Türeciová byla potomkem tureckým gastarbeiterů , kteří do Německa přišli za prací. Vědkyně se už narodila v Německu, její otec byl lékař z Istanbulu, uvádí agentura Reuters.
Se Sahinem sdílí nadšení pro lékařství a vědu. Türeciová v jednom z rozhovorů z zavtipkovala, že i na svatební den oba byli v labolaroři.
Z rakoviny ke koronaviru
Manželský pár dosáhl prvního úspěchu ještě před založením BioNTechu roce 2008. O sedm let dříve založil firmu Ganymed Pharmaceuticals pro vývoj rakovinových protilátek. Manželé vycházeli z předpokladu, že modifikovaný genetický kód mRNA lze využít k tomu, aby „oklamal“ tělo a přinutil jej tak k účinnějšímu zápasu s rakovinou. Jejich poznatek jim přinesl peníze. V roce 2016 firmu prodali japonské Astellas za zhruba 31,4 miliardy korun.
To už se ale oba vědci plně věnovali BioNTech, který zkoumal ještě větší spektrum protirakovinových nástrojů. Když se poprvé objevili zprávy o koronaviru, BioNTech o 1 300 zaměstnancích rychle přesunul své zdroje na boj s novou, urgentnější hrozbou.
V rozhovoru pro německý Manager Magazin Sahin prozradil, že po přečtení lednových zpráv o výskytu koronaviru v čínském Wu-chanu se obrátil na svoji manželku a řekl jí, že v „dubnu tady zavřou školy“. Německo k opatřením přistoupilo už v březnu.
Nyní manželé mohou být těmi, kdo možná pomohou zabránit dalším celostátním uzavírkám školních zařízení a obchodů. Na vývoji vakcíny sice spolupracují s americkým farmaceutickým gigantem Pfizerem, ale podle stanice Sky News je právě manželský pár považován za mozek celé operace.
Pfizer hlásí, že jeho vakcína má účinnost 90 % a minimální vedlejší účinky |
Sahin tvrdí, že vývoj vakcíny by dokázali ufinancovat sami, ale nebyli by schopni ji distribuovat v dostatečné míře. Pfizer přispěl částkou 185 milionů dolarů (4,14 miliard korun) na vývoj vakcíny, dalších 563 milionů (11,55 miliard korun) dodá po jejím finálním vyvinutí.
BioNTech používá metodu, která se Sahinovi osvědčila v boji s rakovinou. Člověku zavede do těla část genetického kódu viru, který pak „trénuje“ imunitní systém. Vakcínu společnost testovala na 43 500 lidech v šesti zemích (USA, Německu, Brazílii, Argentině, JAR a Turecku), jimž byly aplikovány dvě dávky s odstupem tří týdnů. Pokusy ukázaly, že devadesátiprocentní ochrany bylo dosaženo sedm dní po aplikaci druhé dávky.
Skromný a přitom ambiciózní
Ačkoliv nyní patří mezi miliardáře, podle kolegů Sahin zůstává velmi skromným. Na obchodní jednání chodí v džínách, s cyklistickou helmou a batohem, tvrdí Matthias Kromayer, člen představenstva firmy specializující se rizikový kapitál MIG AG, která podporuje BioNTech od jeho založení. „Navzdory svým úspěchům se nikdy nezměnil a zůstává pokorným a příjemným člověkem,“ říká Kromayer na adresu Sahina.
„Je to velmi skromný a pokorný člověk,“ myslí si Matthias Theobald, profesor onkologie na univerzitě v Mohuči, který se Sahinem spolupracuje již dvacet let. „Ale chce vytvořit struktury, které mu umožní realizovat jeho vize. V tomto ohledu jeho aspirace nejsou vůbec skromné,“ dodává Theobald.
Podle listu The Guardian příběh „snového týmu“, jak manžele nazývá Kromayer, představují značnou inspiraci a vzpruhu pro tureckou komunitu v Německu, jejíž členové jsou desítky let stereotypně vykreslováni jako „nízkovzdělaní zelináři“.