Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Puč? To se mi nestane. Vládce Gabonu mylně věřil, že odolá africkému trendu

  19:36aktualizováno  20:19
Gabonský prezident Ali Bongo si byl dobře vědom hrozby vojenského převratu ve své části světa, ale zapřisáhl se, že jemu se to nestane. Evidentně se mýlil. Pučisté, kteří ho svrhli, už oznámili, že lídrem pro přechodné období po převratu byl jmenován generál Brice Oligui Nguema.

„Ačkoli naším světadílem v posledních týdnech otřásají těžké krize, ujišťuji vás, že nikdy nedovolím, abyste se vy a naše země, Gabon, stali rukojmími pokusů o destabilizaci. Nikdy,“ prohlásil tento měsíc Bongo u příležitosti oslav výročí šedesáti let od vyhlášení nezávislosti na Francii. Téměř po celou tuto dobu se přitom držela u moci jeho rodina.

Teď je Bongo v domácím vězení a skupina vysoce postavených důstojníků, kteří ve středu ráno vystoupili v televizi, jej viní z „nezodpovědného a nepředvídatelného vládnutí“. Vojáci oznámili, že po celé zemi pozatýkali řadu lidí kvůli velezradě, zpronevěře a korupci. Není však jasné, zda těmto obviněním čelí i prezident.

Chopili jsme se moci, ohlásili vojáci v Gabonu. Prezident je v domácím vězení

Ve zhruba minutovém videu, zjevně natočeném v jeho rezidenci v hlavním městě, prezident potvrdil, že je zadržován v domácím vězení, a vyzval svět, aby o tom dal hlasitě vědět. „Nevím, co se děje,“ řekl Bongo v angličtině, usazen v křesle v bohatě zdobené místnosti, s fotografií bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely vystavenou v knihovně.

Čtyřiašedesátiletý Bongo, zkušený politik a někdejší funkový hudebník, má francouzské vzdělání a je členem jedné z afrických politických dynastií. Úřadu prezidenta se ujal v roce 2009 po smrti svého otce, který vládl Gabonu jednačtyřicet let, a navázal na partnerství v oblasti bezpečnosti s Francií a se Spojenými státy.

Nedávné puče v Africe

Letitá vláda jeho rodiny mu dost možná dodávala sebedůvěru tváří v tvář vojenským pučům, které se šířily v ostatních částech frankofonní Afriky.

I tak se vyskytly problémy. V roce 2016 obhájil druhý sedmiletý mandát jen těsně a volby provázelo násilí. Koncem roku 2018 prodělal mrtvici, která ho téměř na rok vyřadila z funkce. Rok nato byl zmařen pokus o převrat, zatímco se Bongo zotavoval v Maroku. Pučisté však byli rychle dopadeni a uvězněni.

Každé hlasování, které se v Gabonu konalo od návratu země k systému více politických stran v roce 1990, skončilo násilím. Při střetech mezi vládními silami a demonstranty po volbách v roce 2016 byli podle oficiálních údajů zabiti čtyři lidé. Opozice tehdy tvrdila, že počet obětí je mnohem vyšší.

Stále není ani jasné, jak se vyvine současný puč, který byl ohlášen zhruba hodinu po oficiálním oznámení vítěze víkendových prezidentských voleb. Vůdci převratu oznámili, že prezident je doma, obklopen rodinou a lékaři. Podrobnosti o jeho zdraví neuvedli. Jeden z jeho synů, Noureddin Bongo, byl zatčen kvůli podezření z vlastizrady, oznámila armáda po ranním převratu.

Francouzská těžební společnost Eramet, která v Gabonu provozuje největší manganový důl na světě a železniční dopravní společnost, oznámila, že v zemi zastavuje veškerou činnost. Soukromá zpravodajská společnost Ambrey uvedla, že všechny operace v hlavním přístavu v Libreville byly zastaveny a úřady odmítly vydat povolení k odjezdu plavidel.

Zatímco vládnoucí elita v Gabonu, často provázaná příbuzenskými vztahy, bohatla díky ropným rezervám země, mezi obyčejnými lidmi sílila frustrace. Bongo patří mezi nejbohatší hlavy států v Africe a jeho majetek i jmění jeho rodiny teď zřejmě bude ještě více na očích.

Rodinný byznys v ropném emirátu

Vyšetřovatelé ve Spojených státech a ve Francii už nyní prověřují majetek za miliony v obou zemích. „Je to ropný emirát řízený téměř šest desítek let jako rodinný podnik,“ řekl francouzský analytik se zaměřením na Afriku Thomas Borrell.

Gabon leží na pobřeží Guinejského zálivu, obklopen zeměmi, jejichž vůdci se umějí udržet u moci desítky let. Sousedním zemím vládne trojice nejvytrvalejších lídrů na kontinentě: Teodoro Obiang v Rovníkové Guineji od roku 1979, Paul Biya v Kamerunu od roku 1982 a Denis Sassou-Nguesso v Konžské republice od roku 1979 s přestávkou v letech 1992 až 1997.

Také Bongo měl zjevně v úmyslu setrvat v úřadu až do smrti jako jeho otec. Před dvaceti lety Gabon zrušil omezení počtu prezidentských mandátů a Bongo se podle organizací na ochranu lidských práv léta snažil potlačovat opozici. Víkendové volby se podle médií konaly poprvé bez účasti mezinárodních pozorovatelů.

„Gabon zažil další volební puč, takže jeden puč následoval druhý a ten druhý má mezi lidmi větší šanci na úspěch,“ řekl Borrell s odkazem na středeční převrat a na stovky lidí, které v hlavním městě Libreville vyšly do ulic, aby zpěvem a tancem oslavily konec Bongovy vlády.

Společně s vojáky davy zazpívaly státní hymnu. „Pochoduji tu dnes, protože mám radost. Skoro po šedesáti letech jsou Bongové zbaveni moci,“ řekl agentuře Reuters sedmadvacetiletý nezaměstnaný Jules Lebigui. Ve středu večer junta oznámila, že vůdcem pro přechodné období byl jmenován generál Brice Oligui Nguema.

Autoři: ,
Témata: Gabon, Afrika, Francie, rodina
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a ušetřit? Pro všechny členy iDNES Premium máme speciální slevový voucher v hodnotě 1 000 Kč, který lze...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Malé nádrže, tůně i kmeny. Při zadržování vody se osvědčují menší opatření

Nákladná obnova vodních nádrží, ale i hloubení tůní, revitalizace toků, rušení nepoužívaných lesních cest nebo ponechávání mrtvého dřeva v lesích. Napříč Olomouckým krajem přibývají ve velkém...

25. července 2024  4:54

Obrana demokracie je důležitější než funkce, vysvětlil Biden konec kandidatury

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu, v němž vysvětlil své rozhodnutí neucházet se o znovuzvolení a podpořit viceprezidentku Kamalu...

25. července 2024  2:13,  aktualizováno  3:15

Stačí zpomalit a zachráníte život, říká Veselá z České asociace pojišťoven

Spěch a jeho negativní následky jsou zřetelné v mnoha oblastech našeho každodenního fungování. Ty nejhorší jsou vidět na silnicích – spěch často končí tragédiemi, které zbytečně berou lidské životy....

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...