Na USA se nemůžeme spoléhat, řekl Macron. Chce, aby se Evropa bránila sama

  16:13aktualizováno  16:13
Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí řekl, že v následujících měsících představí projekt posílení evropské bezpečnosti. Evropa už se nemůže v této otázce spoléhat jen na Spojené státy, uvedl podle agentury AFP Macron před francouzskými velvyslanci v projevu o zahraniční politice země.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupil každoroční konference francouzských velvyslanců v Elysejském paláci v Paříži. (27. srpna 2018) | foto: Reuters

„Musíme vyvodit všechny důsledky z konce studené války,“ řekl šéf Elysejského paláce. Debata o spolupráci v oblasti bezpečnosti by se podle něj měla týkat všech evropských zemí a Ruska, ovšem pod podmínkou, že bude dosaženo „podstatného pokroku“ v jednáních s Moskvou o konfliktu na Ukrajině.

Fotogalerie

Dialog by se měl podle Macrona zaměřit na „kybernetickou bezpečnost, chemické i konvenční zbraně, teritoriální konflikty, vesmírnou bezpečnost a ochranu polárních oblastí“.

Prezident rovněž uvedl, že chce, aby Evropská unie dokázala do konce roku vyjednat s Británií dohodu o odchodu Britů z evropského bloku. Prioritou nicméně je, aby unie zůstala jednotná, zdůraznil Macron.

„Evropa se nedělá ani z Bruselu, ani z Paříže, ani z Berlína. Buduje se neúnavným šířením našich idejí a projektů,“ upozornil na Twitteru, kde se o své představě více rozepsal. Současný „multilaterální systém zděděný z minulých století“ podle něj „čelí výzvě kvůli hlavním hráčům a autoritářským mocnostem, které (lidi) přitahují čím dál víc“.

„Měli bychom se vzdát? Ne. Je třeba, abychom se chopili nových iniciativ a vybudovali nová spojenectví,“ míní Macron. „Evropa už dále nemůže nechávat otázku své bezpečnosti na Spojených státech. Dnes je na nás, abychom převzali svou odpovědnost a zajistili bezpečnost, a tím i suverenitu Evropy,“ pokračuje.

„Globalizovaní lidé nepřijdou, národní identita se vrací“

Otázku společné evropské obrany pak představil ve čtyřech bodech - posílení společné evropské obranné politiky počínaje létem 2017, vytvoření společného fondu pro obranu, ze kterého by se financovaly konkrétní projekty, či uzavření dvou strategických dohod o tancích a bojových letounech mezi Francií a Německem.

Posledním bodem pak jsou dohody s dalšími osmi státy, které jsou spolu s Francií ve skupině nazývané Evropská intervenční iniciativa (EI2). Vznik skupiny, do které kromě Německa patří ještě Dánsko, Velká Británie, Nizozemsko, Belgie, Portugalsko, Španělsko a Estonsko, navrhl Macron během svého projevu na Sorbonně loni v září. Dohody s těmito státy se podle francouzského prezidenta mají týkat propagace „obranného ducha“ mezi Evropany.

Otázkou dneška podle něj je, zda si „Čína nebo Spojené státy myslí o Evropě, že je samostatnou mocností srovnatelnou s jejich“. „Není to tak. A abychom se této výzvě mohli postavit, musíme v době globalizace znovu založit humanistickou Evropu.“ 

Macron také upozornil, že se hluboce mýlili lidé, kteří věřili v příchod „globalizovaných lidí“. „Všude na světě se vrátila hluboce zakořeněná identita obyvatel, což je v podstatě dobrá věc,“ napsal Macron.  

Připomněl i svůj legendárně dobrý vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Opravdovou otázkou není, zda Donalda Trumpa na příští schůzi vezmu za ruku, ale jak se společně chopíme tohoto momentu velkých transformací, které prožíváme a se kterými jsou naše společnosti konfrontovány,“ podotkl.

27.srpna 2018 v 13:08, příspěvek archivován: 27.srpna 2018 v 15:13

La question posée aujourd'hui : est-ce que la Chine ou les États-Unis pensent que l'Europe est une puissance avec une autonomie comparable à la leur ? Ce n'est pas le cas. Pour relever ce défi nous devons refonder une Europe humaniste dans la mondialisation.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz