Francouzský deník Le Monde koupí tři podnikatelé, Sarkozy zuří

  16:30aktualizováno  16:30
Jeden z nejčtenějších francouzských deníků a ikona novinářské nezávislosti, mírně levicový Le Monde, získá ve středu poprvé soukromé majitele. Po 66 letech od vzniku přejde list z rukou redaktorů do rukou soukromníků.

Francouský list Le Monde

Kupují ho tři bohatí francouzští podnikatelé, pro které redakce včera zvedla ruku, protože šlo o "nejucelenější nabídku".

Nelíbí se to prezidentovi Sarkozymu, který se do prodeje vložil a favorizoval francouzský telekomunikační kolos Orange. Jeden z podnikatelů totiž podporuje socialisty. Redakční radě se podnikatelé líbí, slíbili jí nezávislost. Novináři budou mít ve vedení menšinu, ale právo veta.

Trio podnikatelů je barvité. Jsou to Xavier Niel, miliardář zrozený z internetu a zejména jeho lechtivých stránek, Matthieu Pigasse, bankéř investičního domu Lazard, a Pierre Bergé, průmyslník, investor v umění a životní partner zesnulého návrháře Yvese Saint Laurenta. Bergé při posledních prezidentských volbách sponzoroval Ségolene Royalovou, Sarkozyho socialistickou soupeřku.

Pro snazší pojmenování podnikatele média překřtila na BNP podle příjmení. Jmenuje se tak i jedna velká banka. Další zájemci včera odstoupili. Bylo to španělské vydavatelství deníku El Pais a zmíněný telekomunikační obr Orange, dříve monopol France Telecom.

Šéfredaktorka francouského listu Le Monde Sylvie Kauffmanová (vlevo)

Šéfredaktorka francouzského listu Le Monde Sylvie Kauffmanová (vlevo)

A cena? Le Monde nutně potřebuje 100 milionů eur (2,6 miliardy korun), jinak by do středy zbankrotoval, řekla mluvčí Anne Hartensteinová. Navzdory slíbené nezávislosti znamená převzetí Le Monde "konec jednoho období", řekl Thierry Dussard, profesor z vysoké školy politických studií Sciences Po v Paříži, který se věnuje médiím.

"Realita a kapitalismus nyní dohnaly francouzský tisk," dodal profesor, podle nějž byl Le Monde poslední dinosaurus, v němž se novináři nemuseli ohlížet na zájmy majitele a zisky. "A je to labutí píseň novinářské nezávislosti," podotkl pro AP.

Dosud Le Monde kontrolovali převážně jeho vlastní novináři. Do záchrany se vložil i prezident Sarkozy, který se snažil prodej ovlivnit ve prospěch Orange, v němž má stát většinu. Kritici mu vytýkali, že se chtěl do prezidentské kampaně v roce 2012 zbavit kritiků, jak to dělá od chvíle, kdy přišel do Elysejského paláce. (o Sarkozyho roli v prodeji deníku čtěte více zde)

Podle Dussarda je rozhodnutí novinářů "jasnou protisarkozyovskou reakcí", protože spojení s Orange by bylo pro deník a jeho webové stránky velkým přínosem.

Le Monde

Logo Le Monde

Nejvlivnější francouzský deník Le Monde založil v roce 1944 předválečný poradce československého ministerstva zahraničních věcí Hubert Beuve-Méry na přímou žádost Charlese De Gaulla. Nezávislý deník měl nahradit noviny zdiskreditované za války. Le Monde je považován za středolevicový list, v roce 1981 podpořil kandidaturu socialisty Françoise Mitterranda na prezidenta. Klade důraz na analýzy a komentáře spíš než na zpravodajské pokrytí aktuálních událostí. Jeho čtenost je trochu menší než konkurenčního pravicového deníku Le Figaro. Denně si ho koupí 318 tisíc lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele dál houstne atmosféra. Začínají zbíhat první vojáci, střelba na hranicích si vyžádala první mrtvé. Lídr...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz